Architektura prázdna

Idea nezastavování, ponechání prázdného prostoru a jeho vztahu k prostoru zaplněnému, je také jednou z úloh architektury a urbanismu, které mezi těmito póly hledají vyvážený vztah.

Idea nezastavování, ponechání prázdného prostoru a jeho vztahu k prostoru zaplněnému, je také jednou z úloh architektury a urbanismu, které mezi těmito póly hledají vyvážený vztah. V Lidicích byl tento kontrast od počátku zamýšlený a prázdné území obce zničené nacisty v roce 1942 si tento účinek dodnes zachovává.

Od počátku přemýšlení nad ztvárněním poválečných Lidic bylo zřejmé, že prostor bývalé obce bude zachován prázdný, ponechaný tak, jak jej okupační síla vymýtila. Řešený prostor se při poválečné obnově rozdělil do několika celků, a to takzvané pietní území, památník, novou obec; takto je vnímáme doposud. Ač jsou samozřejmě mezi sebou tyto části provázané jak významově, tak vztahově, můžeme každé z nich přiřknout její úlohu: pro lidický žalov je to stále pro mnohé místo bezprostředních vzpomínek; památník v sobě obsahuje ustálení, vyprávění a kodifikaci historie; v obci pokračuje život dále.

Na pietním území proběhly úpravy minimální, dokonce tak bylo vyzdviženo a stanoveno porotou i v soutěži na obnovu tohoto místa: „Symbolem starých Lidic je trnová koruna, a proto bude pietní území prosté a šeré, působící skutečným dojmem barbarství okupantů. Obytné a hospodářské budovy, kde obyvatelé Lidic prožívali své radostné a nejhorší okamžiky, budou označeny tak, aby návštěvníci poznali obrysy objektů. Místa, kde utrpení byla zvlášť prožívána, jako Horákův statek, a místo, kde byli muži postříleni, bude ohraničeno a zvlášť zdůrazněno.“ (Citace ze zasedání poroty k architektonickým návrhům na ztvárnění poválečných Lidic).

 

Zpočátku bylo uvažováno o tom, že budou odkryty základy všech domů a budou v terénu vyznačeny. Detailní úprava měla probíhat případ od případu s tím, že bývalé objekty měly být po celé své ploše vyznačeny buď kameny, nebo původní dlažbou, pokud by se byla zachovala, obvodové zdi by pak byly vyvýšeny asi 60 cm nad úroveň terénu. Dále mělo být území ohraničeno nově vysazenou vegetací (topoly), a to v těsném pásu kolem hranic bývalé obce.

Přesto i tato minimální úprava měla představovat až třetinu celkových prováděcích nákladů. Nakonec bylo od těchto zamýšlených úprav upuštěno – odvezení navršené suti a odkrytí základů bývalých domů, označených nadezdívkou a plaketou bylo natolik nákladné, že nakonec bylo takto vyznačeno jen několik objektů (škola, kostel), byly odkryty základy Horákova statku. V údolí tak dodnes dominuje pouze dřevěný kříž vztyčený na hromadném hrobě zavražděných. 

Při posuzování návrhů úprav pietního území porota po prvním kole soutěže nejvýše vyzdvihla návrh architekta Jaromíra Krejcara, který se umístil na sdíleném třetím místě. Architekt ponechal prostor bez zásadních úprav, a toto řešení bylo poté doporučeno i v dalších soutěžních kolech. Byl k nim vyzván i Krejcar, který ale záhy emigroval, a tak se již užšího výběru neúčastnil.

Zatím poslední zamýšlenou úpravu území bývalé obce vypracoval v roce 2007 Bohumír Prokůpek jako součást návrhu na rehabilitaci lidického areálu – ne všechny jeho části byly ale realizovány. Patřilo mezi ně i připomenutí původních domů pomocí více jak stovky neopracovaných železných sloupů s nápisy zmiňujícími jejich obyvatele. Podle autora bylo takové označení „vynuceno i tím, že přeživší lidické ženy, které v minulosti provázely areálem návštěvníky, již odešly, a tak místo osobního svědectví je zapotřebí najít jiný nástroj, kterým by byla obec připomenuta“.

Autor článku: Mgr. Luba Hédlová

Autor: Památník Lidice | čtvrtek 30.7.2015 15:16 | karma článku: 7,84 | přečteno: 348x

Další články autora

Památník Lidice

Odešla Eva Kubíková-Bullock, přeživší děvčátko z Lidic

Osudy této mimořádné ženy jsou dokladem toho, že reálný lidský život bývá často mnohem dramatičtější než románová fikce.

15.1.2025 v 10:38 | Karma: 29,06 | Přečteno: 940x | Společnost

Památník Lidice

Před 74 lety odstartovali z nových Lidic první závodníci

Dnes jsme se měli společně sejít v Lidicích. Na startu Lidického okruhu, který mnozí již netrpělivě vyhlíželi. Nakonec teď sedíme všichni doma. Po úmorných vedrech se konečně ochladilo a prší, i když tedy už zase trochu moc.

14.9.2024 v 18:20 | Karma: 9,01 | Přečteno: 141x | Kultura

Památník Lidice

Příběh „Strýce Rudiho“ a jeho dar Lidicím

Rozhodnutí Gerharda Richtera darovat Lidicím svůj obraz „Onkel Rudi/Strýc Rudi“ (1965) je hluboce symbolické a dojemné. Lidice jsou místem jednoho z nejstrašnějších nacistických masakrů na našem území.

3.4.2024 v 0:21 | Karma: 5,79 | Přečteno: 188x | Diskuse | Kultura

Památník Lidice

Varující symbol miliónů zavražděných dětí v nesmyslných válkách lidstva

"Postůjte lidé a slyšte poselství dětí zavražděných válkou A pospěšte říci ostatním, že všechno visí na pavoučím vlákně. Vím to! Ale neumím dělat nic jiného než sochy dětí – jak nejlépe umím...“ Z básně Marie Uchytilové (1987)

17.1.2024 v 14:10 | Karma: 16,83 | Přečteno: 398x | Diskuse | Kultura

Památník Lidice

Mezinárodní dětská výtvarná výstava v sídle UNESCO v Paříži

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice slaví v letošním roce půlstoletí své existence. Už od svého vzniku je poselstvím MDVV připomínka dětských obětí lidického masakru, stejně jako dalších dětí,...

21.11.2022 v 12:08 | Karma: 4,28 | Přečteno: 104x | Diskuse | Kultura

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

14. dubna 2025  8:27,  aktualizováno  9:06

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

11. dubna 2025  18:12

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

14. dubna 2025

Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...

Vojenská letuška Lenka podlehla nádoru, lidé jí přispěli miliony na léčbu

13. dubna 2025  15:13

Vojenská letuška Lenka Růžková, které do života vstoupila před asi dvěma a půl lety výjimečně...

Auto srazilo na Nymbursku několik lidí u odstaveného vozu, dva zemřeli

17. dubna 2025  17:05,  aktualizováno  17:32

U Kolají na Nymbursku odpoledne srazilo auto několik lidí u odstaveného vozu, dva lidé zemřeli....

Skvělý vypravěč a neúnavný bojovník proti Rusku, vzpomíná Niedermayer na Štětinu

17. dubna 2025  16:48

Když Vladimir Putin v roce 2022 napadl Ukrajinu, Evropská unie si udělala na válku jasný názor...

Musíme vědět, co si vyjednat při odchodu z EU, učí Slováky Ficova europoslankyně

17. dubna 2025  16:23

Slovenský expremiér a dnešní opoziční europoslanec Ludovít Ódor zveřejnil video, v němž jeho...

Tradice přežila odsun i totalitu. V Šabině vyrazili kluci s rachtačkami

17. dubna 2025  16:23

Každoročně vyrážejí kluci ze Šabiny na Sokolovsku na obchůzku mezi domy a lomozí přitom dřevěnými...

  • Počet článků 82
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 620x
Státní příspěvková organizace Památník Lidice pečuje o trvalou vzpomínku na obec Lidice, vyhlazenou 10. června 1942 německými nacisty. Památník Lidice má rovněž na starost péči o NKP Pietní území Ležáky.
http://www.lidice-memorial.cz
http://www.facebook.com/Lidice.pamatnik, #lidicememorial 

Speciál blog s podporou Blog iDNES.cz

Seznam rubrik