Záhady Persepolis

Persepolis je starověká lokalita v dnešním Íránu. Z hlediska záhad sice není tolik známá, ale nalézají se i zde. Pokusil jsem se mnohé z nich zachytit v tomto článku.

Starověká památka Persepolis byla založena kolem roku 515 před naším letopočtem. Založil ho perský velkokrál Dareios I. Většinu zdejších staveb však dokončil jeho syn Xerxes I. a vnuk Artaxerxes I. Byl to největší královský palácový komplex starověku. Je vystaven na obrovské osmnáctimetrové terase. Celý komplex byl však bohužel zničen Alexandrem Velikým v roce 330 před naším letopočtem. I přesto, že největší sláva tohoto města trvala jen necelých 200 let, tak i zde můžeme nalézt celou řadu záhad.

Umístění Persepole:

Jak lze zjistit i z wikipedie, Persepolis se nalézá téměř přesně na 30. rovnoběžce severní šířky. Mimochodem na obdobné rovnoběžce se nalézají i egyptské pyramidy (viz Záhady egyptských pyramid v Gize) nebo tibetská Lhasa (viz Tibet z hlediska archeoastronautiky). Je zajímavá tím, že odtud je to stejně daleko k severnímu pólu Země jako ke středu naší planety. (viz Věděli naši dávní předkové, že Země je kulatá?)

Zhruba čtyři kilometry přesně na východ od tohoto komplexu se nalézají monumentální hroby zdejších králů. Mají tvar kříže a jsou vytesané do skály. To mi připomíná i jordánskou Petru, též vytesanou do skály a též nalézající se poblíž 30. rovnoběžky severní šířky. Že by další podivná souvislost?

 

Rozmístění staveb:

Udělal jsem si rozbor středů hlavních staveb Persopole, zjistil jsem, že nejsou umístěné náhodně.

-Když vezmeme tři největší paláce Persepole, tedy palác Ápádána, Pálác sta sloupů a Xerxův palác, zjistíme, že jejich středy jsou vůči sobě postavené v rovnoramenném trojúhelníku s vrcholem v Xerxově paláci.

-Xerxův palác navíc tvoří i rovnostranný trojúhelník s Dareiovým palácem a Druhou bránou.

-Střed hlavní brány, tzv Brány národů, dále Druhé brány a Malého paláce leží v přímce.  

-A v přímce leží i střed Brány národů, paláce Ápádány a Xerxova paláce.

-Pokud vezmeme střed Brány národů a obou schodišť, které k němu vedou, máme další rovnostranný trojúhelník.

-Z těchto vztahů nám tak vznikne docela zajímavý obrazec, ve kterém s trochou fantazie můžeme spatřit například nějaký létající objekt.

Stavební záhady

Samotnou kapitolou jsou i stavební prvky. Můžeme zde například spatřit prvky vytesané z mnohatunových kamenů. Jsou v nich velice časté pravé úhly, které mi hodně připomínají andské Pumapunku v Jižní Americe.

Tak trošku mám zde pocit, jako by se jednalo o podobnou architekturu (viz Záhady andského Pumapunku). Podle zdejší průvodkyně, jak uvedla pro pořad ČT „Objektiv“, zde také byly kameny tak vybroušené, že se prý v nich člověk mohl vidět jako v zrcadle. Skutečně zvláštní kamenická práce. 

 

Ahura Mazda.

V době vzniku zde panovalo náboženství, jehož bohem, jenž zde byl uctíván, byl Ahura Mazda. Jeho motiv je tu například k vidění na zdejších reliéfech. Většinou je zobrazován jako okřídlený kruh nebo jakýsi pták, který má místo nohou jakási kolečka. A tak se ptám, zda to opět nemohl být jeden z těch starověkých bohů - astronautů, kteří přiletěli z oblohy jakých si strojích podobným letadlům. 

Tedy, jak je vidět, i Persepolis skýtá nejednu záhadu a nejedno tajemství. A tak by se klidně mohlo dát do stejné kategorie jako jiné slavnější záhadné stavby a záhadné prehistorické komplexy.

Použité zdroje včetně obrázků:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Persepolis

http://en.wikipedia.org/wiki/Persepolis

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096911352-objektiv/213411030400609/titulky/?kvalita=vysoka

 

Související články:

Autor: Libor Čermák | pátek 27.2.2015 6:15 | karma článku: 16,27 | přečteno: 1167x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88