„Mladé“ sebevraždy
Že jde o palčivé téma ukázala na vzorku diváků v sále debata s režisérem dokumentu hned po premiéře. „Znáte někoho, kdo spáchal sebevraždu nebo někoho, kdo se o sebevraždu pokusil nebo o ní uvažoval?“. Dvě třetiny diváků v sále zvedli ruku. A v sále seděli převážně vrstevníci Liv. Dospívající a mladí lidé.
Univerzita Palackého v Olomouci na začátku léta zveřejnila výzkum o dětech v online světě. Také bez valného zájmu médií a veřejnosti. Výzkumu se účastnilo téměř 9,5 tisíce dětí ve věku 11 až 17 let. To je více než reprezentativní vzorek. Děti odpovídaly mimo jiné, na dotazy, které souvisí s užíváním sociálních sítí a jejich prožívání. Celá třetina dětí zažila na sítích posměšky nebo hejtování, 10% z nich v důsledku toho zažívalo pocit úzkosti, 22% uvádělo depresivní tendence a 6% dokonce strach. Nečekaně velká část dětí, 15%, uváděla, že se ke zkušenosti musí pořád vracet, nejsou na ni schopni zapomenout a dál se tím trápí.
Pokud k tomu přidáme čísla z výzkumů organizace Replug Me (realizuje programy digitálního wellbeingu na školách), získáme další perspektivu. Stejně staré děti, jako ty v předchozím výzkumu, v 74% uváděly, že se s nimi rodiče nebaví o online světě vůbec nebo jen výjimečně. Tzn. nemají příležitost jednoduše, přirozeně o svém negativním zážitku na sítích hovořit s dospělými. Pokud to chtějí udělat, musí nejdřív překonat komunikační bariéru a sami aktivně otevřít téma s rodičem, což ve věku dospívání není jednoduchý úkol. Přidejme k tomu ještě další zjištění Replug Me – čím méně mají děti prostor pro reflexi negativní online zkušenosti a méně této zkušenosti rozumí, tím vyšší pak vykazují závislost na technologiích a míru osamělosti. Častěji pak utíkají do virtuálního světa, přestože si právě odtud přinášejí negativní zkušenosti. Kruh se uzavírá a dítě je se svým pocitem strachu, trápením a smutkem samo. Pravděpodobnost, že mu někdo včas pomůže je malá. A přitom pomoc včas je zásadní. V mnoha případech třeba jen tím, že se o věcech v rodině a s přáteli otevřeně mluví. Pocit, že to zažívají i ostatní, umí uzdravovat sám o sobě.
Liv, hlavní hrdinka dokumentu, neměla problém se sociálními sítěmi. Liv měla „jen“ psychické problémy, které měly být zvládnutelné. Liv měla milující rodinu, která jí byla stále po boku a o jejích problémech s ní často hovořila. Liv dostala ohromnou dávku podpory sociálně-zdravotní péče. Liv nezažila bezbřehou sociální izolaci od vrstevníků v době Covidu. A přesto to Liv nezvládla.
Zvládají to naše děti, které v řadě případů nemají nic z toho, co měla Liv? Včasnou psychiatrickou péči, dostatek terapeutických služeb nebo milující rodinu? Mluvme s nimi, ptejme se jich – co dělají, jak se přitom cítí. Zapojme se, nechme si od nich vysvětlit, jak se online připojit ke svým dětem. Zahrajme si třeba s nimi tu šílenou online hru, ale hlavně jim přitom naslouchejme a reagujme s pochopením. A především neshazujme jejich pocity, ať už pro nás vypadají jakkoliv nerozumně a zvláštně. Pro naše děti jsou skutečné a můžou je hodně, opravdu hodně trápit.
Dana Lipová
Klíčová dohoda pro školství: Překonají koalice a opozice neshody?

Pokud nedojde ke schválení novely školského zákona, hrozí v září kolaps poradenských pozic ve školách. Novela je však již dva měsíce zablokovaná ve sněmovně.
Dana Lipová
Volba školského ombudsmana se povedla. Jaký bude ten dětský?

Na MŠMT vznikla nová pozice: školský ombudsman-zmocněnec pro ústavní a ochrannou výchovu. Taky si říkáte, proč potřebujeme dalšího ombudsmana?
Dana Lipová
Etické dilema náhradního mateřství

Už od základky mi vštepovali, že vědecký pokrok zachrání lidstvo. Až na vysoké jsem ale pochopila, že to může být i opačně. Důkazů v historii už máme mnoho.
Dana Lipová
Čas na telefonní dietu?

K dnešnímu zamyšlení mě přiměl zážitek ve vlaku. Proti mně seděla čtyřletá holčička s maminkou. Holčička měla špatnou výslovnost a krásné autíčko, se kterým si chtěla hrát. Maminka jí ale autíčko vzala, aby ve vlaku nedělala hluk.
Dana Lipová
Superhrdinové mezi námi

Nosím to v sobě už pár týdnů. Pozoruji okolí a hledám je kolem sebe. Naštěstí jsou. Může za to úvodní film letošního Mezinárodního festivalu v Karlových Varech s názvem Superhrdinové.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel
Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z...
Trefili jsme Rusům základnu s letouny, které jim ještě zbyly, hlásí Ukrajinci
Sledujeme online Ukrajinská armáda oznámila, že zasáhla vojenská letiště v ruském Engelsu a Ďagilevu a sklad...
Hrozí konec výprav a zkoumání v Antarktidě? Vědcům tam dochází voda
Čeští vědci se ve svém výzkumu na Antarktidě zaměřují především na dlouhodobé sledování vlivu...
Při záplavách v Texasu zahynulo nejméně deset lidí. Další se pohřešují
V texaském městě San Antonio a jeho okolí zemřelo kvůli záplavám nejméně deset lidí, uvedly v pátek...
Íránský odvetný úder na Izrael pokračoval i v noci, tři lidé zemřeli
Při íránském útoku na Izrael zemřeli v noci na dnešek podle místních zdrojů tři lidé. Zraněných je...
Trump vydělal na kryptoměnách desítky milionů, mnohem víc dodá jeho meme coin
Americký prezident Donald Trump zveřejnil své první majetkové přiznání v novém funkčním období....

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 11
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 255x