O jednom televizním dokumentu, souvislostech a přesahu do současnosti (Doplněno)

Druhý program České televize vysílá v těchto dnech epizodu převzatého seriálu Letecké katastrofy. Týká se tragédie, která postihla ruský airbus společnosti Metrojet na na charterové lince Šarm aš Šajch – Petrohrad.

 

Pro zájemce: repríza je na pořadu v sobotu 24. dubna v 11:05 a v pondělí 26. dubna v 15:55 SELČ.

 

Stroj se zřítil 31. října 2015 do sinajské pouště asi 23 minut po startu. Bilance: 227 mrtvých. Příčina pádu: teroristický útok, bomba propašovaná do nákladového prostoru. Následky: Rychlý návrat všech ruských turistů z Egypta. Spolu s tím: prezident Putin vydal dekret, kterým zakázal lety dopravních letadel z Ruska do Egypta.

 

Pro Egypt to byla tvrdá rána. Došlo k dramatickému poklesu turistů; ten se vzhledem k datu útoku projevil v roce následujícím:

 

  • počet turistů v Egyptě v roce 2015 … 9,3 milionů
  • počet turistů v Egyptě v roce 2016 … 5,4 milionů

 

Rusové podmiňovali obnovení letů přísnými bezpečnostními opatřeními na egyptských letištích. Vymínili si, že budou přítomni při kontrolách toho, jak Egypťané tato opatření realizují, což bylo akceptováno. Ačkoli se Egypt ve vlastním zájmu snažil, Rusko nebylo dlouho ochotné změnit názor (byť společnosti jiných zemí do Egypta, minimálně do Káhiry, běžně létaly).

 

Moskva měla v ruce silný argument v tom, co v osudný den stalo. Bombu měl propašovat do letadla pracovník letiště (nakládky) působící ve službách sinajské odnože Islámského státu. Je tedy nutné stoprocentně garantovat, že se něco takového nebude opakovat, říkali Rusové. Tomu lze rozumět, přičemž kdo někdy z Šarmu předtím odlétal, musel z toho mít mrazení v zádech. Ukázalo se, že přísné bezpečnostní kontroly se nemohou týkat pouze cestujících (známe je všichni), ale rovněž letištního personálu.

 

Ruská strana trvala na stop stavu dva a půl roku. Až 12. dubna 2018 obnovila lety do Káhiry a zpět - poté, co do bezpečnosti na tamním letišti investovali Egypťané desítky milionů dolarů. Pokud jde o ostatní letiště, Putinův zákaz trval i nadále.

 

Jezdil jsem léta do Egypta až do „covidového“ roku 2020 a mohu potvrdit, že po sinajské tragédii Rusů v tamních destinacích ubylo. To ovšem neznamená, že by do země nelétali vůbec. V září 2017 jsem na plážovém baru jednoho hotelu v severní části destinace Marsa Alam uslyšel mužský hlas hovořící rusky. Zeptal jsem toho návštěvníka – záměrně naivně -, jestli přiletěl z Ruska, myšleno přímým spojem. Řekl, že ne: museli letět přes Varšavu. Přímo z Ruska se do Egypta dostat nelze (což jsem samozřejmě věděl).

 

Nyní se zdá, že se blíží velká změna. Egyptský server Ahramonline v úterý 20. dubna 2021 psal o vyjádření ruského náměstka ministra zahraničí Bogdanova, že obnovení charterových letů do egyptských přímořských letovisek je otázka blízké budoucnosti. Předběžně se na tom dohodli ministři zahraničí při návštěvě Lavrova v Káhiře začátkem dubna.

 

A o tři dny později, v pátek 23. dubna, referovala vládní agentura Egyptská státní informační služba, že prezidenti Sisi a Putin se během telefonického rozhovoru shodli na úplném obnovení letů mezi oběma zeměmi, „zejména mezi rudomořskými městy Hurghada a Šarm aš Šajch“ (obr. 1).

 

... obr. 1/Část zprávy na webu Egyptské státní informační služby.

 

Podle některých zpráv by k tomu mělo dojít v květnu. Bude to po více než pěti a půl letech od teroristického útoku proti ruskému airbusu na Sinaji.

 

Plyne z toho dvojí poznatek.

 

Češi, kteří se v příštích měsících chystají do Egypta,  musí počítat s tím, že ruských návštěvníků bude v destinacích, zejména tedy v Hurghadě a Šarmu, o poznání víc než dosud.

 

Především ale: Rusové, když na něčem sveřepě trvají, tak je jen máloco a málokdo přiměje ke změně postoje. To se může promítnout i do současné česko-ruské krize, byť jde obsahově o něco zcela odlišného.

... obr. 2/Letiště v Šarm aš Šajchu. Před nástupem do boeingu. (Foto: Archiv autora.)

 

... obr. 3/Letiště v Šarm aš Šajchu. Před vzletem - nájezd na ranvej 04L/22R.  Airbus ruské společnosti Metrojet startoval ze sousední dráhy 04R/22L. (Foto: Autor článku.)

 

... obr. 4/Nad sinajskou pustinou. (Foto: Autor článku.)

 

... obr. 5/Autor článku sleduje po letech kanadský dokument Letecké katastrofy o tragédii ruského airbusu na Sinaji. Máte-li  k té části světa osobní vztah, vnímáte tu záležitost citlivěji. (Foto: Archiv autora.)

 

... obr. 6/Graf ukazující prudký pokles ruských návštěvníků Egypta po tragédii letadla Metrojetu. V říjnu 2015 ... 256,4 tisíc turistů, v listopadu ... 74,8 tis., v prosinci ... 6,4 tis. Přitom v roce 2014 navštívily Egypt  3 miliony Rusů, to je v průměru 250 tisíc za měsíc. V roce 2017 přijelo přes třetí země  94 tisíc návštěvníků z RF, v kritickém roce 2016 necelé 54 tisíce, to je pouze 4 a půl tisíce měsíčně. I tak děsivé následky může mít jeden teroristický útok. (Podklad grafu: Web Statista.com.)

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 23.4.2021 23:31 | karma článku: 18,30 | přečteno: 654x