Záhady a zajímavosti jávského Borobuduru

Pyramidový chrám Boroburur na indonéské Jávě je největší buddhistický chrám na světě. Není sice záhadology tak protěžován, ale i tak tato stavba skýtá celou řadu záhad a zajímavostí.

Nalézáme se jen pár stupňů jižně od rovníku, a to na jednom z největších indonéských ostrovů – na Jávě. Tento ostrov je sice svojí rozlohou jen téměř dvakrát větší než Česká republika, ale má asi třináctkrát více obyvatel. Jedním z největších měst je Yogyakarta asi s třemi miliony obyvatel. A jen pouhých 20 kilometrů severozápadně od tohoto velkoměsta se nalézá úžasná památka, zapsaná na seznam UNESCO, chrám ve tvaru pyramidy známý jako Borobudur. Je to největší buddhistický chrám na světě, který však svému původnímu účelu sloužil jen krátkou dobu.

Vystavěn byl v 8. a 9. století avšak o jeho stavbě se nedochovaly žádné písemné dokumenty, ve kterých by bylo napsáno, kdo a proč pyramidu nechal postavit. Svému účelu sloužil však jen asi jen několik desetiletí, neboť v té době probíhala v Indonésii invaze islámu a hlavně během 10. a začátkem 11. století postihla Jávu série sopečných výbuchů. To mělo za následek i to, že chrám Borobudur byl přikryt silným nánosem sopečného popílku a na dlouhá staletí byl zapomenut. K jeho znovuobjevení došlo až v 19. století. Tehdejší britský místodržící, sir Thomas Stamford Raffles, se velmi zajímal o dějiny Jávy a při své cestě po ostrově se v roce 1814 dozvěděl od domorodců, že hluboko v džungli stojí ohromná prastará stavba. Toto objevení vykonal holandský inženýr H.C. Cornelius, kterého tam Raffles poslal. Ovšem i tak byla památka ještě hodně dlouho ve velice špatném stavu. Během 19. století dokonce byla doporučena k rozeprání. Naštěstí se tak nestalo, a tak v 70. letech 20. století byly zahájeny hlavní renovovaní práce.

Celá stavba tak byla rozebrána a opět znovu postavena. Čímž se z ní stala jedna z nejdůležitějších turistických atrakcí Jávy, jež byla v roce 1991 připsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Když dnes chce někdo vyšplhat až na horní stupeň Borobuduru, musí projí dlouhou cestu. Každou terasu musí obejít ve směru chodu hodinových ručiček, což je rituální obcházení chrámu představující cestu k osvícení. Není to krátká cesta. Čtvercová základna devítistupňové pyramidy má rozměry 118 x 118 metrů a celková výška je 35 metrů. Spodních pět šest stupňů je čtvercových, tři horní stupně jsou kruhové, takže stavba vypadá jako nějaký dort.

Ovšem i záhady a další zajímavosti tato stavba skýtá. Pokusil jsem se jich najít co nejvíc. Některé jsem vyčetl z literatury z níže popsaných zdrojů. Jiných jsem si zase všiml osobně. A tak jako v případech jiných podobných staveb, udělal jsem i z nich takovéto tabulky:

 

 

 

http://hdwallpapers4you.com/img-borobudur-wallpaper-3-normal-5685.htm)

 

 

-          v roce 2011 se v okolí indonéských památek Borobudur a Prambanan objevilo několik záhadných obrazců v obilí. (viz Sezona obilných obrazců 2011 již začala)

 

Záhady mayské Chichén ItzáZáhady StonehengeZáhady egyptských pyramid v GizeZáhady mexického TeotihuacanuZáhady andského PumapunkuZáhady mayské Chichén ItzáZáhadné tajemství nejdelších rovnoběžek a poledníků

 

Tak to je chrám Borobudur. Zatímco přední světoví záhadologové se specializují nejvíce na Egypt, mayskou inckou civilizaci, tak i zde na východě jsou stavby a lokality , které též jsou neméně zajímavé. A indonéský Borobudur je toho důkazem.

 

Zdroje a použitá literatura:

http://www.kpufo.cz/expedice/boro06/boro06.htm

http://cs.wikipedia.org/wiki/Borobudur

Wilson C.: Místa, kde se lidé setkávají s bohy, Knižní klub – Balilos, Praha, 1998

Dopatka U.: Velká encyklopedie Ericha von Danikena: Vašut, Praha, 1999

Použité obrázky: wikipedie, www.google.com/maps 

 

Související články:

Záhady mayské Chichén Itzá

Záhady Stonehenge

Záhady andského Pumapunku

Záhady mexického Teotihuacanu

Záhady egyptských pyramid v Gize

7 divů světa archeoastronauticky

Rubrika: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | neděle 2.2.2014 7:24 | karma článku: 22,34 | přečteno: 2157x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88