Záhady a zajímavosti australského Uluru

Uluru, neboli skála Ayers Rock, je nejspíš nejznámějším kultovním místem Austrálie.  A jako taková v sobě také ukrývá mnoho záhad a zajímavostí. Rozhodl jsem se, že je zkusím vypsat.

Tato červená pískovcová skála je nejobjemnější monolit na světě. Jeho geologické stáří se odhaduje na 600 milionů let. Skála ční do výšky 348 metrů a do hloubky až pěti kilometrů. Nevím, že by se na nejmenším kontinentu světa mělo nalézat nějaké víc kultovnější místo, než je toto. A tak se domnívám, že i zde se dá nalézt mnoho záhad, včetně těch archeoastronautických.

- Jak jsem se dozvěděl na wikipediihttps://cs.wikipedia.org/wiki/Uluru Jeho délka 3,6 km a šířka 2,4 km mě doslova praštila do očí, protože jsou v poměru 3:2. Je to jen náhoda?

 - Podivuhodné je i jeho umístění. Místo se nalézá na zeměpisné šířce cca 25 stupňů jižní šířky, jehož rovnoběžka je tou, která nejvíce protíná australský kontinent (Záhadné tajemství nejdelších rovnoběžek a poledníků)

- Současně je to i rovnoběžka, která vede středem tohoto nejmenšího kontinentu. (nejsevernější místo je cca na 11. stupni j.š. a a nejjižnější na 39. stupni j.š. A (11+39)/2 je 25. stupeň j.š. I to jsou jen náhody?

        - Skála během dne mění barvy z oranžové na jantarovou až karmínovou v závislosti na tom, jak ji osvětluje slunce.

        

- Místo je posvátné pro australské původní domorodce Anangy, neboť je opatřena množstvím nástěnných kreseb a petroglyfů, jejichž význam dodnes neznáme. Že by mohlo jít až o prastará zobrazení UFO? Jeden z nich, jakýsi kříž, mi až moc připomíná naše klasické letadlo. Nebo jiné podivné obrazce. Některé z nich připomínají i tzv. agrosymboly (vizhttp://photo.net/photodb/photo?photo_id=2045796 ).

       - Podle domorodé mytologie stvořili Uluru dva chlapci, kteří si zde hráli s blátem. Mělo se tak stát v tzv. Době snů, jakýmsi domorodém čase stvoření.

  • Zde se také údajně odehrála bitva mezi lidem skalní krajty a bojovníky Jedovatého hada, která ukončila Dobu snů.

       - Podle mytologie se zde kříží i tzv. cesty snů či cesty stvoření

  • Zatímco původ Uluru se váže k chlapcům, zhruba 25 km západně se nalézá obdobný pískovcový útvar, a to Kata Tjuta, které je považované za ženské posvátné místo.
  • - A aby tomu nebylo málo, tak zhruba 90 km východně se nalézá další podobný vrchol Mount Conner. Mimochodem, všiml jsem si, že všechny tři skalní útvary (Uluru, Kata Tjuta a Mount Conner)  jsou v jedné přímce! Náhoda?
  • Tajuplná je hora i dnešní době, kdy se zde údajně za podivných okolností prý ztrácejí lidé.

Zkrátka a dobře. Záhad u australského Uluru, neboli Ayersovy skály je tolik, že občas mne napadne myšlenka, zda je toto vše skutečně jen čistě přírodního původu nebo zda se na to náhodou nějak nepodílela před miliony nějaká pradávná civilizace. Možná, že je to hypotéza moc utažená za vlasy. Ale vzhledem k tomu, o čem jsem se v tomto článku zmínil, kdo ví.

 

Použité zdroje: wikipedia, Wilson C.: Místa, kde se lidé setkávají s bohy, Knižní klub – Balilos, Praha, 1998

Použité obrázky:www.google.com/maps, wikipedia

Související články:

Autor: Libor Čermák | sobota 7.5.2016 11:30 | karma článku: 23,20 | přečteno: 2893x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88