Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Stát versus banky: vyrovná politika skóre?

Na torontské schůzce nejvyspělejších států světa G20 se střetnou dva odlišné pohledy na řešení hospodářské krize – americký a evropský přístup jsou tak různé, že se zatím nerýsuje žádná shoda mezi klíčovými hráči světové ekonomiky. Tento konflikt přitahuje hlavní pozornost médií, ale skutečná výzva summitu G20 je někde jinde, a sice v regulaci finanční branže.

Podle Američanů není teď vhodná doba na snižování dluhů, ale je třeba naopak povzbudit hospodářský růst. Strach z recese je na druhé straně Atlantiku silnější než strach z rostoucího zadlužení. USA mají Evropanům za zlé, že chtějí především sanovat státní finance a obávají se, že tím zadusí křehký hospodářský růst. Obamova administrativa se hněvá hlavně na Německo, které svým veřejným rozpočtům uložilo přísnou dietu. Je tu velké riziko, že spor mezi americkým prorůstovým přístupem a evropským utahováním opasků zastíní akutní potřebu koordinace reforem finančních trhů.

Na londýnské schůzce států G20 před více než rokem se účastníci shodli na regulaci finančních trhů. Od té doby se však nestalo nic, co by se dalo nazvat mezinárodně koordinovanými reformami. Dokud si budou všichni hrát na svém písečku a nakrásně i provedou dílčí změny pravidel hry pro finanční instituce, nebude to nic platné. Tržní aktéři se prostě přesunou tam, kde je pro ně příznivější prostředí. To je důvod, proč musí státy najít společnou vůli ke změně globálního prostředí.

Právě na finančních trzích vypukla krize, která postupně přerostla v krizi hospodářskou. Státy přispěchaly ohroženým bankám na pomoc veřejnými prostředky a poté se ocitly samy v potížích. Banky mezitím vesele vydělávají dál a nemají chuť vzdát se svého vyděračského potenciálu vůči státům. Banky vědí, že dokud budou dost velké, politici je nenechají padnout. Vědí, odkud jim hrozí nepříjemná omezení, a proto intenzivně lobbují proti regulaci svých riskantních obchodů. Jejich lobby je mocná a v evropských metropolích i účinná. Drtivá většina expertů, kteří politikům v těchto otázkách radí, totiž vůbec není nezávislá. Důsledek? V hlavních městech Evropy politikům chybí kuráž k regulaci finančních trhů.

Nyní se ale situace poněkud změnila. Nově se už v Berlíně ani Londýně nemohou vymlouvat na to, že Američané při snahách o finanční regulaci s Evropou netáhnou za jeden provaz. Obama totiž přijel do Toronta s převratnou novinkou. Má v ruce obsáhlou legislativu reformující pravidla pro nakládání s vlastním kapitálem bank, kterou mu schválil jak Senát, tak Sněmovna reprezentantů. Jedná se o největší reformu regulačních opatření ve finančním sektoru, kterou USA pamatují od velké hospodářské krize 30. let minulého století. Evropané mají všechny důvody nyní od slov přikročit také k činu. Víc kontroly ze strany států a omezení rizikového chování bank je nezbytné k ochraně před dalšími finančními krizemi.

Pro světové hospodářství bude klíčové, jestli se podaří G20 dodržet sliby nebo jestli zůstane jen u společných obecných deklarací. Motto víkendové schůzky skupiny G20 je optimistické „Obnova a nový začátek“ – uvidíme, jestli se na obou stranách Atlantiku dokážou nejvyspělejší země světa dohodnout na tom, co je pro světové hospodářství skutečně důležité.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libor Rouček | sobota 26.6.2010 11:32 | karma článku: 10,30 | přečteno: 772x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 995x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Vychytávka jako z Jamese Bonda. Řidič za jízdy měnil na autě poznávací značky

22. května 2024  14:23

Pražští policisté si na začátku května všimli vozu, které nemělo odpovídající poznávací značku a...

Češka pašovala drogy z Rumunska v podprsence, celníkům v Praze neunikla

22. května 2024  14:15

Ve spodním prádle se pokusila propašovat 170 gramů drogy metamfetamin žena, kterou počátkem května...

VIDEO: Ruský voják chtěl zaplácnout kamikaze dron lopatou. Netrefil se

22. května 2024  14:03

Při obraně před malými kamikaze drony se hodí cokoliv. Třeba i lopata, jak dosvědčuje nahrávka...

Senior po kolapsu vjel do protisměru, při srážce tří aut se zranili čtyři lidé

22. května 2024

Všechny složky integrovaného záchranného systému vyjížděly v pondělí dopoledne k nehodě tří aut...

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - BRNO (A12460)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik