Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dá se vůbec válka v Afghánistánu vyhrát?

Americký čtyřhvězdičkový generál David Petraeus převzal v neděli velení mezinárodních jednotek NATO v Afghánistánu. V jeho projevu při přebírání velení logicky zaznělo odhodlání vyhrát válku nad povstalci: „jsme tady, abychom zvítězili!“. Dá se ale vůbec válka v Afghánistánu vyhrát? Tuto otázku si klade čím dále více lidí znepokojených sérií špatných zpráv z nekonečné války s Talibánem. Na Afghánistánu si přece vylámali zuby Sověti a před nimi i Britové. Jediný, kdo si tuto hornatou a drsnou zemi dokázal podmanit, byl Činghischán a to je už hodně dávno.

Pozornost světové veřejnosti se opět obrací směrem k Hindukuši poté, co byl americkým prezidentem odvolán Petraeusův předchůdce generál McChrystal. Důvod? On a jeho bezprostřední podřízení si pouštěli pusu na špacír před reportéry a vyjadřovali se nepřijatelně o americké vládě. Vrchní velitel v Afghánistánu je tedy nyní vyměněn, ale navýsost kritická situace v zemi trvá. Nový velitel s bohatými zkušenostmi z Iráku zdůraznil, že McChrystalova strategie a taktika boje proti povstalcům je v zásadě správná a že není třeba ji měnit. Tomu ale stav země neodpovídá.

Násilí v Afghánistánu totiž dosahuje nejvyšší intenzity od roku 2001, kdy Američané jako první vstoupili do války proti Talibánu. Jenom za poslední měsíc padla víc než stovka spojeneckých vojáků. Talibánu se daří se stále přeskupovat a útočit na nečekaných místech. Často se zdá, že jsou to právě jeho bojovníci, kdo převzal v nepravidelném způsobu boje iniciativu.

Skutečnou slabinou celé afghánské operace je příliš vojenský přístup Západu. Afghánská vláda prezidenta Karzáího nemá důvěru vlastních obyvatel, protože jim nedokázala zajistit ani elementární ochranu a zásobování. Prezident a jeho rodinný klan mají zřejmě jiné zájmy, než cílevědomě budovat místní samosprávu. Není vyloučeno, že oficiální vládci v Kábulu, kteří i po zmanipulovaných volbách požívají naší podpory, mají podíl na drogových výnosech z produkce opia. Vojáci NATO často nebojují jen proti Talibánu, ale taky s lokálními povstáními proti Karzáího správě.

Povinný optimismus Západu dostává stále větší trhliny a pomalu ale jistě se v zemích NATO zabydluje dojem, že se hledá vhodná exit strategy, důstojný způsob, jak se z Afghánistánu stáhnout a neztratit tvář. Pro USA je tato válka dosud nejdelším konfliktem v historii a Američané čelící navíc doma hospodářské krizi jsou už válkou smrtelně unavení. Ptají se, proč vlastně 150 tisíc amerických vojáků nasazuje v afghánském pekle svůj krk. Není divu: po newyorských útocích z 11. září 2001 stála za rozhodnutím George W. Bushe táhnout do Afghánistánu touha dopadnout Usámu Bin Ládina, kterého Talibán nechtěl Američanům vydat. Těžko říct, co je s Bin Ládinem nyní. Buď je už dávno mrtvý, nebo se schovává někde v horách mezi Pákistánem a Afghánistánem. Po tolika letech války a pátrání po nejhledanějším teroristovi na světě už málokdo věří v jeho dopadení.

Dosavadní představa, že porazíme Talibán, poté předáme vládu Afgháncům a postupně se stáhneme domů, zatím v realitě nefunguje a fungovat ani nemůže. Proto není jiné cesty, než hledat politické řešení situace a sankcionovat Karzáího mafiánské způsoby vládnutí. Západnímu společenství by už nemělo z mnoha dobrých důvodů jít o to, válku s Talibánem a Al-Kájdou vojensky vyhrát, protože to ani není možné. Bez důvěry civilních obyvatel ve vlastní vládu a bez fungující místní samosprávy se vítězství konat nebude. Doufejme, že tyto poznatky nové velení spojeneckých sil promítne do svých plánů.

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libor Rouček | pondělí 5.7.2010 20:19 | karma článku: 13,26 | přečteno: 1505x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 995x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Orlům volavým hrozí vyhynutí, kvůli válce na Ukrajině změnili migrační trasy

22. května 2024  6:34

Orli změnili své migrační trasy vedoucí přes Ukrajinu tak, aby se vyhnuli oblastem bojů. Některá...

V Trumpově videu se objevuje odkaz na německou říší, všimla si média

22. května 2024  6:17

Na profilu amerického exprezidenta Donalda Trumpa na jeho sociální síti Truth Social se objevilo...

Vláda bude jednat o návrhu na vznik nových sousedských dětských skupin

22. května 2024  6:06

Návrh ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky z KDU-ČSL, který počítá se zřizováním...

Poslanci budou rozhodovat o zkrácení doby oddlužení z pěti let na tři roky

22. května 2024  5:55

Sněmovna bude schvalovat zkrácení doby oddlužení z nynějších pěti let na tři roky pro všechny...

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik