Propaganda o Vánocích

Možná kvůli energetické krizi a zdražování nám ze sdělovacích prostředků prosakuje propaganda o tom, jak to bylo kdysi. Aspoň na Vánoce by si mohli dát pokoj.  

Jaké byly Vánoce kdysi? Jak pro koho, pro mě hezké. Ve městě bylo plno lidí, kteří se snažili sehnat dárky. Výběr byl menší, elektronika o poznání dražší, za to jídlo bylo levnější a to i ke dnešním cenám. Zase další lež u hrůzách socialismu. Jak to ti propagandisté tak dokážou spočítat?

 

Pořady o období socialismu jsou věnovány buď tomu, jak vůbec nic nebylo, nebo jak v padesátých letech komusi sebrali pole a majetek. Proč vlastně lpěli na svém majetku? Mohli vstoupit do družstva. Dobře, padesátá léta byli asi zlá, ovšem sedmdesátá a osmdesátá, tedy doba normalizace, byla po hmotné stránce ucházející, zvláště pro družstevníky. Fakt si nepamatuji, že by někdo hladověl, kromě rodiny Tužimů, kteří se hrabali v popelnici a měli blechy, ale to byla výjimka.

 

V příbězích 20. století děti zpovídají pamětníky vyprávějící převážně o životě v komunismu. Jsou mezi nimi dramatické osudy bývalých politických vězňů z uranových lágrů, emigrantů či někdejších studentů z roku 1989. Je to jistě zajímavý počin. Děti by měly znát minulost, ovšem neměla by zastírat nedostatky přítomnosti.

 

Aby si děti utřídily svůj světonázor, musejí si stále dozvídat, jak hrozné to bylo kdysi o Vánocích. Nebylo, z hlediska propagandy to bylo otravné, zvlášť, když spustil Cyril Smolík nebo Jiří Jambor, kterak lidi na Západě mohou obchodech sehnat skoro vše, ale protože jsou nezaměstnaní, na ono krásně vystavené zboží nemají dost peněz, mohou se na ně pouze dívat atd… nyní máme totéž v bledě modrém.

 

V pořadech pro pamětníky se nyní dozvídáme, že těmi, kdo za za komunismu trpěl, jsme byli vlastně my.

 

Mimochodem, spolek Wikimedia, který spravuje českou verzi Wikipedie vyhlásila soutěž o doplnění hesel z období let 1948 – 1989. Bylo by dobré, kdyby socialismus, podobně jako nadvláda Habsburků v období první republiky, nebyl podáván jen v černých barvách.

 

Uznávám, že každý, kdo žil za socialismu, má na toto období své vzpomínky, dobré nebo zlé. Propaganda nám však předkládá jen jeden příběh, ten zlý, jako správná svazák s tím nemohu souhlasit.

https://blog.wikimedia.cz/2021/12/15/proc-psat-o-dejinach/

https://www.mujrozhlas.cz/pribehy-20-stoleti/deti-se-nechavaji-testovat-aby-se-potkaly-s-dedou-babickou-natocily-jejich

Autor: Jan Lněnička | úterý 28.12.2021 13:42 | karma článku: 25,86 | přečteno: 760x
  • Další články autora

Jan Lněnička

Cesta jinam Miroslava Imricha

8.5.2024 v 14:35 | Karma: 16,40

Jan Lněnička

Bolševický nok

28.4.2024 v 16:49 | Karma: 33,93