Křesťanská zpěvačka a její lesbická neteř. Dva pohledy

Čas od času jsou lidé, kteří zastávají z náboženských důvodů negativní stanovisko k homosexuálním praktikám, tázáni: Co bude dělat, až zjistíte, že homosexuálem je váš syn, dcera, vnuk, neteř?  

 

Homosexuálními praktikami je pro účely tohoto článku myšlen nejen sex, ale také svatby osob stejného pohlaví.

 

Výše položená otázka tne do živého. V současné době byla nucena se k ní postavit i celebrita světového formátu, americká křesťanská zpěvačka Amy Grant. Držitelka šesti cen Grammy; koncem roku 2022 obdržela ve Washingtonu, DC Cenu Kennedyho centra za celoživotní dílo – spolu s ní byli oceněni, kromě dalších, herec George Clooney nebo irská kapela U2.

 

Amy Grant se s nastalou situací vypořádala velice snadno. Věc vyšla najevo, když noviny The Washington Post 29. listopadu 2022 informovaly, že Amy a její manžel chystají zorganizovat na své farmě svatbu pro zpěvaččina neteř. Tedy: lesbickou svatbu pro dvě nevěsty. Předtím se ale musela vyrovnat s lesbickou orientací neteře. Učinila tak pro mnohé překvapivě. Nový fakt přijala jako dar, který obohatí celou rodinu o novou zkušenost.

 

Z hlediska teologického se pak vyjádřila takto:  „Opravdu, z pohledu víry vždycky říkám: Ježíši, tys´ to právě zúžil na dvě věci: milovat Boha a milovat jeden druhého. Myslím, že je to docela jednoduché.“

 

Jenomže tak jednoduché to zase není.

 

Na vyjádření Amy Grant citované novinami The Washington Post zareagoval jeden z nejvýznamnější křesťanských kazatelů současnosti, Franklin Graham, syn už zemřelého světoznámého evangelisty Billy Grahama. Tento duchovní, za nímž je vidět obrovská misijní práce, díky níž se velké množství lidí v mnoha zemích světa stalo obrácenými křesťany, na svém Facebooku 18. prosince 2022 zveřejnil stanovisko k záměru Amy Grant uspořádat lesbickou svatbu a k její „zúžené“ interpretaci Ježíšova učení v této věci.

 

Evangelista souhlasí:  Ano, máme milovat Boha a jeden druhého.  Dodává však:  Pokud Boha milujeme, budeme se snažit být poslušní Jeho Slova.  Cituje Ježíšův výrok zapsaný v Janově evangeliu (14. kapitole):  Milujete-li mne, budete zachovávat má přikázání.

 

Franklin Graham dále vysvětluje:  Je to Bůh, kdo definuje, co je hřích, nikoli my. A Jeho Slovo hovoří jasně – homosexualita je hřích. Pokračuje: Všichni jsme zhřešili, a abychom mohli mít s Bohem vztah a strávit s Ním věčnost v nebi, musíme se od svého hříchu odvrátit a uvěřit v Jeho Syna, Ježíše Krista, který přišel zemřít za naše hříchy. Kazatel připomíná další biblický verš (zapsaný ve Skutcích apoštolů, 3. kapitole): Proto čiňte pokání a obraťte se, aby byly smazány vaše hříchy.

 

A uzavírá:  Pro mě milovat druhé znamená, že se budu starat také o jejich duši a o to, kde stráví věčnost. Znamená to milovat lidi natolik, abyste jim řekli pravdu obsaženou v Božím Slovu. Autorita Božího slova je něco, kde není možný žádný kompromis.

 

Máme tu tedy dva pohledy, zásadně odlišné, na záležitost, která v rámci křesťanství představuje problém. Franklin Graham předestřel v kostce podstatu křesťanského poselství. Není v tom nic složitého, ale tak jednoduché, jak to celé pojala Amy Grant, to zase není. Protože křesťanství není pouze o životě zde na zemi, ale má přesah do věčnosti. Upravit si Boží pravidla dle svého obrazu znamená riskovat ztrátu té kvality věčného života, kvůli které jsme se křesťany stali. Pak by ale celé naše křesťanství ztrácelo smysl.

 

Prameny: The Washington Post (server), Facebook Franklina Grahama, The Christian Post (server).

 

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 1.1.2023 22:15 | karma článku: 15,95 | přečteno: 596x