„Mladé“ sebevraždy
Že jde o palčivé téma ukázala na vzorku diváků v sále debata s režisérem dokumentu hned po premiéře. „Znáte někoho, kdo spáchal sebevraždu nebo někoho, kdo se o sebevraždu pokusil nebo o ní uvažoval?“. Dvě třetiny diváků v sále zvedli ruku. A v sále seděli převážně vrstevníci Liv. Dospívající a mladí lidé.
Univerzita Palackého v Olomouci na začátku léta zveřejnila výzkum o dětech v online světě. Také bez valného zájmu médií a veřejnosti. Výzkumu se účastnilo téměř 9,5 tisíce dětí ve věku 11 až 17 let. To je více než reprezentativní vzorek. Děti odpovídaly mimo jiné, na dotazy, které souvisí s užíváním sociálních sítí a jejich prožívání. Celá třetina dětí zažila na sítích posměšky nebo hejtování, 10% z nich v důsledku toho zažívalo pocit úzkosti, 22% uvádělo depresivní tendence a 6% dokonce strach. Nečekaně velká část dětí, 15%, uváděla, že se ke zkušenosti musí pořád vracet, nejsou na ni schopni zapomenout a dál se tím trápí.
Pokud k tomu přidáme čísla z výzkumů organizace Replug Me (realizuje programy digitálního wellbeingu na školách), získáme další perspektivu. Stejně staré děti, jako ty v předchozím výzkumu, v 74% uváděly, že se s nimi rodiče nebaví o online světě vůbec nebo jen výjimečně. Tzn. nemají příležitost jednoduše, přirozeně o svém negativním zážitku na sítích hovořit s dospělými. Pokud to chtějí udělat, musí nejdřív překonat komunikační bariéru a sami aktivně otevřít téma s rodičem, což ve věku dospívání není jednoduchý úkol. Přidejme k tomu ještě další zjištění Replug Me – čím méně mají děti prostor pro reflexi negativní online zkušenosti a méně této zkušenosti rozumí, tím vyšší pak vykazují závislost na technologiích a míru osamělosti. Častěji pak utíkají do virtuálního světa, přestože si právě odtud přinášejí negativní zkušenosti. Kruh se uzavírá a dítě je se svým pocitem strachu, trápením a smutkem samo. Pravděpodobnost, že mu někdo včas pomůže je malá. A přitom pomoc včas je zásadní. V mnoha případech třeba jen tím, že se o věcech v rodině a s přáteli otevřeně mluví. Pocit, že to zažívají i ostatní, umí uzdravovat sám o sobě.
Liv, hlavní hrdinka dokumentu, neměla problém se sociálními sítěmi. Liv měla „jen“ psychické problémy, které měly být zvládnutelné. Liv měla milující rodinu, která jí byla stále po boku a o jejích problémech s ní často hovořila. Liv dostala ohromnou dávku podpory sociálně-zdravotní péče. Liv nezažila bezbřehou sociální izolaci od vrstevníků v době Covidu. A přesto to Liv nezvládla.
Zvládají to naše děti, které v řadě případů nemají nic z toho, co měla Liv? Včasnou psychiatrickou péči, dostatek terapeutických služeb nebo milující rodinu? Mluvme s nimi, ptejme se jich – co dělají, jak se přitom cítí. Zapojme se, nechme si od nich vysvětlit, jak se online připojit ke svým dětem. Zahrajme si třeba s nimi tu šílenou online hru, ale hlavně jim přitom naslouchejme a reagujme s pochopením. A především neshazujme jejich pocity, ať už pro nás vypadají jakkoliv nerozumně a zvláštně. Pro naše děti jsou skutečné a můžou je hodně, opravdu hodně trápit.
Dana Lipová
Etické dilema náhradního mateřství
Už od základky mi vštepovali, že vědecký pokrok zachrání lidstvo. Až na vysoké jsem ale pochopila, že to může být i opačně. Důkazů v historii už máme mnoho.
Dana Lipová
Čas na telefonní dietu?
K dnešnímu zamyšlení mě přiměl zážitek ve vlaku. Proti mně seděla čtyřletá holčička s maminkou. Holčička měla špatnou výslovnost a krásné autíčko, se kterým si chtěla hrát. Maminka jí ale autíčko vzala, aby ve vlaku nedělala hluk.
Dana Lipová
Superhrdinové mezi námi
Nosím to v sobě už pár týdnů. Pozoruji okolí a hledám je kolem sebe. Naštěstí jsou. Může za to úvodní film letošního Mezinárodního festivalu v Karlových Varech s názvem Superhrdinové.
Dana Lipová
Dětský ombudsman? Ano!
Problematikou ohrožených dětí se intenzivně zabývám více než deset let. Troufám si proto říct, potřebujeme dětského ombudsmana.
Dana Lipová
Školství teď musí být skutečně jasná priorita
České školství v posledních letech zažívá skutečnou zkoušku ohněm. Nejdřív se muselo popasovat s covidovým režimem života a vzdělávání. Nyní musí vstřebat jeden populační ročník dětí navíc.
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Z ujíždějícího kočárku u lanovky v Peci vypadl kojenec, dítě zraněním podlehlo
Policisté pátrají po svědcích, kteří ve středu kolem 12:30 viděli cestou k lanovce v Peci pod...
Velký průzkum mezd. Kolik berou v IT, bankách, právníci či zdravotníci
Rozsáhlý průzkum personální agentury Grafton Recruitment zmapoval letos finanční ohodnocení...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě
Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele...
Během letošních povodní padl 127 let starý rekord v objemu srážek za den
Během zářijových povodní padl 127 let starý český rekord v objemu srážek za den na jednom místě. V...
Pomazánkové máslo Čechům zatrhli, ale veganský steak Francouzům v EU prošel
Soudní dvůr Evropské unie (ECJ) dnes rozhodl o tom, že francouzští výrobci rostlinných alternativ...
Po 20 letech opět v uniformě. Rusko pro ukrajinskou frontu cvičí bývalé vojáky
Téměř dvacet let poté, co naposledy sloužil v ruské armádě, je Mara opět v uniformě. Někdejší voják...
Další problémy F-35. Česko se nemusí dočkat včas, varuje americký generál
Výrobce stíhaček takzvané páté generace F-35 Lockheed Martin čelí potížím s implementací...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 9
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 280x