Záhady mexického Teotihuacanu

Pokud bychom měli vybrat nejvýznamnější prehistorické kultovní centrum na americkém kontinentu, pravděpodobně by se jednalo o mexický Teotihuacan, k němuž se váže i množství záhad.

Nalézáme se v nadmořské výšce 2200 metrů nad mořem. To je nadmořská výška přesahující české nejvyšší pohoří. Spíš si to připomíná nejvyšší vrcholky Vysokých Tater. Co pro Egypt znamená Gíza, to je pro Mexiko Teotihuacan. Nestarší stopy zdejšího osídlení se datují už kolem roku 500 před naším letopočtem. Ovšem samotný Teotihuacan byl stavěn od 1. do 8. století, a to na ploše neuvěřitelných cca 22-25 kilometrů čtverečních! Ovšem ty nejznámější stavby, tedy pyramidy byly postaveny už v tom 1. století.  A tak tu začalo vznikat pravděpodobně největší pyramidové město na světě. Kdo ho přesně postavil, se pořádně neví. Spekuluje se, že to mohli být například Toltékové, Otomíové, Totonakové nebo někdo úplně jiný. Stavby tu většinou budovali z nepálených cihel, tzv. vepřovic. Jenže pak náhle záhadní autoři toto místo opustili. A teprve až o několik století po nich ho objevili Aztékové. A teprve až ti pojmenovali zdejší stavby jako pyramida Slunce, pyramida Měsíce, Cesta mrtvých, Quetzalcoatlova pyramida, Citadela, atp. Jaký byl původní název a smysl tohoto pyramidového komplexu, se dosud lze jen dohadovat. Fakt ovšem je, že kolem roku 600 n.l., zde žilo až 200 tisíc obyvatel, což ho v té době pasovalo na šesté místo na světě.

 

Středoamerické pyramidy jsou většinou na rozdíl od těch egyptských stupňovité. Ovšem dvě největší Teotihuacanské pyramidy jsou také stupňovité, ale na rozdíl od jiných jsou tvořeny šikmými stěnami, což ty egyptské hodně evokuje. To všechno a mnoho dalšího, nám klade tolik otázek a pouze minimum odpovědí. Proto jsem záhady týkající se tohoto místa se pokusil popsat stejně, jako jsem to udělal se „Záhadami egyptských pyramid v Gize“. Některé jsem nalezl v literatuře a některých jsem si všiml i já sám. Tak tedy, tady jsou:

 

 

http://erichvondaniken.ic.cz/teotihuacan.htm

 

 

Jak je vidět, tolik záhad, tolik nevyřešeného. Kdo toto místo postavil? Proč toto místo postavil? Podle dávné legendy se právě tady radili bohové o stvoření člověka. Stalo se tak v noci, kdy ještě nesvítilo slunce. Byli čtyři: bohyně hvězdného nebe, bůh v hvězdném oděvu, Quetzalcoatl a bůh deště Tlaloc. Když dojednali, natřeli se bílou křídou, oblékli si oděv z peří, rozdělali mohutný oheň a v jeho dýmu dva z nich zmizeli na obloze. A tito bohové tu také zanechali plány tohoto města. Jsou tedy podle této prastaré báje snad původními autory příslušníci nějaké vyspělé civilizace, která zde před tisíciletími z nějakého důvodu působila a pro tehdejší lidi kvůli své technologické vyspělosti představovala nějaké bohy? Všechno to jsou jen záhady a my bychom tedy na ně měli hledat nějaké řešení.

 

Použité zdroje:

Wikipedie, odkazy použité v článku

Däniken E.:Po stopách všemocných, Mustang, Plzeň 1996

http://www.novinky.cz/cestovani/amerika/299894-teotihuacan-staroveke-posvatne-misto.html

http://cs.wikipedia.org/wiki/Teotihuac%C3%A1n

Použité obrázky: wikipedie, www.google.com/maps

 

Související články:

Záhady a zajímavosti Mauzolea v Halikarnássu

Záhady a zajímavosti kolosu Rhodského

Záhady Artemidina chrámu v Efesu

Záhady a zajímavosti starověkých visutých zahrad

Záhady faroského majáku

Záhady Diovy sochy v Olympii

Svět plný pyramid

Autor: Libor Čermák | sobota 1.6.2013 8:50 | karma článku: 25,49 | přečteno: 2644x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88