Záhadné marsovské objekty a jak a kde je na Marsu nejtepleji?

Planeta Mars je nám pozemštanům známá především jako mrazivý svět. A pokud by se tam dalo dýchat, bylo by to tam drsné i na Eskymáky. Většinou ano. I když jsou i výjimky. Kolem rovníku. A jak to souvisí se záhadnými objekty?

Co se týká do rozměrů, je planeta Mars jen poloviční než Země. A co do hmotnosti, je to už asi jen pouhá desetina naší planety. Možná, že je to i jeden z důvodů, proč má Mars tak řídkou atmosféru. Pokud by byla hustší, tak by to planetě mohlo přidat na teplotě. Třeba naší Zemi atmosféra přidává až 30 stupňů Celsia! Ale takhle je na Marsu průměrná teplota minus 60 stupňů Celsia. Ještě jednou však uvádím, že se jedná o teplotu průměrnou. Ale protože Mars má podobný sklon i podobnou délku dne jako naše Země, dá se předpokládat, že i tam bude nejtepleji v rovníkových oblastech. A tak si představte, že na rovníku může teplota povrchu v poledne a v době marsovského léta výjimečně dosáhnout až 17 stupňů Celsia nad nulou. Dokonce jsem se už na internetu setkal až teplotou + 20 až dokonce i + 30 stupňů Celsia. Ne řekněte není to už na tričko z krátkým rukávem? Jedná se ale o teplotu povrchu a spíše výjimečná záležitost.

Ale i tak mne něco napadlo v souvislosti s mým včerejším článkem "Záhadology vzrušují tří podivné věže na Marsu". Kdo si článek přečetl, všiml si, že zmíněné záhadné objekty v řadě se nacházejí právě v rovníkové oblasti, zhruba na prvním stupni jižní šířky. Na Marsu však byla zaznamenána celá řada dalších obdobných sporných lokalit, které se shodou okolností také nalézají zrovna v rovníkové oblasti. A tak ze svého  "Atlasu záhadných objektů ve sluneční soustavě" bych tak chtěl vybrat další podobné objekty, které se nalézají právě v zeměpisných šířkách od 10 stupňů severní šířky do 10 stupňů jižní šířky. Jsou to tyto:

2) a 3) Humanoid a sonda v oblasti Ganges Chasma

Když jsem se toulal po google mapě Marsu, narazil jsem v oblasti Ganges Chasma, která se nalézá zhruba na 8. stupni jižní šířky, na podivný útvar, který mi připomíná tvarem hlavu nějakého humanoida. Útvar je navíc orientován svojí osou přesně ve směru sever-jih. A stejně jako tvář v Cydonii není osamocen. Jihovýchodním směrem od humanoida se totiž nalézá další podivný útvar, který tvoří trojice podivných skal, kterým pracovně říkám „havarovaná či zahrabaná sonda v marťanském písku“. Je jen náhoda, že i tento podlouhlý šipkovitý objekt je svojí osou symetrie orientován ve směru sever-jih? Odkaz je http://www.google.cz/mars/#lat=-7.974917&lon=-48.647460&zoom=9&map=infrared

Zdroj: Sedm nejznámějších tváří z Marsu

Vesmírné havárie neidentifikovaných létajících objekt

 

4) Tvář s korunou

Další marťanská tvář, o níž bych se chtěl zmínit, se nalézá na 2,66 stupni severní šířky a 89,48 východní délky, a to na svahu jednoho z kopců pohoří zvaném Libya Montes. Na goolemapě je sice špatně vidět, ale existují její fotografie pořízené sondou Mars Global Surveyor. Je zde vidět symetrický obrazec s plochou horní stranou hlavy, připomínající tak korunu. Dále je zde patrný i nos a ústa. (bližší info: http://www.marsanomalies.com/crownfacemain)

Zdroj: Sedm nejznámějších tváří z Marsu

5) 6)  pyramidy s astronautem

Dalším místem, na které bych chtěl upozornit, je lokalita která by mohla dle mého názoru konkurovat

Cydonii, a kterou nazývám "pyramidové město". Opět jsem ho nalezl já osobně při svém brouzdání po googlemapě Marsu. Nachází se v rovníkové oblasti Marsu severovýchodně od kráteru "Escalante, a to" na souřadnicích 3°36 ´severní šířky a 12°153 ´ východní délky. Jsou zde minimálně tři pyramidové struktury a navíc orientované podle světových stran. Další pyramida se nalézá severovýchodně. Adresa tohoto města je následující: http://www.google.com/mars/#lat=3.551800&lon=121.992187&zoom=9&map=infrared A aby tomu nebylo málo, nejsou zde jen pyramidy, ale i další podivné struktury. Například v těsné blízkosti nejvyšší levé pyramidy se nalézá něco vypadající jako astronaut nebo bytost ve skafandru, jakou například známe ze skalních kreseb. A to opět orientovaná svojí osou ve směru sever-jih, směřující právě k oné pyramidě. Takže podle mého názoru tu máme po oblasti Cydonia druhou lokalitu, ve které se možná nalézá více různých podivných objektů pohromadě.

Zdroj: Pyramidové struktury na Marsu

7) Útvar pod Amazonis Menza

Další podivný objekt jsem našel přímo pod pohořím Amazonis Menza. http://www.google.com/mars/#lat=-3.510679&lon=-147.444763&zoom=9&map=infrared. Je na marťanských souřadnicích 3°36 ´ jižní šířky a 147°34 ´západní délky. Vypadá opět jak pyramida. Ovšem tak, jako bychom se na ni dívali z nějakého vyvýšeného místa od někudy z dálky. Docela dobře bychom si mohli pod tím představit třeba Cheopsovu pyramidu. Má to však menší háček. Jedná se o fotografii satelitní, tudíž přímo seshora. Takže to musí být hodně zajímavá skála, snad přímo jakýsi hodně podivný převis. Ale přesto bych to sem rád zařadil, neboť se tak vlastně může jednat i o zvláštně nakloněnou pyramidu. Zajímavostí určitě je i to, že se nalézá na stejné zeměpisné šířce jako předešlá lokalita - pyramidové město u kráteru Escalante, jen s tím rozdílem, že tentokrát jde o šířku jižní. Je jen pouhá náhoda, že tato zeměpisná šířka se rovná přesné jedné pětadvacetině vzdálenosti rovníku a pólu? Co když nám někdo touto zeměpisnou šířkou chtěl říci něco obdobného jako v případě pětiboké pyramidy v Cydonii?

Zdroj: Pyramidové struktury na Marsu

8) Symbol pod Ascraeus Mons

Symbol, který zdánlivě připomíná písmeno „G“, jsem před lety objevil při brouzdání po googlemapě Marsu. Patrně se jedná o rýhu na marťanském povrchu. Nalézá se přímo v úpatí jednoho z největších marťanských vulkánů, a to u „Ascraeus Mons“ na marťanských souřadnicích 10°56 ´severní šířky a 100° 52 západní délky. Tato dnes již vyhaslá sopka je nejsevernější ze tří velkých sopek v oblasti Tharsis. Své okolí převyšuje o neuvěřitelných 18 km. To znamená je dvakrát vyšší než pozemský Mt. Everest. Zarazil mne však tento pravidelný půlkulatý symbol, jehož osa míří přímo na kráter vulkánu. Náhoda? A je možné, aby takto složitá rýha vznikla jen přirozenou cestou od přírody? (viz http://www.google.com/mars/#lat=10.860281&lon=-102.469482&zoom=8&map=infrared)

Zdroj: Marťanská obrázková galérie

9) objekt v Juventia Chasma

Na zvláštní objekt na Marsu ve tvaru cca 100metrového kulového objektu, jenž se liší od okolního povrchu, upozornily stránky http://www.thetruthbehindthescenes.org/2011/01/26/mars-anomaly-metallic-spherical-object-in-juventae-chasma. Nalézá se v oblasti Juventia Chasma na souřadnicích 4°13 ´ jižní šířky, 63°05 ´ západní délky. Dle výše zmíněných stánek dělá dojem, jako by byl z kovu. Hezky je vidět na snímku http://www.msss.com/moc_gallery/r10_r15/medium_jpg_tiled/R11/R1104144.jpg

Zdroj: Vesmírné havárie neidentifikovaných létajících objektů

10) Objekt v Candor Chasma

Na další podivný marsovský objekt poukazuje webová stránka http://www.marsanomalies.com/spacewreck. V západní části kaňonu Candor Chasma se nachází útvar, který byl roku 1999 zachycen na fotografii sondou Mars Surveyor. Fotografe je označena jako M02-02913. Objekt se nalézá na souřadnicích 5°11 ´ jižní šířky, 74°04 ´ západní délky a mnohým badatelům připomíná vrak nějakého kosmického plavidla.

Zdroj: Vesmírné havárie neidentifikovaných létajících objektů

11) Objekt v Ophir Chasma

V roce pořídila sonda Mars Surveyor v marťanské oblasti Ophir Chasma snímek č. AB108505. Na tomto snímku je patrný oválný objekt nepřirozeně diskovitého charakteru (http://i242.photobucket.com/albums/ff217/myufos/marssaucer.jpg) . Na lézat by se měl na souřadnicích 4°25 ´ jižní šířky, 70° 08 ´ západní délky. Jedná se snad o havarovaný létající talíř?

Zdroj: Vesmírné havárie neidentifikovaných létajících objektů

 

Uf, to jsem teda svůj "Atlas záhadných objektů ve sluneční soustavě" docela dost probral. A že tolik sporných lokalit se nalézá právě v rovníkové oblasti Marsu. Jistě není náhoda ani to, že je to právě rovníková oblast, kráteru Gale, kde pracuje i vozítko Curiosity. Právě v těchto zeměpisných, či lépe řečeno "marsopisných" šířkách je totiž nejpravděpodobnější případný nález zdejšího života. V rovníkové oblasti pracuje i vozítko Opportunity. Jistě je i to kvůli zdejším teplotním podmínkám. A že by ze stejného důvodu zde vznikly i ony záhadné objekty (viz výše)? Mimo to, rovníková oblast je pro případné astronauty vhodná i proto, že v důsledku odstředivé síly je tu i o malinko nižší tíhové zrychlení, obdobně jako u nás na Zemi. Takže je ke startu kosmického plavidla přeci jen o něco víc vhodnější než lokality blíž pólů. Ale to my přeci všechno známe i ze Země. Ale co když to kromě nás zná ještě někdo? Například ten, kdo má na svědomí ony záhadné objekty? Připadá mi totiž, že to do sebe všechno docela i zapadá.

zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mars_(planeta), http://astro.arms.cz/mars.htm

Související hypotéza v článku:

Jsou záhadná místa na Marsu rozmístěna podle ostrovů magnetismu?

Atlas záhadných objektů ve sluneční soustavě

rubrika: Záhady sluneční soustavy

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Čermák | středa 11.1.2017 5:00 | karma článku: 23,88 | přečteno: 1814x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88