Záhady egyptského Abúsíru

Abúsír je staroegyptská pyramidová lokalita známá hlavně tím, že tam pracují čeští egyptologové. Dominují tu hlavně pyramidy 5. dynastie, jež následovala hned po stavitelích těch největších pyramid z dynastie čtvrté.

Pokud se z Gízy, lokality s největšími egyptskými pyramidami, vydáme na jih, na další pyramidy narazíme v Abúsíru, pojmenovaného podle egyptského boha Osirise. Však jsou také ty pyramidy v Gíze z Abúsíru doslova na dohled. Sice tato lokalita už byla využívána i v egyptském pravěku, ale jako královská nekropole sloužila hlavně během 5. dynastie (2510–2365 př. n. l.). A mimochodem právě tady pracují i čeští egyptologové, o jejichž úspěších jsem psal v článku „Největší úspěchy české egyptologie“.

A právě tady se nalézají tři větší pyramidy a jedna nedokončená. Nejstarší je Sahureho pyramida. Tento faraón vládl zhruba 13 let. Jeho pyramida má čtvercovou základnu o délce 79 metrů a výšku 49 metrů. Mimochodem velikost základny 79 metrů, plus, minus 1 metr, je v Egyptě dosti častá. Kromě této pyramidy ji mají i Džedkareho pyramida 5. dynastie v Jižní Sakkaře a Niuserreho pyramida zde v Abúsíru. A Kromě toho takřka i všechny pyramidy 6. dynastie (Tetiho pyramida v Severní Sakkaře a pyramidy v Jižní Sakkaře Pepiho I., Merenre I. a Pepiho II.). Co nám asi dávní Egypťané chtěli říci? Svůj názor sdělím za chvíli, až se zmíním o ostatních pyramidách.

A teď se podíváme na druhou nestarší a zároveň největší zdejší pyramidu Neferirkareho. Neferirkare byl synem  Sahureho a vládl přibližně 10 let. Ten si nechal postavit pyramidu o čtvercové základně 105 metrů a výšce 54 metrů. A tak svým objemem překonává i Menkaurovu pyramidu v Gíze (Záhady Menkaureovy pyramidy). Mimochodem podobnou velikost základny jako má Neferirkareho pyramida má opět několik dalších egyptských pyramid. Podobně veliká je například Radžedefova pyramida 4. dynastie (viz Záhady pyramid v Abú Rawáš), pyramidy 12 dynastie (Senurseta I. v Lištu, Senurseta II. v Láhúnu a Černá pyramida s pyramidou Senurseta III. v Dahshúru viz Záhady pyramid v Dahshuru).

A třetí již zmíněná Niuserreho pyramida o rozměrech 80 x 80 x 52 metrů. A kromě toho je tu i nedokončená pyramida Raneferefova o čtvercové základně 65 metrů.

Ale vraťme se k velikosti dokončených pyramid. Jestliže má základnu o velikosti cca 105 metrů, tak jejich úhlopříčka je dlouhá cca 149 metrů, což je téměř přesná miliardtina vzdálenost Země od Slunce. Pokud stejný postup vezmeme i na vzdálenost cca 79 metrů (další dvě zdejší pyramidy), dostaneme se do vzdálenosti cca 111 metrů), což se zas blíží miliardtině vzdálenosti Venuše od Slunce. Náhoda, že zdejší pyramidy jsou postaveny zrovna v takovýchto proporcích?

A aby tomu nebylo málo, můžete se podívat na přiložený plánek, že zdejší pyramidy doslova kopírují otevřenou hvězdokupu Plejády v souhvězdí Býka. Náhoda?

Zdroj včetně fotografií: wikipedie, www.google.cz/maps

Související články:

Autor: Libor Čermák | středa 30.9.2015 6:54 | karma článku: 18,29 | přečteno: 691x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88