S Karlem Hvížďalou o napadení chomutovského novináře. Policie mlčí

Chomutovský novinář Jan Rödling, který se zabývá politickými a podnikatelskými kauzami v tomto městě, byl napaden ve svém bytě. Co je za tím a proč?

„...v Chomutovských novinách a na aktualne.cz se objevila zpráva, která zůstala skoro nepovšimnutá jinými médii, ač je velmi závažná. Novinář Chomutovského deníku Jan Rödling, který se zabývá kauzami z politického a podnikatelského zákulisí severočeského města, byl minulou sobotu odpoledne v šest hodin ve svém bytě napaden...“ K. Hvížďala na aktualne.cz

Nejenže násilník, který vpadl silou do jeho bytu, novináře fyzicky napadl, ale křičel „aby přestal blbě psát a dával si bacha na to, co píše.“ Přestože napadený novinář zavolal ihned policii a podal trestní oznámení na neznámého pachatele, policie mlčí. A co víc: Z komentářů čtenářů pod článkem v Chomutovském deníku na internetu vyplývá, že se místní obyvatelé ani nedomnívají, že policie něco vyšetří.

Podle právníků jde však o velmi závažnou věc: násilné vniknutí do soukromí, napadení a vyhrožování, za což hrozí trest až do tří let vězení. A proč jeden čtenář navrhuje, aby případ šetřila kriminálka z jiného okresu?

K. Hvížďala: „ Z kontroverzních místních témat lze připomenout Rödlingův článek o podivné kolaudaci areálu Banda a článek o stavbě hotelu u zimního stadionu v Chomutově, kvůli kterým redakci již vyhrožovali lidé napojené na firmy CV - Relax a CRI - Czech Republic Investment. Konkrétně to byli majitel firmy MZ - Engineers, která pro firmu CV - Relax zpracovávala podklady pro stavební řízení a předsedkyně představenstva CRI, která vyhrožovala, že na pana Rödlinga pošle právníky. Podobný útok už v únoru, rovněž v Chomutově, zažil i místní občanský aktivista Petr Točín. V tomto případě rovněž padá podezření na chomutovskou radnici, protože pan Točín psal o postupu radnice...“

A co na to primátorka Chomutova Ivana Řápková? „Chtěla bych v této souvislosti zdůraznit, že cena, za kterou jsme celý projekt (Zimní stadion) vybudovali je velmi nízká...Například v Karlových Varech se loni dokončil zimní stadion bez tréninkové haly, jehož cena přesáhla 1 miliardu. (Karlovy Vary neposlouží paní primátorce jako nejlepší příklad šetření veřejnými prostředky – všichni známe „karlovarskou losovačku“, podvody na stavebním úřadě...) Přesto jsme kritizováni. Kvůli snížení ceny chomutovského stadionu jsem nařídila opakovat výběrové řízení na generálního dodavatele. Kritici, především ze strany komunistických zastupitelů, tehdy tvrdili, že takto kvalitní stavbu nebudou moci firmy za snížené ceny postavit a hle, nám se podařilo cenu ještě snížit o dalších 50 miliónů korun...Co jiného nám totiž zbývá, než pečlivě šetřit každou korunu a využít jakoukoliv investiční příležitost.“ Tolik Mgr. Ing. Ivana Řápková, primátorka a poslankyně PČR.

O Chomutovské radnici a primátorce Řápkové, která prohlásila, že není sběratelkou titulů, toho bylo napsáno víc než dost. Počínaje jejím předchůdcem na radnici Alexandrem Novákem, stíhaném pro přijeti úplatku 43 milionů, přes kontroverzní pronájem Kamencova jezera, až po jejím u soudu dodnes nevyřešeném pochybném získání titulu Mgr. na Plzeňské fakultě...

Vraťme se však ke shora uvedenému napadení novináře, jak ho popisuje K. Hvížďala: „Vzhledem k tomu, že jde o opakované útoky na novináře ve stejné oblasti Čech, měl by se o to zajímat i Syndikát novinářů. Ministr vnitra Radek John, jako bývalý novinář, by se měl nejspíš zase zasadit o to, aby případ vyšetřovala kriminálka třeba z Ústí nad Labem. O podobných praktikách ze staré Evropy neslyšíme. Známe je jen z bývalých zemí Sovětského svazu a z Jižní Ameriky, kde se k novinářům podobně chovají drogové a jiné mafie.“

Nabízí se otázka, jak dlouho ještě bude Česká republika řazena mezi země s mafiánskými praktikami?

Zdroj: aktualne.cz a radiožurnál

Autor: Libuše Čiháková | úterý 5.10.2010 15:25 | karma článku: 17,21 | přečteno: 2669x