Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

MDŽ je mementem nehorázné nespravedlnosti

Ženy tvoří většinu světové populace a 8. března si vyspělý svět již stovku let připomíná Mezinárodní den žen. Zatímco v zahraničí význam tohoto dne vyzdvihují státníci zprava i zleva, ať už je to namátkou německá kancléřka Merkelová či americký prezident Obama, u nás dává pravice najevo, že buď historické souvislosti MDŽ nezná, anebo je jí rovnoprávnost žen lhostejná. Máme, či nemáme slavit Mezinárodní den žen?

V Česku jako bývalém satelitu Sovětského svazu má tento den nepříjemnou pachuť: mísí se tu vůně ovadlých rudých karafiátů, soudruh Husák vítající na Hradě Marii Kabrhelovou se suitou soudružek s natrvalenými účesy a v neposlední řadě podnikové večírky s organizovaným veselím pracovních kolektivů. Není divu, že je pro lidi nad 35 let těžké odhalit pravý smysl tohoto svátku. Nejde v něm vůbec o květiny, i když ženy je dostávají rády. Ještě raději než kytku by asi uvítaly rovné příležitosti a konec diskriminace na pracovním trhu. Mezinárodní den žen je každoroční připomínkou toho, jak jsou ženy kráceny na svých právech. Proto je důležité si tento významný den připomínat.

Před sto lety se demonstrující ženy v několika zemích Evropy dožadovaly zlepšení pracovních podmínek, rovného zacházení a spravedlivého odměňování. Od té doby se leccos změnilo, ženy jsou dnes daleko emancipovanější (alespoň v našich zeměpisných šířkách), ale jejich diskriminace v zaměstnání i odměňování zůstala. Pracují častěji na nejhůř placených místech, pouze malý podíl z nich se věnuje vlastní kariéře a mají daleko méně volného času než muži.

Je až šokující, že v EU, kterou považujeme za jednu z nejvyspělejších oblastí světa, dostávají ženy za stejnou práci v průměru o 18 % méně peněz než muži. Tento rozdíl se údajně v posledních 15 letech příliš nesnížil a v některých zemích dokonce vzrostl. Zahanbující je, že se náš stát v tomto evropském srovnání (údaje Eurobarometer) objevuje na chvostu statistiky s 26,2 procentním rozdílem v příjmech. Hůře než my je na tom v EU už jen Estonsko!

Na vině je evidentně dlouho zažitý model společnosti, kdy rodina spoléhá na příjem jednoho živitele, muže. Podle tohoto modelu má žena rodit děti a starat se o ně a o domácnost. Pokud žena-matka také vydělává, je její příjem jen takovým doplňkem do domácí pokladny. Je pravda, že na rodičovské dovolené zůstávají s dětmi většinou ženy. Často si to tak samy přejí, ale zpravidla si nikdo tuto otázku ani neklade. Jestliže muž vydělává více peněz (v mezním případě i za stejnou práci) je rozhodování o tom, kdo se bude věnovat dítěti jednoduché.

Tento zažitý model má ale co do funkčnosti malý háček. Tradiční rodina totiž v moderní době prochází krizí a v České republice se rozvádí každé druhé manželství. Z toho vyplývá, že příjem ženy není ve vysokém procentu českých domácností žádným doplňkovým příjmem k platu muže, nýbrž příjmem zcela zásadním. Není proto náhodou, že jsou chudobou nejvíc ohroženy děti a ženy. Nespravedlnost nekončí výstupem z trhu práce, protože ženy dostávají ve srovnání s muži vlivem nižších příjmů nižší důchody.

Ženy dosahují lepšího vzdělání, a přesto je jejich podíl ve vrcholných pozicích hospodářství i veřejné sféry neúměrně nízký. Ještě absurdnější je statistika, že rozdíl v odměňování roste s kvalifikací: čím vyšší pozice a vzdělání, tím větší rozdíl mezi platem muže a ženy.

Dnešní mladé ženy mají obavy ze závislosti na mužích a chtějí skloubit zaměstnání i děti. Muži si proto musí dát dobrý pozor, aby na ně v rodinných plánech emancipovaných žen vůbec zbylo místo. O exempláře muže typu „macho“ je stále menší zájem. Moderní psychologie stále častěji poukazuje na fenomén krize mužské identity – nic naplat, touto krizí bude muset mužská část populace projít. Jestliže platí, že ženy se už emancipovaly, pak by nyní měli přijít na řadu s emancipací také muži. Pokud se totiž nezmění podíl obou pohlaví na chodu rodiny a domácnosti, mohou mít v budoucnu muži smůlu.

Sto let od zavedení dne žen bohužel stále ještě platí, že rovnoprávnost mužů a žen platí na papíře, ale nikoli v praktickém životě. V době hospodářské krize budiž také zmíněno, že diskriminace žen na pracovním trhu je drahý špás. Vědecké studie přesvědčivě dokládají, že na ni doplácí nejen příslušnice něžného pohlaví, ale také národní ekonomiky jako takové. Je povinností politiků, podnikatelů a úředníků, aby potírali diskriminaci všech forem. Smyslem MDŽ přitom není žádné glajchšaltování mužů a žen. Jde „pouze“ o rovné příležitosti.

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libor Rouček | pondělí 8.3.2010 22:27 | karma článku: 11,45 | přečteno: 1098x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 995x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Mají rakovinu, metastázy a nic nezabírá. Léčba je, ale pacienty by stála miliony

22. května 2024

Premium Muži s metastazující rakovinou prostaty, na kterou už nezabírá jiná léčba, se upínají k poslední...

Zvedneme minimální mzdu o tisíce, drtí predikce Zaorálek

22. května 2024

Sociální demokracie, kdysi nejsilnější strana, vypadla ze Sněmovny a teď se snaží proniknout...

Proč se malým Němcům nedaří v matematice. Ve školství nefunguje integrace

22. května 2024

Premium Vypadá to, jako by němečtí žáci najednou ztratili schopnost počítat. Podle nové studie německé...

Vyhrajte vstupenky na finále MS v hokeji. Máte jedinečnou šanci s iDNES Premium

22. května 2024

Je tady ještě jedna šance, jak získat vstupenky na finále hokejového mistrovství světa! Dvě místa v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik