Záhady a zajímavosti mayského Palenque

Palenque v Mexiku to není jen zvláštní náhrobek ze zobrazením někoho, kdo vypadá jako bosý astronaut. To je mayské pyramidové město, které oplývá celou řadou dalších záhad. 

Palenque, mayské město v mexickém státu Chiapas je velice staré místo. Jeho historie sahá minimálně do roku 220 před naším letopočtem. Mayové zde žili až do roku cca 800 našeho letopočtu. Poté se z neznámých důvodů přesunuli na sever a město spolkla džungle.

Snad právě tady měl vládnout i legendární mayský král Pakal (603-383). Pro naši civilizaci bylo Palenque objeveno až v na konci 18. století. A od té doby se tu začala vrstvit jedna záhada za druhou. Nejznámější je samozřejmě slavná náhrobní deska z Chrámu nápisů. Ale jsou tu i další záhady. Pokusil jsem se jich vypátrat co nejvíce a některých dalších jsem si všiml i já osobně. A tak tedy zde uvádím jejich soupis.

 

Erich von Däniken v knížce „Omyly v zemi Mayů“ napsal: „Žádná ze staveb v Palenque nebyla zbudována na nějakém náhodném místě. Jejich rozmístění souvisí určitým způsobem s astronomií a s vesmírem.“ Tato informace mne tedy nenechala klidným. Jak souvisí s vesmírem? Sehnal jsem si mapu Palenque a zadíval jsem se. Všiml jsem si toho, že rozmístění nejdůležitějších chrámů mi velice nápadně připomíná souhvězdí Kasiopea. Pyramida označovaná římským číslem XI podle mého zjištění odpovídá hvězdě ? Cas, levé hvězdě charakteristického „W“.  Chrám nápisů odpovídá hvězdě ? Cas, nazývané též Ruchbah, nalézající se v první prohlubni „W“. Vchod do Paláce odpovídá hvězdě ? Cas známé též pod názvem Cih. Snad je to i symbolické,  Chrám slunce odpovídá hvězdě Schedir, neboli ? Cas,  a tedy i nejjasnější hvězdě souhvězdí Kasiopea. A konečně Chrám kříže odpovídá hvězdě ß Cas, nazývané též Caph. Sice jsme prošli charakteristické „W“ souhvězdí Kasiopey, ale tím to pořád ještě nekončí. Chrám označený římským číslem XX odpovídá hvězdě ? Cas. A aby tomu nebylo málo, tak chrám označovaný jako XIII, sousedící z chrámem Nápisů odpovídá poloze otevřené hvězdokupy M103. Je to jen náhoda? A nebo je Palenque jen v řadě dalších podobných prehistorických měst, ve kterých lze rozeznat nějaké souhvězdí (viz  článek „Tajemství souhvězdí v památkách dávných civilizací“)

V chrámu El Palacio v ruinách mayského města Paleque se nalézá zobrazení mayského mladíka, jenž má dle Ericha von Danikena očividně na patách svých bot kolečka. (viz moje kresba dle fotografie). A podle něj jsou dokonce k botě připevněné řemínky. Jedná se snad o prastaré kolečkové brusle? (viz Existovaly kolečkové brusle už před tisíciletími?

Chrám nápisů je devítistupňová pyramida. A je velice zajímavé sledovat, kolik dalších podobných a významných pyramid je také právě devítistupňových. Devět stupňů má například i Kukulkanova pyramida v Chchén Itzá viz „Záhady mayské Chichén Itzá“. Devět stupňů má i nejznámější pyramidový chrám v mayském Tikalu v Guatemale. Devět stupňů má i velká pyramida v Uxmalu. Mimo americký kontinent je pak devítistupňová pyramida třeba i známý buddhistický komplex Borobudur na Jávě (viz Záhady a zajímavosti jávského Borobuduru).

Souhvězdí v uspořádání staveb lze nalézt i v těchto proslulých  archeologických komplexech: Gíza (pás Orionu – viz  Záhady Menkaureovy pyramidy), dále v chrámech Angor Vat v Kambodže (Drak), Tikal (Plejády), Uxmal (Orion), Coba (Hyády), El Mirador (Vozka), Chichén Itzá (Orel – viz Záhady mayské Chichén Itzá).  Více informací v článku Tajemství souhvězdí v památkách dávných civilizací

Prastarých lokalit, které leží na mimořádném stupni severní šířky, je také více. Viz například egyptské pyramidy (viz Záhady egyptských pyramid v Gize), dále centrum Aztécké říše (viz Záhady mexického Teotihuacanu), dále Catequilla  v Ekvádoru, okolí italské Neapole a také nejvýše položené kultovní místo na naší planetě, nalézající se na jihoamerické sopce Licancabur (viz článek Věděli naši dávní předkové, že Země je kulatá?). Z naší České republiky se zmiňme také o pravěkých hradištích u Kouřimi a u Stradonic, které leží přesně na 50. rovnoběžce (viz Prastará místa v Česku na tajuplných souřadnicích)

I zprávy o kolečkových bruslích se dochovaly z jiných podobných míst naší planety. Například v jihovýchodním Turecku (viz Existovaly kolečkové brusle už před tisíciletími?)

Jak je vidět mayská civilizace byla velice zajímavá a plná nemálo záhad. Nám nezbývá nic jiného, než pátrat dál. Třeba někdy všechny tyto a další záhady bezezbytku rozlouskneme.

 

Použitá literatura:

Däniken E: Den, kdy přišli bohové, Knižní klub/Ikar, Praha, 2000

Däniken E: Omyly v zemi Mayů, Dialog, Liberec, 2012

Däniken E: Návrat bohů 2012, Dialog, Liberec, 2010

Dopatka U.: Velká encyklopedie Ericha von Danikena: Vašut, Praha, 1999

Použité obrázky: wikipedie

http://www.virtualtourist.com/travel/North_America/Mexico/Estado_de_Chiapas/Palenque-938082/General_Tips-Palenque-TG-C-1.html

http://www.mesoweb.com/palenque/resources/maps/map01.html

Související články:

Záhady a zajímavosti Machu Picchu

Za tajemstvím čínských pyramid

Záhady a zajímavosti jávského Borobuduru

Záhady mayské Chichén Itzá

Záhady Stonehenge

Záhady andského Pumapunku

Záhady mexického Teotihuacanu

Záhady egyptských pyramid v Gize

Rubrika: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | středa 4.6.2014 12:00 | karma článku: 20,60 | přečteno: 2783x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88