ZUŠky by se měly více zaměřit i na dospělé

Všimli jste si někdy, že základní umělecké školy a podobné organizace zaměřené na výuku hry na hudební nástroje, se zaměřují převážně na děti? Já mám však pádné argumenty, že by se měly více zaměřit i na dospělé.

Nedávno, asi před měsícem, jsem totiž, myslím, že to bylo na Primě ZOOM, sledoval jeden zahraniční dokument o lidském myšlení. Bylo to, tuším, zaměřené na tzv. "stařeckou demenci", aby se náhodou senioři neurazili, jestli tomu stařeckému chátrání paměti tak z nedostatku jiného názvu můžu říkat. A v tom pořadu se zaobírali tím, že jednou z nejlepších prevencí před touto "stařeckou demencí" je učit se hrát na nějaký hudební nástroj. V pořadu byla předvedena celá řada seniorů, která právě té "stařecké demenci" předešla tím, že se začala učit hrát třeba na housle nebo na něco jiného, aniž by před tím na to někdy hrála. A že to jde, a i dokonce dobře se v tom pokročilejším věku na nástroj naučit hrát, o tom bylo zmíněno i v tom pořadu.

Když jsem tento pořad shlédl, vzpomněl jsem si na dvě věci. Jednak na to, že teď je mi čtyřicet let. To znamená, že jen za nějakých pouhých dvacet let ze mne také bude senior.  Aha, už jen dvacet let, to to letí. A druhá věc, na kterou jsem si vzpomněl, bylo to, jak jsem se před několika lety byl při zápise do základní umělecké školy v místě mého bydliště ptát, zda by do hodin kytary přijmuli i mne, i když jsem dospělý. Bylo mi řečeno, že teoreticky by to šlo, ale že by se mi to z finančních důvodů nevyplatilo. Vyšlo by mne to prý o mnoho víc, než když se tam učí děti. Škoda, chtěl jsem se na kytaru naučit trochu víc, než jen těch základních deset akordů, které umím a které jsem se naučil kvůli svému turistickému oddílu, který vedu. Kdyby mne tam vzali za nějakých normálních podmínek, klidně bych byl i teď  v dospělosti ochoten podstoupit takový dril, jaký jsem například podstoupil jako dítě, když jsem se učil hrát na piáno. Avšak to teď nevyužiju. Ale kytaru ano.

Když to shrnu vše dohromady, zájem by z mé strany určitě byl. A myslím si, že nejen z mé strany. A právě zušky (bývalé lidové školy umění) a další podobné organizace, by toho měly umět více využít. A to i u dospělých a lidí v seniorském věku, kde určitě by zájem byl. A to nejen z radosti z hudebního vyžití, ale i z výše uvedených důvodu oné prevence před onou "stařeckou demencí", která se může člověku dostavit v pokročilejším věku. Takže zkusme se nad tím zamyslet, jak více otevřít výuku na hudební nástroj nejen pro děti, ale právě i pro dospělé.

Související články:

Každé dítě by mělo hrát na hudební nástroj

Tak a za trest už nebudeš chodit na kroužek!

Dětské talenty potřebují podpořit

Kytara, věrný společník trampíků a skautíků

Toužíte po osobním rozvoji? Začněte vést skauty nebo turisťák.

Autor: Libor Čermák | pátek 27.7.2018 6:13 | karma článku: 17,51 | přečteno: 522x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88