Hyperloop, ultrarychlý životní styl

Už i v Německu testují dopravu budoucnosti. První s tím přišel Elon Musk. To si vlezete si v bodě „A“ do kapsle pro pět lidí a ta vás rourou rychlostí 900 km/h vyplivne v bodě „B“.

Pro všechny, kdož si užíváme pravidelného drncání kol po kolejích a pohledů z vlaku na ubíhající roztodivnou krajinu, toho bezčasí určeného jen pro nás, bude tento způsob cestování nepřijatelný. Však i Antonín Dvořák byl jak známo inspirován vlaky, jakou inspiraci by mu asi dodal hyperloop? 

 

Moduly pro cestující se obecně pohybují technologií pasivní magnetické levitace, podtlak v trubici jim má umožnit klouzat - bez ztrát z důvodu tření vzduchu - a dosáhnout tak požadované vysoké rychlosti.

 

Uznejte, oproti monumentální nádheře parní lokomotivy je taková kapsle v rouře prd. Ale pokrok nezastavíš: z Berlína do Paříže za „hoďku“! Kdo na to má? Aha, letadlo, ale to na nás hází ty chemtrejsy. Podle sci-fi filmů, jsme si mysleli, že v budoucnu nás čeká osobní letecká doprava. Ale ouha: roura!. A co když zaspím? Namísto v Berlíně probudím se v Londýně. 

 

Škoda jen, že před dopravou vlaky, zvítězila automobilová doprava. Dálnice hyzdí krajinu, stojí fůru peněz a i ony znečišťují ovzduší, naproti tomu koleje krajinu kolorují, ale je to spíš náš dojem, neboť jsme si už na ně zvykli. Ale také proti nim bylo mnoho námitek a bojů. Ani Vinnetou nebyl ohnivým ořem nějak nadšen, na prosazení pokroku ale stačila ohnivá voda. Zmínil-li jsem se o sci-fi, napadá mne, že bychom stejný prostředek mohli použít na zneškodnění mimozemšťanů, tedy pokud nebudou z Venuše, neboť jak známo: „Šéf ruské kosmické agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin označil Venuši za „ruskou planetu“. To jen na okraj.

 

Vraťme se k tématu hyperloopu a zrychlování. Proč mě zaujalo? K čemu vlastně to neustálé zrychlování slouží? Bude se nám žít lépe?

Pokrok ve prospěch lidstva je jistě ušlechtilá záležitost, zbavuje nás dřiny, podíl chudého obyvatelstva se prý snižuje, má však své stinné stránky: jako je devastace planety, o tom bylo již napsáno mnohé. Co mě však zajímá, je, proč místo abychom využili potenciálu techniky a od práce si ulevili a věnovali se bohulibým činnostem, jako je například skládání symfonií nebo přemýšlení o jsoucnu, naopak si na sebe pleteme bič co největšího výkonu.

V případě, že přece jen nějaký čas ušetříme, jak jej využijeme?  Většinou se připojíme na 5G síť  abychom se dál mohli řítit ultrarychlou komunikační dálnicí, objednali si ultrarychlý dobíjecí masážní strojek, který přináší ultrarychlé krátkodobé uspokojení, proto není divu,  že na nějaký osobní rozvoj a tvůrčí činnost nám schází duševní kapacita. Abychom pak narychlo zahnali stres, dáme si pár „paťáků“ na uklidnění a znovu zalezeme do ultrarychlé kapsle našeho života, až se nakonec z toho všeho fofru zblázníme.

Důsledkem toho, že naše mysl není schopna se srovnat se stále zvyšujícími požadavky ve všech oborech lidské činnosti, ať již je v životě soukromém nebo pracovním, k tomu všemu se dá připočítat dlouho nezažitá nejistota a válka na Ukrajině, může být například vyhoření. V budoucnu, a vlastně i nyní, je snazší a rychlejší dostat se z Berlína do Paříže než vyhledat vhodného psychologa. To je to lepší řešení, to horší je agrese vůči sobě nebo svým bližním, i toho jsme častými svědky.

Jako jedno z  možných řešení bych viděl, abychom se rozpomněli na to, co říkal Jan Amos Komenský o kvaltování: „Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest.“

Myslel tím zřejmě techniku mindfulness.

 

https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-v-nemecku-testuji-hyperloop-ve-kterem-by-mohli-cestujici-svistet-rychlosti-900-km-h-40438973

https://zpravy.tiscali.cz/venuse-je-ruska-planeta-hlasa-velkohuby-komandyr-roskosmosu-496224

https://centrum-lavka.cz/mindfulnes

 

Autor: Jan Lněnička | středa 2.8.2023 18:09 | karma článku: 16,57 | přečteno: 380x
  • Další články autora

Jan Lněnička

Cesta jinam Miroslava Imricha

8.5.2024 v 14:35 | Karma: 16,40

Jan Lněnička

Bolševický nok

28.4.2024 v 16:49 | Karma: 33,93