Na změnu v pase čekala rodina osmnáct let
Pokud se Američanům narodí potomek mimo USA, je obvykle v jeho americkém pase v kolonce místo narození uvedena země, kde dítě přišlo na svět. Obvykle neznamená vždy: někdy je vedle státu uvedeno i město narození. Převažující úzus ale je uvádět stát.
Existovala dosud jedna výjimka a tou byl Jeruzalém. Pokud se dítě narodilo v Jeruzalémě, mělo v pase uvedeno pouze JERUZALÉM. Pakliže rodiče chtěli, aby byl jako místo narození zapsán IZRAEL, jak je to obvyklé v případech, kdy se dítě narodí kdekoli jinde na světě (rozumí se mimo USA), narazili na byrokratické NE.
Důvod? Američané donedávna neuznávali Jeruzalém jako součást Izraele, ba ani jako hlavní město státu – s poukazem na to, že o konečném statutu Jeruzaléma rozhodne až mírová smlouva Izraelců s palestinskými Araby.
Byli jsme tak svědky až směšné absurdity: pokud se dítě narodilo Američanům dejme tomu v Tel Avivu nebo Haifě, mělo v pase napsáno v kolonce místo narození IZRAEL; pokud se narodilo v Jeruzalémě, označení státu (IZRAEL) mít nesmělo a mělo uvedeno pouze JERUZALÉM.
Že to, co jsem napsal, není pouhé teoretizování, dokazuje kauza rodiny Zivotofských. Americký pár žil od roku 1999 v Izraeli, kde Ari Zivotofsky působil jako profesor na Bar Ilanově univerzitě v Ramat Ganu. V říjnu 2002 se jim v Jeruzalémě (v nemocnici Šaarej Cedek v západní části města, která patřila Izraeli už před šestidenní válkou 1967) narodil syn Menachem. Rodiče si hned od jeho narození přáli, aby měl v pase jako místo narození napsáno nejen JERUZALÉM, ale také IZRAEL; takovýto údaj měl zohlednit skutečnost, že Menachemovým rodištěm je Jeruzalém v Izraeli.
Proč to pro ně bylo důležité? Protože část mezinárodního společenství, tenkrát ještě včetně Spojených států (těch do jisté míry, Kongres byl jiného mínění než administrativa) odmítala mezi oba termíny, tedy Jeruzalém a Izrael, položit rovnítko.
Shodou okolností nedlouho poté, co Menachem Zivotofsky přišel na svět, schválil americký Kongres zákon č. 107-228, v němž se v části 214d píše:
Tedy: Pro účely registrace narození, osvědčení o státní příslušnost nebo vydání pasu občanu Spojených států narozenému ve městě Jeruzalému, tajemník (ministr zahraničí – LS) na požádání občana nebo jeho zákonného zástupce zaznamená jako místo narození Izrael.
Teoreticky se tedy zdálo, že rodiče Menachema nebudou mít problém s tím, aby v pase jejich syna byl uveden jako jeho rodiště Izrael, leč nestalo se tak. Tehdejší prezident (Bush ml.) sice zákon podepsal, ale současně oznámil, že on ani State Department se jeho rozhodnutím řídit nebude, neboť Kongres v tomto případě nepřípustně zasáhl do ústavních kompetencí Bílého domu, potažmo Státního departmentu (ministerstva zahraničí): o zahraniční politice USA totiž nerozhoduje Kongres, ale Bílý dům.
Tento právní pohled následně podpořily i soudy, na které se prostřednictvím washingtonské advokátní kanceláře Lewin a Lewinová manželé Zivotofští obrátili (ve snaze docílit toho, aby jejich syn měl v pase uvedeno IZRAEL).
Vedeny byly dva spory, ten druhý v roce 2015 u Nejvyššího soudu USA s jasným verdiktem: Uznání je záležitost, v níž musí stát hovořit jedním hlasem. A ten hlas je prezidentův.
Dokud tedy prezidenti (Bush ml., Obama) zastávali názor (a s nimi i Státní department), že Jeruzalém není uznanou součástí Izraele a že o jeho postavení rozhodne až ujednání mezi Izraelem a palestinskými Araby, neměli Zivotofští a další lidé řešící stejný problém žádnou šanci na změnu.
Ta přišla až s nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu. Prezident rozhodl o uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele a přestěhoval do něj z Tel Avivu americké velvyslanectví. Logicky by tedy mělo následovat uznání nároku Menachema Zivotofského (který mezitím povyrostl a v říjnu 2020 oslavil osmnácté narozeniny), aby měl v cestovním pase uvedené jako místo narození nejen město Jeruzalém, ale i stát Izrael.
Nějaký čas to trvalo. Kýžený den D nastal v pátek 30. října 2020. Současná americká administrativa, jmenovitě Státní department, v souladu s politikou prezidenta Trumpa krátce předtím rozhodla o změně dosud zavedené praxe popsané výše. Od nynějška každý Američan, který se narodí v Jeruzalémě, může mít v cestovním pase uveden název státu – tedy Izrael. Prvním držitelem takového dokumentu se stal poslední říjnový pátek právě Menachem Zivotofsky. Stalo se tak na malé slavnosti před budovou US ambasády v Jeruzalémě, kde mu nový pas předal americký velvyslanec Friedman. (Foto ZDE)
Od 30. října 2020 je tedy svět zase o něco víc normální.
ZPRÁVA PRO CELÝ SVĚT
Za zmínku stojí hysterická reakce vysoké představitelky Palestinskoarabské autonomie Hanan Ašráviové. Ta označila popsanou změnu americké politiky vůči Jeruzalému jako další pokus o vymazání Palestiny (???) a dodala: Jeruzalém byl, je a zůstane srdcem Palestiny.
Bohužel se mýlí, neb je to poněkud jinak. Jeruzalém byl, je a zůstane srdcem Země izraelské (i když ta z rozhodnutí nepřátel židovského národa byla po dlouhou dobu nazývána Palestinou – ovšem pouze do roku 1948).
Průlom v americké oficiální praxi týkající se možnosti uvádět v pasech Američanů narozených v Jeruzalémě vedle tohoto města také označení Izrael oznámil na svém Twitteru státní tajemník Mike Pompeo ve čtvrtek 30. října 2020:
Jak výstižně poznamenala na webu novin Jerusalem Post Tovah Lazaroffová, Pompeovo sdělení obsahuje několik krátkých řádků, který působí tak, že se týkají technických záležitostí souvisejících s údaji v cestovních pasech. Ve skutečnosti je to ale zpráva pro celý svět: Jeruzalém je nedílnou součástí moderního Izraele.
Lubomír Stejskal
Další Trumpova protikanadská provokace

Je projevem elementární politické slušnosti, když se v jedné demokratické zemi konají parlamentní volby, že se vůdce sousední demokratické země zdrží nepatřičných poznámek.
Lubomír Stejskal
Trump a Suezský kanál: Reakce z Egypta

Ve svém předchozím článku na tomto blogu jsem psal o vyjádření prezidenta Trumpa, že americké obchodní i válečné lodě by měly proplouvat Suezským kanálem bez placení poplatků.
Lubomír Stejskal
Prezident Trump a Suezský kanál

Nevím, jestli dělám dobře, ale každé ráno po probuzení sáhnu po mobilu a na internetu se seznamuji se s tím, co je ve světě nového. Zabrousím také na Trumpovu síť Truth Social. S otázkou „Co zase Doník vymyslel“.
Lubomír Stejskal
Zákulisí papežova pohřbu: Proč nebyl přítomen papež Koptské ortodoxní církve?

Možná jste si také všimli, že na pohřbu katolického papeže Františka byli mezi církevními hodnostáři duchovní v černých sutanách a s jakýmsi černým „turbanem“ na hlavě.
Lubomír Stejskal
Přepište historii: Židovské chrámy nestály v Jeruzalémě, ale v Jemenu

Ne, nepomátl jsem se. Ani se nebudu muset vrátit na základní školu. To spíše předseda Palestinské autonomie Mahmúd Abbás.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Trumpův mírový plán: Ukrajina má přijmout ruskou okupaci a vzdát se NATO
Spojené státy chtějí, aby Ukrajina přijala mírové plány prezidenta Donalda Trumpa a uznala ruskou...
Koncerty v Riegrových sadech utichnou dříve. Provozovatelé chtějí být ohleduplnější
Pivní zahrádka v pražských Riegrových sadech bude letos končit koncerty už ve 21:00. Provozovatelé...
Hala v Poličce poškozená explozí k zemi nepůjde. Munička chce na lince obnovit výrobu
Po ničivém výbuchu a požáru, který koncem března ochromil jednu z hal v areálu Poličských...
Senátoři mají výhrady ke změně financování školních kuchařek či uklízeček
Kriticky se Senát postavil k vládou prosazované změně, podle níž by školní kuchařky, uklízečky a...
Tradice pálení čarodějnic není česká, 30. dubna se slavilo něco jiného
Poslední dubnová noc patří tradičně pálení čarodějnic. Odkud ale tento zvyk pochází? Nahlédněme do...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 5119
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 784x
/* 1956.
V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz. Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium, od května 2024 přejmenovaném na Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.)
eContact: mrstejskal@gmail.com
Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde: http://www.flickr.com/mrstejskal
Od 14. 7. 2024 jsem aktivní na sociální sítu D. Trumpa "Truth Social". Odkaz https://truthsocial.com/@mrstejskal2023
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
- Web izraelské ambasády v Praze
- Web Echo24
- Můj Flickr
- Neviditelný pes
- Můj účet na Trumpově síti Truth Social