Vystřihovánky horské boudy

Do dnešního okénka adventního kalendáře jsem připravil další z řady vystřihovánek, tentokrát je to fiktivní horská bouda, jaká dnes většinou slouží k rekreačním účelům.

Hory byly pro člověka odjakživa něčím mystickým. Často i ve středověku se do nich i bál vkročit. Ale jak šel čas, začal obydlovat i tato vysoko položená místa. Nejstaršími svědky této etapy dobývání hor jsou tzv. boudy, jež tehdy často nejprve sloužily jako hospodářská stavení. Jen pro zajímavost, nejstarší krkonošské boudy se datují k letům: Luční bouda (1625 – hospodářské stavení), Pomezní boudy (1634), Bradlerovy boudy (1637), Martinova bouda (1642), Bouda na Pláni (1676), Klínové boudy (1676), Dvoračky (1688 – bouda pro chov dobytku), Rennerovky (1695), Vosecká bouda (1743- založena jako seník) , Špindlerova (1784) atd. A dnes? Dnes jsou to všechno ubytovací a restaurační zařízení sloužící především turistickému ruchu. A obdobně je tomu i v jiných českých pohořích. Co třeba taková Ovčárna nebo Švýcárna v Jeseníkách (viz Horská túra z Pradědu na Červenohorské sedlo)? Nebo Pustevny v Beskydách? Myslím si, že na horách lze strávit tu nejhezčí dovolenou, a to i daleko zajímavější než někde v létě u moře. Hory jsou na každém místě jiné a svojí pestrostí předčí leccos. V zimě na lyžích a na snowboardech nebo túra na běžkách. A v létě turistika nebo cykloturistika, to vše může skýtat nejedno dobrodružství.

            Proto i já jsem pro vás připravil model jedné takové horské boudy. Chtěl bych předem říci, že je to bouda vymyšlená, a tak si ji můžete představit kdekoliv v českých horách. V Krkonoších, v Jeseníkách, na Šumavě i jinde. Navíc jsem pro Vás připravil dvě varianty zimní a letní. To podle toho, co je Vám bližší. Můžete si kolem udělat i turisty, kolo, zelenou trávu anebo  sníh, lyžaře, sněhuláka či vánoční stromeček  To už nechám na Vás. Jak však začít?

            Nejdříve je třeba přiložené soubory vytisknout. Nastavte si tiskárnu tak, aby každý list s vystřihovánkami se vám rozložil na formát A4. Pokud Vám navíc vaše tiskárna umožní i černobílý tisk, můžete si ji vytisknout černobíle a dodatečně nabarvit dle vaší fantazie. To už nechám na Vás, pro jakou možnost se rozhodnete. Pak začněte s dílem 1, což je boční stěna. Vystřihněte do ní i otvory do oken a začněte ohýbat nalepovací plošky. Před ohnutím doporučuji každý ohyb předem přejet něčím ostrým (např.) nůžkami, aby byl ostrý a šel dobře ohnout. Pozor ohyb dozadu plnou čárou je naznačen plnou čárou, ohyb dopředu je označen čerchovanou čárou (tečka, čárka). Navíc většina nalepovacích plošek je označena číslem dílku, na který přijde nalepit. Když takto máte díl 1 připravený, můžete si připravit okna, což jsou díly 29. Vystřihněte si tolik okýnek, kolik jich potřebujete a naohýbejte a slepte. Pokud ještě nejste dostatečně zruční, můžete dílek nalepit na rub stěny bez ohýbání a lepení, ale vzhledem k eliminaci papírového efektu doporučuji slepit i je. Stěna pak dostane jakýsi silnější efekt a model bude stabilnější. Pro ty, kteří si budou chtít jó vylepšit, tak mají možnost přidat i okenice. díl 30. Je však je nutné nalepit na rub stěn ještě před nalepením oken. Na každou stranu okna jednu. Nyní můžeme pokračovat dílem 2 (štít), který stejným způsobem opatříme okny a okenicemi. Pak ho připevníme k dílu 1. Stejným způsobem slepíme i boční stěnu 3 a druhý štít 4. Nyní máme slepené všechny hlavní stěny a díl 1 a 4 můžeme slepit k sobě. Nyní přijde slepit vchod z dílů 5, 6 a 7, které přilepíme k dílu č. 1.  Až vše zaschne, začneme dělat horní část štítů 8 a 9. K dílům 2 a 4 je přilepíme za ruby zábradlí. Když máme nalepené dílky 8 a 9 , přiděláme k nim vnitřní část střechy lodžie, a to tak, že dílky 10 přilepíme k horní části štítu a dílky 11 po straně. Dejte pozor abyste dílky nalepili správnou stranou, to znamená, že štít musí navazovat na stěnu střechy. Až toto zaschne můžeme přejít k valbě střechy – dílku č. 12. Nalepíme ji k dílku č. 10. Teď, když nám vše dobře zaschne, můžeme přejít k největším dílům vystřihovánky dílkům 13 a 14, což jsou hlavní části střechy. Když vše spojíme můžeme zastřešit i vchod dílkem č. 15. A teď můžeme přejít k vikýřům. Začneme se zábradlím č. 16. To nahýbejme a slepíme. Pak přilepíme ke střeše (13 a 14). K nim pak připevníme štít velkých vikýřů 17. Střechu vikýřů z dílů 18 a 19  slepte mimo model a až vám zaschne připevněte ji k zadní části střechy (13 a 14) a pak přilepte i střechu k vikýřům. Obdobným způsobem slepte i malé vikýřky z dílku č. 20, 21 a 22. Pak slepte komíny č. 23 a připevněte k dílku č. 13. Na závěr vnitřní části vikýřů č 24 a ty přilepíme k dílkům 18 a 19

            Hlavní část stavby máme hotovou. Nyní nám už zbývá jen udělat okolí. Teď si můžeme vybrat, zda to bude letní nebo zimní varianta. Zhotoví se z dílků 25, 26, 27 a 28. Pokud se rozhodneme pro letní variantu, jsou dílky navíc označeny písmenem L, pokud pro zimní, jsou dílky označeny Z. Pokud budete chtít, můžete si model oživit kreslenými postavičkami. I zde jsem pro vás připravil letní zimní variantu.

            Model máte hotový. Přeji Vám, aby se vám povedl i přes to, že není nejjednodušší. Závěrem bych Vás prosil o odpuštění, kdybyste náhodou narazili na nějaké drobné chyby. Model jsem vytvářel amatérským způsobem a je možné že se objeví nějaké, o kterých nevím.

Ale uklidním vás, model se slepit podařilo. Jak mně, tak dětem z mého modelářského kroužku. Tak se ničeho nebojte.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Psal jsem právě před rokem v adventním kalendáři 2012:

Adventní kalendář: za vánočními písněmi a koledami

Vánoční písně a koledy dodávají vánocům tu správnou atmosféru. Bez nich bych si je vůbec představit neuměl. A tak jim věnuji i dnešní okénko adventního kalendáře. celý článek

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na dokreslení vánoční atmosféry přidávám další vánoční píseň, tentokrát Zvonky bílé v podání H. Vondráčkové aj. Korna.

http://www.youtube.com/watch?v=ISgRuOYhvQM

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

V rubrice: adventní kalendář 2013

22. prosince: Zážitková desková hra „Lyžařské vánoční dobrodružství“

21. prosince:  Jak z termoláhve udělat čutoru?

20. prosince: Vystřihovánky otáčivé mapy hvězdné oblohy

19. prosince: Jak správně odlít stopu

18. prosince: Vystřihovánky hradu Trempštejn                               

17. prosince: Předvánoční kvíz s tajenkou

16. prosince: Dopadlo to jako u Roswellu

15. prosince: Zážitková desková hra „Cesta Středozemí“

14. prosince: pohádka O Honzovi a říční víle Stříbravě

13. prosince: Stínové divadlo z prstů

12. prosince: Umíte vázat uzly?

11. prosince: Knížky zdarma jako vánoční dárek?

10. prosince: Vystřihovánky roubené chalupy

9. prosince: Zážitková desková hra „Na inlajnech“

8. prosince: Jak postavit vojenský bunkr

7. prosince: Adventní vločkovka

6. prosince: Znáte turistické značky?

5. prosince: Jde Mikuláš ulicí

4. prosince: Postavte si egyptskou Gízu

3. prosince: Zážitková desková hra „Dobrodružství“

2. prosince: Jak si postavit roubenou chalupu

1. prosince: Adventní českosměrka

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Čermák | pondělí 23.12.2013 4:56 | karma článku: 12,41 | přečteno: 1136x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88