Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kritizovat diktatury znamená být levicový?

Filmový režisér Costa-Gavras „dává své levicové smýšlení najevo ve většině děl včetně oscarového Nezvěstného“, napsala 13. února v Mladé frontě Dnes Mirka Spáčilová. 

Nerad bych, aby to vypadalo, že vedoucí kulturní rubriky tohoto listu nějak chytám za slovo, ale její formulace „levicové smýšlení“ je podle mého názoru zcestné. Snímek Nezvěstný, pokud jste jej neviděli, je o mladém americkém novináři a jeho manželce, které zastihl v jihoamerickém Chile krvavý vojenský převrat. Poté, co on najednou zmizí, přiletí do jihoamerické země jeho otec (hraje ho slavný Jack Lemmon) a společně se svou snachou jej začnou hledat - aby nakonec zjistili, že byl během puče zavražděn.

Prezident Salvador Allende, jehož vládu svrhl generál Augusto Pinochet, byl do své funkce zvolen v tajných a tedy svobodných volbách, nicméně uznávám, že za jeho vlády nastal v Chile hospodářský chaos a navíc hrozilo, že se tento stát podobně jako Kuba stane jakýmsi „trojským koněm“ imperiálního Sovětského svazu v Latinské Americe.  Vzpomínám si také, jak se po zmíněném převratu v pražských hospodách říkalo, že „konečně komunisté někde dostali na p…l“, a jak po sametové revoluci významný disident Václav Benda veřejně prohlásil, že by „s Pinochetem neměl problém poobědvat“.

Zmíněný film (kromě Oscara za scénář obdržel také Zlatou palmu na festivalu v Cannes) se však rozporuplnou postavou Allendeho nezabývá, režisér se zaměřuje na brutální charakter armádního puče, kdy se například živí zajatci shazovali z letadel do moře a během něhož je zabit i americký občan (armádní důstojníci, kteří stáli v čele převratu, by zřejmě jen řekli, že „když se kácí les, létají třísky“). Zůstává samozřejmě otázkou, proč mohla být vláda dotyčného prezidenta odstraněna jen hrubou vojenskou silou, ale to už by byl námět pro jiné zamyšlení.

Film Nezvěstný je z roku 1982, už o třináct let dříve však Costa-Gavras natočil jiný strhující snímek, který se jmenoval Z a je také vlastně kritikou vojenské junty, tentokrát v jeho rodném Řecku. Snímek, jehož hlavní roli ztvárňuje francouzský herec Jean-Paul Trintignant, se stal vůbec prvním v historii, který byl nominován na Oscara za nejlepší neanglicky mluvený a zároveň i za nejlepší vůbec (získal jej nakonec jen v první z obou zmíněných kategorií).

Následující dílo tohoto režiséra, Doznání, je pro změnu o politickém procesu v Československu se skupinou kolem Rudolfa Slánského začátkem padesátých let minulého století. Hlavní postavou ovšem není dotyčný generální tajemník komunistické strany, nýbrž jiný souzený (hraje ho Yves Montand, který prý musel před zahájením natáčení zhubnout o patnáct kilo), do svého zatčení náměstek ministra zahraničí Artur London. Na rozdíl od hlavního obviněného a řady dalších dostal „pouze“ trest doživotí (možná proto, že jeho manželka byla Francouzka, ale to je jen můj názor), a po smrti Stalina jej navíc vládnoucí režim z vězení propustil.   

Costa-Gavras film natočil podle stejnojmenné knihy, kterou London napsal s manželkou po své rehabilitaci v roce 1963 a přestěhování do její rodné země. Ještě štěstí, že režisér „dává své levicové smýšlení najevo ve VĚTŠINĚ děl“ (zdůrazněno autorem tohoto blogu), jak Mirka Spáčilová ve svém pravidelném sobotním sloupku napsala, jinak by asi ze svého pohledu musela o Doznání mluvit jako o nějaké „výjimce potvrzující pravidlo“.

Jiné dva jeho snímky, Hrací skřínka a Amen, jsem na rozdíl od tří výše zmíněných bohužel neviděl, ale soudě podle jejich obsahu jsou také „politicky laděné“, abych citoval Wikipedii. V prvním z nich hájí americká advokátka svého otce, původem Maďara, jemuž hrozí vyhoštění ze Spojených států, protože byl obviněn ze zločinů proti lidskosti za druhé světové války v jeho rodné vlasti, nakonec však zjistí, že je to pravda. Ve druhém snímku, natočeném podle divadelní hry německého dramatika, se pro změnu naznačuje, že papež Pius XII. věděl o vraždění v nacistických koncentračních táborech, ale nikdy to veřejně neodsoudil.

Na závěr trochu odbočím, ale možná ne zase tak úplně. Vloni v létě, kdy byla nějaký čas mezi dvěma vlnami epidemie otevřena knihkupectví, jsem mimo jiné narazil na knihu nazvanou Fašismus: varování. Jméno autora? Madeleine Allbrightová.

Autor: Lubomír Sedlák | pondělí 15.2.2021 22:21 | karma článku: 9,08 | přečteno: 379x
  • Další články autora

Lubomír Sedlák

Milan Kundera: Proč ten obrat o sto osmdesát stupňů?

„Z takového toho literárního pohledu nepovažuji Žert za nejpozoruhodnější Kunderův román ... je znát, že jde o prvotinu a že se potom propsal někam dál,“ říká v pořadu České televize historie.cs šéfredaktor časopisu Host Jan Němec.

21.7.2024 v 10:56 | Karma: 17,73 | Přečteno: 529x | Diskuse | Poezie a próza

Lubomír Sedlák

Situace na Ukrajině není stejná jako ve Finsku na přelomu let 1939-1940

„Nemůžete měnit kousek území za kousek míru, tak to prostě nefunguje,“ řekl v nedávném rozhovoru pro www.seznamzpravy.cz český velvyslanec při NATO Pavel Landovský.

27.6.2024 v 18:23 | Karma: 29,76 | Přečteno: 3189x | Diskuse | Politika

Lubomír Sedlák

Kdysi děti rodičům odebírala katolická církev, pak diktátorské režimy

Italský film Papežův zákon (výstižnější je asi jeho původní název Rapito čili „Odvlečený“), který získal na loňském festivalu v Cannes hlavní cenu, tedy Zlatou palmu, asi neudělal velkou radost Vatikánu.

1.6.2024 v 18:41 | Karma: 8,75 | Přečteno: 201x | Diskuse | Kultura

Lubomír Sedlák

Portugalsko to za války hrálo na obě strany – a vyplatilo se mu to

Česká veřejnoprávní televize uvedla v pondělí velice zajímavý francouzský dokument nazvaný „Portugalsko za druhé světové války“, jehož hlavní postavou byl tamní diktátor (oficiálně jen premiér) Antonio Salazar.

15.5.2024 v 16:04 | Karma: 16,26 | Přečteno: 349x | Diskuse | Politika

Lubomír Sedlák

Nakolik za svou smrt mohl sám prezident Kennedy?

Před časem jsem na těchto stránkách psal, jak jsem trochu s nedůvěrou přistupoval k jednomu z dalších českých dokumentárních filmů o Miloši Formanovi uváděnému v televizi.

6.12.2023 v 20:47 | Karma: 14,33 | Přečteno: 538x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého

3. září 2024  10:23,  aktualizováno  20:39

Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...

Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska

3. září 2024  16:52

Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

5. září 2024  14:42

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...

Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel

8. září 2024  13:21,  aktualizováno  14:01

U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...

Prodejci zbraní budou mít povinnost hlásit policii podezřelé nákupy

11. září 2024  14:20

Novelu zákona o zbraních, která by prodejcům zbraní ještě letos uložila povinnost hlásit podezřelé...

Taylor Swift promluvila. Po televizní debatě podpořila Harrisovou a Walze

11. září 2024  5:30,  aktualizováno  14:16

Americká zpěvačka Taylor Swift po večerní prezidentské debatě podpořila Kamalu Harrisovou a Tima...

Ostré střelby chyby neodpouštějí, utvrzují se vojáci tří armád na Doupově

11. září 2024  14:02

Zaměřit, vystřelit, zničit. A hlavně co nejrychleji. Takový je hlavní úkol vojáků protivzdušné...

Prima a Nova se dohodly na ochraně svých děl s úložišti eDisk a Sledujteto

11. září 2024

Televize Nova a Prima, sdružené v Asociaci komerčních televizí, se domluvily na ochraně svých děl s...

Po svatbě to bylo nejhorší. K psychickému nátlaku přibylo i fyzické násilí
Po svatbě to bylo nejhorší. K psychickému nátlaku přibylo i fyzické násilí

Je ženou bojovnicí, co se nevzdává. Za svým otcem chodila jako malá do vězení, v patnácti letech odešla z domova, zvládla vystudovat dvě vysoké...

  • Počet článků 38
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1050x
novinář (politika, ekonomika, kultura) a překladatel (literatury faktu z angličtiny) na volné noze

Seznam rubrik