O letním čase trochu jinak
Začnu tím, jak se liší státy rozhodující se zcela samostatně a státy, které se musí rozhodovat v souladu s míněním nadnárodního celku, jehož jsou členy. Řečeno přímo: jaký je rozdíl mezi dejme tomu Egyptem a ČR; myšleno v záležitosti letního času (LČ).
Egypt jsem nevybral náhodně, protože se k této zemi a letnímu času ještě aktuálně vrátím níže, ale teď ten rozdíl. Zatímco v Egyptě stačí na zavedení či nezavedení letního času jedno zasedání vlády, v byrokratickém kolosu, jakým je Evropská unie, jsme se k žádné změně nedopracovali ani po několika letech.
Aniž bych tedy volal po czexitu, musím konstatovat, že kdyby o LČ u nás rozhodovala Praha a nikoli Brusel, rozhodnuto by bylo už dávno.
Abych ale tlumil vášně. I když si ten který stát může rozhodnout o LČ sám, neznamená to, že toto rozhodnutí nemůže připomínat houpačku. Tím se dostáváme znovu k Egyptu.
V naší době byl podle serveru Ahramonline zaveden LČ v Egyptě koncem 80. let minulého století. Za zmínku stojí, že LČ zohledňuje svatý měsíc ramadán, a to v tom smyslu, že – v závislosti na tom, na které měsíce ramadán připadá – buď skončí dřív, nebo je na dobu ramadánu přerušen a poté znovu obnoven.
Když jsem byl v Egyptě v roce 2009, začal LČ 24. dubna a skončil už 21. srpna, neboť o den později začal ramadán.
V roce 2010 jsme se „trefili“ do střídání času. Přiletěli jsme 9. září 2010; toho dne končil ramadán a LČ byl v procesu přerušení. Důvod přerušení je prostý: postící se muslimové potřebovali, aby se západ slunce dostavil co nejdříve, tedy prakticky normálně dle jejich časového pásma - aby se mohli večer konečně nasytit.
O den později (10. září 2010) se země vrátila k LČ, jak je zřejmé z informačního letáku na obr. 1. Zajímavé je, že takto obnovený LČ netrval příliš dlouho, pouze do 1. října 2010.
... obr. 1/Informační leták v jednom sinajském hotelu upozorňující návštěvníky na změnu času. (Foto: Autor článku)
Rok 2010 byl posledním, kdy vládl Mubarak. V únoru 2011 v rámci První revoluce odstoupil a v Egyptě se nejen změnil režim, ale také postoj úřadů k LČ. Během našich návštěv v roce 2011 – 2013 (v tom roce před Druhou revolucí i po ní) platil v zemi celoročně standardní egyptský čas (EET = SEČ + 1 hodina).
Změna nastala až v roce 2014 za nynějšího režimu, jehož tváří je dnes prezident Sisi. LČ byl obnoven – s tím, že po dobu ramadánu byl přerušen (zhruba konec června – začátek srpna). Pak Egypťané na dlouhá léta na LČ zapomněli: roku 2015 vyhlášen vládou nebyl a tak to pokračovalo až do loňska.
K tomu jedna kuriozita. V době, kdy v Egyptě LČ celostátně neplatil, zavedly ho některé hotely. Fungovalo to tak, že hotelové aktivity se řídily podle lokálního hotelového (tj. letního) času, např. termíny týkající se stravy, vystoupení animátorů, odjezdů na výlety a podobně, zatímco „celostátní“ akce (odlety, odjezdy na letiště) byly uváděny podle egyptského času (obr. 2). Že to byl potenciální zdroj zmatků, dodávat netřeba. Ale nebylo to nic, co bych se nedalo zvládnout. Důvod pro zavedení lokálního hotelového času: jelikož se v Egyptě i v sezoně brzy stmívá, je o hodinu déle světlo.
... obr. 2/Informace o návratu na hotelové nástěnce. Odjezd autobusu na letiště je uveden v hotelovém čase, tedy LČ, odlet letadla v egyptském čase EET. (Foto: Autor článku)
ZMĚNA 2023
Informace pro turisty. Pro letošní rok, a také pro roky následující, se Egypt z rozhodnutí vlády opět vrací k LČ. Zaveden bude až po ramadánu 28. dubna 2023 a potrvá bez přerušení do 27. října. Znamená to, že kdo se vydá do Egypta po 28. dubnu, bude si muset po příletu seřídit hodinky o 60 minut dopředu.
A teď proč nemám letní čas v oblibě. Jednak z principu, nevidím důvod měnit přirozený řád světa, jednak z jednoho konkrétního důvodu. V uplynulých více než třiceti letech jsem ráno musel vstávat kolem čtvrté hodiny. Tedy, v době platnosti letního času, kolem třetí SEČ. Jsem toho názoru, a praxe mi to potvrdila, že čím déle člověk může spát v době po půlnoci, tím lépe. LČ představuje brutální zásah do vstávacího procesu. Například malé děti, které jsou do školky a musí vstávat v 6:30 SEČ, budíme v době platnosti LČ o hodinu dřív, tedy v 5:30 SEČ (přetočením hodinek se nelze nechat oblafnout, je to trik). Nyní jsem v penzi, takže se s LČ snadno vyrovnám, ale lituji každého, kdo musí z postele v tak ukrutně brzké době. Vím, o čem mluvím. Byla to moje noční můra.
Lubomír Stejskal
Politika: Na okraj sjezdu sociální demokracie
V sobotu 5. října 2024 dopoledne byl zahájen v Hradci Králové 46. sjezd sociálních demokratů. Zlatý hřeb programu: volba nového předsedy či předsedkyně. V osudí byla nakonec tři jména.
Lubomír Stejskal
Jak také vypadá rafinovaná dezinformace
V srpnu 2014 byl svět šokován masakrem etnicko-náboženské komunity jezídů, kterého se v oblasti města Sandžáru na severozápadě Iráku dopustila teroristická organizace Islámský stát.
Lubomír Stejskal
Had na prsou OSN
Kdyby byl náš svět normální, byl by íránský režim dávno vyloučen z Organizace spojených národů, pakliže by tato mezinárodní instituce neměla být karikaturou sebe sama.
Lubomír Stejskal
Srovnání: Jeruzalém a Sudety
Co mají společného hlavní město Izraele a české pohraničí? Formálně vzato vůbec nic. Přesto dění kolem nich může posloužit jako ilustrace pro porozumění určitým historickým dějům.
Lubomír Stejskal
Aktuálně ze Středního východu
V neděli 29. září 2024 přišlo z oblasti Středního východu několik důležitých zpráv, z nichž s zastavím u dvou. Jde o změnu v izraelské vládě a operaci Izraele v Jemenu.
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě
Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Ceny Thálie 2024
Ceny Thálie se udělují po třicáté prvé v historické budově Národního divadla v Praze. Za muzikál si...
Tisíce lidí v Evropě se účastní propalestinských shromáždění. Sešli se i v Praze
Sledujeme online Tisíce lidí v sobotu vyšly do ulic v několika evropských městech při propalestinských...
Steaky na úkor stromů. V Amazonii už vykáceli plochu o rozloze Francie
Za odlesňovaním amazonského pralesa v Brazílii stojí zemědělské aktivity a chov dobytka. Údaje z...
Komunistický režim nepokrytě diskriminoval ženy, líčí editorka Paměti národa
Premium Pojďme si trochu zavzpomínat na historii ne tak dávnou. Sbírka Paměť národa už zaznamenala...
Prodej byty 3+kk 78 m2
Šindelářova, Moravské Budějovice, okres Třebíč
4 299 000 Kč
- Počet článků 4958
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 809x
https://forum.eretz.cz/index.php/board,9.0.html - to nejpodstatnější z izraelského sportu na jednom místě
/* 1956.
V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium, od května 2024 přejmenovaném na Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.)
eContact: mrstejskal@gmail.com
Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde: http://www.flickr.com/mrstejskal
Od 14. 7. 2024 jsem aktivní na sociální sítu D. Trumpa "Truth Social". Odkaz https://truthsocial.com/@mrstejskal2023