Nejčastější logický omyl

Jedna z největších chyb v logickém uvažování, které se lidé často dopouštějí, a to nejen v diskuzích zde na blogu, ale v celých dějinách lidstva, se nazývá post hoc ergo propter hoc, což  znamená něco jako tudíž teda potom proto

Tento omyl ovlivnil osudy miliónů lidí  a celá tragédie spočívá  v tom, že časovou souslednost zaměníme za souslednost příčinnou. Tedy z toho, že dvě události  na sebe navazují, přesněji jedna následuje po druhé, si lidé vydedukují, že ta první způsobila tu druhou. Klasickým příkladem je homeopatie-mnozí o ní pochybují, mnozí naopak tvrdí, že jim pomohla a tak ji vychvalují: To že se po použití určité látky uzdravili  přitom vůbec nemusí být tou látkou samotnou, ale občas prostě k uzdravení dochází i bez léčby. Regenerační síla přírody, potažmo lidského organismu je prostě veliká, ale lidé nevěří, že něco může fungovat tak jednoduše. Mají rádi rituály a tajemno, a tak pokud jim někdo slíbí zázračný prostředek na cokoliv, od uzdraveni, přes  krémy proti vráskám až po vodičku proti plešatění, rádi zaplatí cokoliv.

Podobně je to i  v případě různých náboženství-někdo vám slíbí, že pokud se pomodlíte, nebo dáte bohům oběť, popřípadě zaplatíte někomu kdo ví jak komunikovat s božstvem  a vymodlí to za vás, takže se váš problém vyřeší. Potřebujete aby zapršelo, aby dítě zdárně dokončilo školu, aby vám vyšel obchod, aby tlupa ulovila mamuta, aby vás nějaký svatý uchránil před všemi nehodami-jakýkoliv zázrak je vám přislíben. A když se vám vaše přání splní, automaticky věříte, že to bylo díky modlení či daru, netroufnete si tu rouhačskou myšlenku, že možná  by se věci udály stejně bez vašich snah jak si osud nějak naklonit. A pokud se nevydaří, vždy vám někdo vysvětlí, že bozi s vámi mají určité úmysly, které jako obyčejný smrtelník nemůžete chápat. Popřípadě se vám vsugeruje, že jste takový hříšník, že předešlé prosby  a modlitby nebyly dostačující a musíte přidat.

Do této kategorie spadá například i tvrzení, že současný technologický rozvoj západního světa je pouze důsledkem toho, že křesťanství umožnilo vědcům bádat a zkoumat. Nevíme však, zda by lidstvo tak jako tak nepokročilo, protože rozvoj  lidského myšlení je přirozený stav kdy se poznatky předchozích generací stále zdokonalují. Naopak víme, že vědci jejichž objevy odporovaly církevním dogmatům byli pronásledováni.  Některé věci byly naopak převzaty, příklad zlatý řez znali už ve starém Babylónu a Egyptě, středověcí badatelé ho znovuobjevili a nazvaly božským poměrem , jako by to předtím neexistovalo. Tak trochu to připomíná, když někdo objeví vodopády, které existovaly dávno před tím, než tam dotyčný dorazil, ale on se přesto arogantně prohlásí za objevitele a dokonce původní název nahradí novým.. Před podobnými omyly a manipulacemi může jedince ochránit jen logické myšlení a znalost historie, což dokazuje, že ono kdysi tak zprofanované učit se, učit se, učit se má platnost přímo nadčasovou.

obrázek pixabay.com

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libuše Palková | pondělí 7.1.2019 9:35 | karma článku: 21,36 | přečteno: 1374x
  • Další články autora

Libuše Palková

Veřejná omluva

28.4.2019 v 6:35 | Karma: 10,61

Libuše Palková

Libo-li koprolit?

25.4.2019 v 11:07 | Karma: 5,53