Záhady mayské Chichén Itzá

Nejznámější mayské pyramidové město je Chichén Itzá na mexické poloostrově Yucatan. Skrývá v sobě mnoho záhad a tajemství, a tak bych se chtěl v tomto článku na ně zaměřit.

Pyramidový komplex Chchén Itzá pochází z klasického až poklasického mayského období. To znamená, že se v tomto případě pohybujeme zhruba v době mezi roky 600 a 1500 našeho letopočtu. A právě v této době vzkvétalo toto jedinečné místo. Mayové zhruba do roku 600 obývali území o něco jižněji, na území v Hondurasu, Belize, Guatemaly a na jihu Mexika. A právě kolem tohoto roku přesídlili na sever a usadili se na Yucatanském poloostrově. Proč k tomu došlo, to je dodnes nevyřešená záhada. A co se týká Chchén Itzá, není to zdaleka záhada jediná. Schválně se podívejte na další. Některé z nich jsou známé, jiné méně a některých jsem si všiml přímo já osobně. A tak bych je chtěl tímto článkem trochu shrnout.    

Podivuhodné znalosti dávných civilizací)

 

-         Půdorysné schéma jihozápadní části pyramidového města Chichén Itzá se mi docela jeví podobné z tvarem souhvězdí Orla. Viz plánek. (podrobně jsem se tomuto svému postřehu věnoval v článku  Tajemství souhvězdí v památkách dávných civilizací

-         Jedním z nejdůležitějších míst jsou i tzv. dvě „posvátné studny“, tedy lépe řečeno krasové závrty kruhového tvaru. Samotné místo se dokonce po nich jmenuje, neboť Chchén Itzá je v překladu „v ústech studny“. Ta větší, téměř dokonale kruhová, se nalézá cca 0,5 km severně od Kukulkanovy pyramidy a sloužila hlavně jako obětní studna, kam do kalné vody byly vhazováni lidské oběti. A ta menší, která sloužila jako zásobárna vody, je cca 300 metrů od pyramidy jižně. Spočítal jsem si, že jsou od sebe vzdálené zhruba 835 metrů, přičemž Kukulkanova pyramida leží s nimi v jedné přímce a navíc v bodě zlatého řezu (0,62 procent vzdálenosti).

-         V souvislosti s oběma výše uvedenými body, bych chtěl ještě vzpomenout na můj nedávný článek Po stopách zaniklých souhvězdí. Zde jsem se zmínil o zvláštním zaniklém souhvězdí, zobrazující chlapce Antonia, přítele římského císaře Hadriana, který se utopil v řece Nilu. Císař mu pak věnoval hvězdy těsně pod souhvězdím Orla. Je jen náhoda, že i přesto, že toto souhvězdí vzniklo na druhé straně Atlantského oceánu, poloha mayské studny, kam byly obětováni právě nejvíce mayští chlapci, odpovídá v půdoryse Chichén Iztá právě poloze zaniklého souhvězdí Antonia, tedy místem pod souhvězdím Orla?

 

 

 

 

Mezi keltskou a křesťanskou mytologií je hodně podobného)Hry světel a stínů jako důkaz dokonalosti dávné architekturyZáhady Menkaureovy pyramidyTajemství souhvězdí v památkách dávných civilizacíZáhady egyptských pyramid v GizeZáhady mexického TeotihuacanuZáhady andského PumapunkuZáhadné tajemství nejdelších rovnoběžek a poledníků

 

Zkrátka a dobře, Chchén Itzá je jedno z dalších míst, které se dají zařadit mezi ty jak nejzáhadnější, tak i ty nejúžasnější archeologická místa. Snad právě proto byla tato lokalita v roce 2007 dána na seznam tzv. nových a stále existujících sedmi divů světa.

 

Použité zdroje

http://en.wikipedia.org/wiki/Chichen_Itza

http://cs.wikipedia.org/wiki/Chich%C3%A9n_Itz%C3%A1

Däniken E.: Po stopách všemocných, Mustang, Plzeň, 1996

Film Vzpomínky na budoucnost:  http://www.youtube.com/watch?v=XvT3TprzKgQ

Dopatka U.: Velká encyklopedie Ericha von Danikena: Vašut, Praha, 1999

Použité obrázky: wikipedie, www.google.com/maps 

 

Související články:

Záhady Stonehenge

Záhady andského Pumapunku

Záhady mexického Teotihuacanu

Záhady egyptských pyramid v Gize

Rubrika: archeoastronautika

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Čermák | pátek 17.1.2014 11:06 | karma článku: 21,01 | přečteno: 3568x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88