Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Maďarsko Maďarům: volby potvrzují nebezpečný trend

V nedělní maďarských parlamentních volbách zvítězila dle očekávání populistická pravice Fidesz Viktora Orbána. Znepokojivá je skutečnost, že se do parlamentu poprvé dostalo Hnutí za lepší Maďarsko, pravicově extremistický Jobbik. Naštěstí se nenaplnily předpovědi, podle kterých se měl Jobbik umístit jako druhý, ještě před dosud vládnoucími socialisty. Výrazným posunem k populistické a extrémní pravici jsou maďarské volby dalším dokladem nebezpečného nástupu nacionalistů a pravicových populistů v Evropě.

V jiných evropských státech se také rýsuje trend vzestupu nacionalistů, rasistů, xenofobů a pravicových populistů. Francouzská Le Penova Národní fronta překvapivě zabodovala v březnových regionálních volbách. Italská Lega Nord v regionálních volbách také hodně posílila a protiislámské tažení Holanďana Geerta Wilderse slibuje v letních volbách jeho straně nebývalé zisky. Prezident EU Herman van Rompuy je Belgičan a v rozhovoru pro německou F.A.Z. označil populismus za momentálně největší nebezpečí pro Evropu. Dodal, že jako Belgičan ví, o čem mluví a dal tím najevo, co si myslí o vzestupu obliby vlámské xenofobní strany Vlaams Belang.

Vzestup extremistů přitom probíhá všude podle zhruba stejného scénáře: na začátku je špatná hospodářská situace, rostoucí nezaměstnanost postihující hlavně mladší ročníky, krácení sociálních výdajů a politická scéna, která neumí adekvátně reagovat na problémy lidí a působí jako odtržená od reality. Volební účast, důvěra v ústavní činitele i demokratické strany postupně klesá.

Pokud jde o Maďary, tak finanční a hospodářská krize na ně dolehla velmi tvrdě, řada z nich přišla o práci a nyní nemohou splácet půjčky. Současná vláda sáhla k drastickým rozpočtovým škrtům, aby snížila zadlužení země – její úsporné kroky Viktor Orbán z opozice kritizoval a nyní bude zajímavé sledovat, jak chce plnit své předvolební sliby. Voliči jsou frustrováni z výsledků dosavadních vlád i z korupčních skandálů a nyní hledají útěchu v jednoduchých řešeních. Pravice sice nemá recept na snížení nezaměstnanosti, zato umí ukázat prstem na cizáky a příslušníky menšin. Politici Fideszu a Jobbiku dovedně rozehrávají historický komplex Maďarů z Trianonské smlouvy, která před 90 lety rozhodla o podstatném zmenšení jejich teritoria.

Hnutí za lepší Maďarsko, strana Jobbik, zaznamenala první velký úspěch ve volbách do Evropského parlamentu v červnu 2009, kdy získala překvapivě 15 % hlasů. Nyní se s téměř 17 % dostal i do národního parlamentu. Jobbik vešel ve známost organizováním polovojenských Maďarských gard, které si libují ve stejnokrojích a pochodech s vlajkami. Nápadně připomínají fašistické šiky ze 40. let 20. století. Jejich posláním má být podle předsedy Jobbiku hlídání romských osad. Tyto gardy byly sice zakázány, ale to neznamená, že vymizely. Jobbik štve zejména proti Romům a Židům, ale stranou nenechává například ani homosexuály. 17 % pro rasistickou a antisemitskou stranu je hodně a zůstává otázkou, do jaké míry se s agresivní rétorikou Jobbiku ztotožňují jeho voliči a do jaké míry jsou hlasy pro Jobbik výrazem protestu a znechucení z dosavadní politické a hospodářské situace v zemi.

Fidesz teď nebude Jobbik k vládnutí potřebovat, ale i tak je bohužel téměř jisté, že radikální rétorika pravicového Fideszu vyvolá zhoršení vztahů se sousedním Slovenskem. Lze také očekávat, že provokace maďarských nacionalistů nezůstanou bez odezvy Slotovy Slovenské národní strany. Člověk nemusí být velký prognostik, aby věděl, že nás v Evropě čekají perné časy. Je zapotřebí, aby se ostatní evropští státníci jasnou řečí vymezili k jakýmkoli projevům netolerance a narušování dobrých sousedských vztahů v EU. Pro nového maďarského premiéra Orbána bude zase testem přijatelnosti jeho distancování se od neofašistů.

Máme sjednocenou Evropu a velký společný trh, na kterém platí jednotná pravidla. Právě díky nim se mohly uplatnit schopnosti našich výrobců a exportérů. Díky integraci do EU jsme zažili nebývalý rozkvět ekonomiky a příliv zahraničních investic. Jako součást Unie máme některé společné evropské zájmy, které potřebujeme neustále prosazovat vůči okolnímu světu. Zkuste si odpovědět sami: Jak by se nám asi dařilo v takové EU, kde by ve vládních křeslech seděli nacionalisté?

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libor Rouček | úterý 13.4.2010 7:38 | karma článku: 11,35 | přečteno: 1144x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 995x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

V Tatrách zemřel český turista. Plánoval sám vystoupit na Gerlachovský štít

21. května 2024  22:37

Při pádu zemřel ve Vysokých Tatrách na Slovensku 43letý český turista. Podle horské služby plánoval...

V Rusku zatkli kvůli podvodu bývalého generála. V minulosti kritizoval vedení

21. května 2024  21:50

V Rusku zatkli a umístili do vazby bývalého velitele 58. armády Ivana Popova, který je podezřelý z...

Přívalové lijáky zvedají hladiny řek na západě. Déšť zalil železniční přejezdy

21. května 2024  21:17

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal protipovodňovou výstrahu. Týká se vodních toků, které...

Pavel si vyzkoušel letecký simulátor, hokejistům s posilami předpovídá úspěch

21. května 2024  7:30,  aktualizováno  20:54

Za přísnějších bezpečnostních opatření začal v úterý prezident Petr Pavel se svou chotí Evou...

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik