Záhady a zajímavosti kolosu Rhodského
Středomořský ostrov Rhodos byl obydlen už od doby kamenné. Prvními doloženými obyvateli byli Kárové, kteří pocházeli z Malé Asie. Ty pak vystřídali Féničané, kteří z ostrova udělali důležité obchodní centrum. Následovali Mínojci z Kréty a po nich (kolem roku 1400 před naším letopočtem) Acháiové. Kolem roku 1300 před naším letopočtem sem dorazili Dórové, kteří zde založili města Lindos, Ialysos a Kamiros. V 5. století před naším letopočtem se nakrátko dostal pod nadvládu Pešanů, ale po jejich porážce Řeky se opět dostal pod Athény. V roce 408 před naším letopočtem bylo založeno město Rhodos na severu ostrova.
A právě na tomto, na historii bohatém ostrově, jenž se nalézá přesně na poloviční cestě mezi Athénami a Kyprem, bylo v letech 304 – 292 před naším letopočtem zhotoveno fenomenální dílo, které nemělo obdoby jak široko daleko, tak v následujících více než dvou tisíciletí. Nešlo o nic jiného, než nejvyšší sochu starověku, o tzv. Rhodský kolos, přiřazovaný mezi starověkých sedm divů světa.
Asi největší jeho záhadou je to, kde vlastně tento bronzový obr stál. Podle některých názorů měl stát u přístavu města Lindos, avšak pravděpodobnější je, že stál u přístavu města Rhodos, kam ho umisťuje jak wikipedie, tak googlemapa.
Představovat měl antického boha Helia. Podle starověké antické legendy si olympští bohové po vítězství nad Titány rozdělovali planetu Zemi. Protože však ve chvíli, kdy se Země dělila, tak to byl právě Hélios, kdo nebyl přítomen, neboť cestoval se svým zlatým slunečním voze po obloze, tak na něj zkrátka bohové zapomněli. A tak bylo rozhodnuto, že místo toho mu připadne ten ostrov, který se vynoří z moře. A tím ostrovem byl právě Rhodos. Když už jsme u slunečního vozu boha Helia, tak právě k němu se váže ještě jedna starověká báje. Jednou se stalo to, že si ho od něj půjčil jeho syn Faetón. Jenže let nezkušeného mladíka učinil své. Nejdříve letěl vysoko ke hvězdám a pak naopak sletěl velmi blízko k Zemi. Žárem tak spálil úrodné oblasti Arábie, Sahary a Núbie, které se tímto proměnily v poušť. Vše nakonec musel zachránit mocný Zeus, který ho srazil bleskem do hlubin. Co si o této báji máme myslet? Nemůže to být nějaká pravzpomínka starých Řeků na něco, co bychom dnes nazvali sestřelením nebo havárií UFO? Druhý aspekt této pověsti je v tom, že my dnes z vědeckých poznatků víme, že zmíněné pouštní oblasti bývaly dříve skutečně úrodné a plné vegetace. A v poušť se změnili až relativně nedávno. Ale odkud se to dozvěděli staří Řekové? Tolik k postavě boha Helia a jeho zlatému slunečnímu vozu. A právě bodle něj byl vystavěn onen obří kolos na tomto ostrově.
Sochu nechali vystavět obyvatelé ostrova v již zmíněných letech 304 – 292 př. n. l. , a to jako poděkování tomuto bohu za ochranu při odražení invaze Démétria I. Poliorkéta. Stavbou sochy byl pověřen Chárés z Lindu. Stavěl přímo na místě. nejprve odlil nohy a od nich postupně s formu umísťoval výš a výš. Přitom sochu obkružoval množstvím země a písku. To proto, aby tak dostal transportní rampy a také proto, aby zakryl její podobu. Zatímco plášť byl z bronzu, vnitřek sochy tvořila železná konstrukce. To se mi zdá naprosto úžasné, neboť stavitelé tím předběhli svojí dobu o více než dva tisíce let! Obdobné stavby (jako například newyorská Socha svobody) se tímto způsobem stavěly až v 19. století našeho letopočtu.
Jak vlastně socha vypadala? Výška sochy se odhaduje na 33 – 37 metrů. Podle některých zpráv měla mít nohy rozkročené na dvou podstavcích u přístavu a lodě prý pod ní proplouvaly. To však není moc možné, protože by to neodpovídalo proporcím ani statice sochy. Podle všeho stála na mramorovém postavci. Pravou ruku měla zvednutou a v ní měla pochodeň, která sloužila i jako maják. A na hlavě měla stejně jako newyorská socha svobody čelenku.
Bohužel socha vydržela stát jen do roku 226 před naším letopočtem, kdy ji zničilo zemětřesení. Na svém místě vydržela stát jen 66 let. Zbytky sochy prý tu však byly k vidění až do roku 654 našeho letopočtu, kdy je odtud odvezli Arabové a prodali syrskému obchodníkovi jako šrot.
Měl bych však k tomuto divu světa ještě jednu zajímavost. Zajímavost jejího umístění. Ostrov Rhodos se totiž nalézá na stejné zeměpisné šířce jako jiné dva mimořádně významné středomořské ostrovy. Jednak nedaleký ostrov Santorini. To je další významné místo minojské kultury, které bylo bohužel v 17. století před naším letopočtem postiženo mohutným výbuchem zdejší sopky Thera, který zničil podstatnou část ostrova. A pak ještě souostroví Malta, které je tajuplnými stavbami a památkami přímo přeplněné. A další zajímavost, ve které opět hraje podstatnou roli již zmíněný ostrov Santorini. Město Rhodos je totiž od něj stejně daleko (cca 250 km), jako jiný ze sedmi divů světa, a to Artemidin Chrám z Efesu (viz Záhady Artemidina chrámu v Efesu). A do třetice. Spojíme li Rhodos a již zmíněný Artemidin chrám v Efesu, zjistíme, že spojnice ukazuje na jiné významné místo antické historie, a to pahorek Hissarlik, kde v roce 1870 objevil německý Archeolog Heinrich Schliemann legendární Homérovu Tróju. Jsou tyto geometrické vztahy jenom náhody?
Použité prameny:
Wikipedie
Lenková J., Šiška V., Mackerle I., Zeman J.: Velká kniha otázek a záhad, Regia, Praha, 2002
http://divysveta.webzdarma.cz/rhodos.html
Caselli G.: Divy světa, Vydavatelstvo osveta, Martin, 1991
Použité obrázky: wikipedie, google.com/maps
Související články:
Záhady Artemidina chrámu v Efesu
Záhady a zajímavosti starověkých visutých zahrad
Kypr z pohledu záhad a archeoastronautiky
Kréta z hlediska záhad a archeoastronautiky
Starověký Řím z pohledu archeoastronautiky
Starověké Řecko z hlediska archeoastronautiky
Rubrika: archeoastronautika
Libor Čermák
Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.
Libor Čermák
Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.
Libor Čermák
Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.
Libor Čermák
Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.
Libor Čermák
U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Čína pod tlakem. Pracovní místa jsou v ohrožení, firmy čekají na jasnější signály
Obchodní válka Číny s USA může citelně zasáhnout exportně orientovanou čínskou ekonomiku. Odborníci...
Vojáci neposlechli a pozabíjeli záchranáře, Izrael zveřejnil vyšetřování masakru
Vyšetřování incidentu, při němž izraelští vojáci v březnu na jihu Pásma Gazy zabili 15...
Ostrov Réunion sužuje „mini-covid“. Komáří horečku chytil už každý devátý
Epidemie nemoci chikungunya v posledních měsících zužuje obyvatele ostrovu Réunion. Místní chorobě...
Oblíbenou mnichovskou vlnu zatarasili hasiči, málem v ní utonula surfařka
Hlavní město Bavorska Mnichov se na čas loučí s populární ale nebezpečnou atrakcí. Městští hasiči v...

Prodej bytu 2+1 52 m2, Náchod
Jugoslávská, Náchod - Staré Město nad Metují
3 200 000 Kč
- Počet článků 2384
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1903x
Seznam rubrik
- 2. světová válka
- Adventní kalendář 2016
- Adventní kalendář 2018
- Cesta za tajemnou čelenkou
- Dělostřelecká tvrz Libor
- Dovolená 2015 - Broumovsko
- Dovolená 2017 - Chebsko
- Dovolená 2018 - Orlické hory
- Dovolená 2019 Králický Sněžník
- Dovolená Český ráj 2016
- Drážďany 2016
- Hrdinové Čeksasu (seriál)
- Chiranikenovy záhady (seriál)
- Jaroslav Foglar na mém blogu
- Kruhy v obilí - rok 2015
- Kruhy v obilí - rok 2018
- Kruhy v obilí 2017
- Kruhy v obilí rok 2016
- Kruhy v obilí rok 2019
- Páťa a kolo Zláťa (seriál)
- Plitvická jezera 2018
- Vánoční doba 2015 (seriál)
- Velikokoční Jeruzalém 2017
- Velikonoce 2015
- Výročí havárie UFO (seriál)
- Záhady států USA
- Křesťanské záhady a zázraky
- tábornictví a turistika
- záhady
- myšlenky
- výlety a tramping
- Politika a společnost
- stavitelství a architektura
- křížovky, luštěnky, kvízy, log
- Kruhy v obilí - rok 2008
- UFO - případy 2009
- ekologie
- Kruhy v obilí - rok 2009
- Tajemná místa dávné Anglie
- příběhy
- multidimenzionální prostor
- Po stopách trampské historie
- archeoastronautika
- Vesmír a život v něm
- Galerie
- Keltové
- Záhadologické zprávičky 2010
- Kruhy v obilí - rok 2010
- agrosymbolová ohlédnutí
- Kruhy v obilí - rok 2011
- Havárie UFO
- Obrázky z cest
- Kruhy v obilí - rok 2012
- dovolená 2012 Sloupsko
- inline bruslení
- adventní kalendář 2012
- Kruhy v obilí - rok 2013
- 7 divů světa archeoastronautic
- cyklistika
- dovolená 2013 - Jeseníky
- Velikonoce 2014
- Zima a lyžování
- adventní kalendář 2013
- děti, výchova a vzdělávání
- Záhady sluneční soustavy
- Kruhy v obilí - rok 2014
- dovolená 2014 - Chorvatsko
- adventní kalendář 2014
- Inlajnový duch (seriál)
- NE islamizaci Evropy
- NE juvenilní justici
- Záhady starověkého Egypta
- Osobní
- Nezařazené