Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Výlet Prahou za bruslením

Po svátkách by měl člověk také trochu sportovat, aby shodil ta nabytá kila. A tak jsem se vydal do Prahy zabruslit. A přitom jsem šel kolem velice zajímavých míst, vonících historií i foglarovkami.

S bruslemi v tašce jsem vystoupil v Praze na hlavním nádraží.

Odtud jsem se vydal Jeruzalémskou ulicí kolem Jubilejní synagogy zvané též Jeruzalémská. Byla vystavěna v letech 1905-6 v maurském a secesním slohu.

Další významnou památkou na rohu této ulice a Jindřišské je gotický kostel svatého Jindřicha a svaté Kunhuty. Byl postaven ve 2. polovině 14. století při založení Nového Města pražského. Nejznámější jeho část je samostatná zvonice, dnes nazývaná Jindřišská věž. Zbudována byla v letech 1472-76 (vláda Vladislava Jagellonského). O cca 10 let později věž obdržela hodiny. V dalších stoletích byla věž několikrát poničena. Nejprve v letech 1648 při dělostřelbě obléhání švédy, kdy sloužila jako vojenská strážnice. Dělostřelecky byla poškozena i v roce 1757 pruskými vojsky po bitvě u Štěrbohol. A nakonec v roce 1801, kdy její střechu poškodila vichřice. Tak, jak ji známe dnes, pochází až z novogotické přestavby z let 1876-9 podle návrhu architekta Josefa Mockera. K posledním úpravám došlo v roce 2001, kdy zde byl vybudován výtah a vestavěná patra. Chtěl jsem se do věže podívat, protože zde probíhá do 2.2.16 výstava třešťských betlémů. Ale protože ještě nebylo 10 hodin, tak zatím měli zavřeno. Proto jsem se rozhodl, že se tam podívám cestou zpět.

Pokračoval jsem směrem k Obecnímu domu. Ten byl vystavěn v roce 1905-12 na místě původního Králova dvoru, což byla rezidence českých králů. Tady sídlili Václav IV., Zikmund, Albrecht II., Ladislav Pohrobek, Jiří z Poděbrad a Vladislav Jagelonský, který odtud přesídlil zpět na Pražský hrad. Obecní dům pak byl vystavěn architekty A. Balšánkem a O. Polívkou v secesním slohu. Na jeho výzdobě se podíleli i tehdejší nejvýznamnější čeští malíři a sochaři. V Jeho interiéru je několik restaurací, kaváren a koncertních síní, z nichž největší je ta Smetanova.

Nedaleko Obecního domu se nalézá Ovocný trh. Tam je také umělé kluziště na bruslení. I to rád navštěvuji.

Byl jsem tam zrovna několik dní před tímto výletem. Bruslit se tam dá zdarma, ale jen do konce ledna. Tentokrát jsem však měl namířeno na jiné kluziště, Na Františku.  

Prošel jsem Dlouhou třídou.

A došel ke gotickému kostelu svatého Haštala. Ten byl vystaven ve 14. století na místě dřívějšího kostela z 12. století. Kostel je jedním z míst, kde se archeologové snaží nalézt hrob svaté Anežky České. U tohoto kostela jsem se také již několikrát účastnil tzv. „Večera světel“, který se zde pořádá každoročně 17. prosince na připomenutí knížky Jaroslava Foglara „Stínadla se bouří“. Snad právě těmito místy by se inspiroval Foglar pro svoje Stínadla.

Však se tady také nalézá ulička Ve Stínadlech.

A další ulice „Řásnovka“, též inspirovaná ve foglarovkách (viz http://foglarweb.deg.cz/clanky.php?id=56 ).

Ta vede k Anežskému klášteru. Ten byl založen pravděpodobně v roce 1231 Anežkou Přemyslovnou.

A to už se nalézám na Františku. V areálu se nalézá i dětské hřiště, kde je teď v zimě zbudováno umělé kluziště.

Zaplatil jsem si vstup, přezul do bruslí a asi hodinku jsem se tady proháněl po ledě.

Když jsem si vychutnal zdejší zimní sportovní radovánky, přezul jsem se zpět do normálních bot a vydal na cestu zpět.

Vydal jsem se však jinudy. Nejprve kolem barokního kostela svatého Šimona a Judy. Ten byl vystavěn v letech 1615-20 na místě staré gotické kaple. V dnešní době kostel slouží jako koncertní síň. V době mého středoškolského studia jsme v něm několikrát byli na koncertu.

Prošel jsem Dušní ulicí, kde jsem ve zdejší průmyslové škole absolvoval svá středoškolská studia. A tak jsem si zavzpomínal, jak jsem se v letech svého dospívání často v době poledních pauz procházel zdejšími ulicemi. Dušní ulice je pojmenována podle gotického kostela sv. Ducha z 2. čtvrtiny 14. století.

A naproti něj se nalézá Španělská synagoga. Ta byla postavena v letech 1868-93 v maurském slohu.

Nahlédl jsem ještě do Pařížské ulice, snad nejkrásnější secesní třídy v Evropě.

A tady se nalézá snad nejznámější židovská synagoga v Praze Staronová Synagoga. Je to jedna z nejstarších synagog v Evropě. Byla vystavěna v roce 1270 a kabalistická pověst říká, že ji vystavěli andělé z kamenů, které přinesli až z rozbitého Šalamounova chrámu v Jeruzalémě. Že by nějaká dávná vzpomínka na setkání s nějakým neidentifikovaným létajícím objektem? Ovšem tím nejznámějším, s kým je tato budova spojována je židovský rabín Jehuda Löw ben Becalel. Ten zde měl na konci 16. století vytvořit legendárního a pověstmi opředeného pražského Golema. Dosud se vedou spory, co vlastně takový Golem byl. Jednalo se o oživlou sochu, nějakého nebo robota („Znali snad staří židovští rabíni elektřinu?“), o nemocného člověka nebo snad o úplně něco jiného? To jsou hádanky, které pořád čekají na rozluštění. Asi nejznámější je ta pověst o Golemovi, kdy rabín byl nucen vyndat jeho šém, a to v době, kdy měl v synagoze bohoslužbu. Musel kvůli tomu dokonce přerušit odzpívávání 92. a 93. žalmu a ukrýt ho na půdě Staronové synagogy. Poté se vrátil k bohoslužbě a zmíněné žalmy odezpíval znovu, jako by se nic nestalo. Hned na to ustanovil přísný zákaz vstupu na půdu synagogy. Více než zarážející je to, že tento zákaz trvá dodnes, stejně jako zvyk, že se zde při bohoslužbách odzpívává 92. žalm dvakrát. Je to snad doklad toho, že tato legenda má pravdivé jádro? A i na půdu Staronové synagogy se od té doby podařilo vstoupit jen málo lidem. Čestnou výjimku tvořili například židovský novinář Egon Ervín Kish v roce 1920 a nebo v 80. letech známý český záhadolog Ivan Mackerle. Bohužel se zde nikomu nepodařilo najít nic, co by mohlo dosvědčit Golemovu existenci. Možná však, že se s ním něco mohlo stát, když se v roce 1883 prováděla oprava synagogy.

Když už jsme u těch záhad z rudolfínské doby, tak jsem se vydal Haštalskou ulicí, Tady byla na rohu Haštalské ulice a Kozí  objevena po povodních v roce 2002 původní alchymistická dílna, kterou lze dnes navštívit. Muzeum se jmenuje Speculum Alchemi?.

Jak jsem si řekl, tak cestou zpět jsem navštívil i Jindřišskou věž. Nově zbudovaná mezipatra slouží jako muzeum, výstavní prostory a restaurace. Já jsem tu například navštívil již zmíněnou výstavu třešťských betlémů (trvá do 2. 2. 2016)

Výška věže je 65,7 metrů a je tak nejvyšší volně stojící zvonicí v Praze. Z jejího 10. patra je například vidět Hradčany, Petřín, Staroměstská radnice, Týnský chrám (Kostel Panny Marie před Týnem), kostel svatého Jindřicha a svaté Kunhuty a v dálce Národní Muzeum a kostel sv. Ludmily (Kostel svaté Ludmily na Vinohradech), Vítkov, Hlavní nádraží (Unikátní odjezdová hala pražského hlavního nádraží), Žižkovská věž (Žižkovský televizní vysílač) nebo Senovážné náměstí, jehož je věž dominantou.

Vše jsem si přitom nafotil a z fotografií udělal speciální fotoblog „Rozhledy z Jindřišské věže“. Když jsem si věž prohlédl vydal jsem se na nedaleké hlavní nádraží a vlakem jsem se vydal zpět domů. Udělal jsem si hezký novoroční výlet a při něm i něco pro svoje zdraví (bruslení a pěší procházka Prahou.

Zdroj: wikipedie, místní informační tabule

105: Výlet vánočním Hradcem Králové, 104: Adventní výlet Prahou, 103: Pěší výlet po Vinohradech a Žižkovu,102: Pěší výlet z Poděbrad do Kolína, 101: Pěší výlet přes Borotín, 100: Pěší výlet z Kutné Hory do Čáslavi, 1-99 v rubrice výlety a tramping

Autor: Libor Čermák | pondělí 11.1.2016 6:28 | karma článku: 15,63 | přečteno: 290x
  • Další články autora

Libor Čermák

Proč budu volit tak, aby se nedostali Piráti do vlády

Když se mě někdo zeptá, koho budu volit, zpravidla mu odpovím, že budu volit tak, aby se do vlády nedostali Piráti. Proč? Nejdůležitější důvod najdeme v jejich volebním programu v kapitole "Chytrá válka s desinformátory".

6.9.2021 v 13:08 | Karma: 40,06 | Přečteno: 1708x | Politika

Libor Čermák

Předjarní pěší výlet po pražských rozhlednách

Tak sezení doma už bylo dost. Proto jsem se rozhodl, že po dlouhé době musím vyrazit zas na nějaké své toulky. A k výletu jsem zvolil dvě pražské rozhledny. A nejen je. I hezké rybníky, parky a jedno legendární bojiště.

7.3.2021 v 6:48 | Karma: 19,24 | Přečteno: 554x | Cestování

Libor Čermák

Jen ať se pěkně stane hlavním tématem letošních voleb tzv. politická hyperkorektnost

Pořád nevíte, jaké by mělo být hlavní téma letošních voleb? Já bych si přál, aby strany daly pěkně najevo, jak se chtějí stavět k tématům tzv. hyperkorektností. Zda jsou za nimi anebo za svobodné názory každého jednotlivce.

14.2.2021 v 13:57 | Karma: 34,18 | Přečteno: 1025x | Politika

Libor Čermák

Chtít zakazovat filmy kvůli módním politickým trendům je špatnost na entou

To mne zase nadzdvihly mandle názory, které jsem se dozvěděl z jednoho článku na idnes.cz. Prý film, který by se měl podle nich zakázat, je muzkiál Pomáda. Cože? Zakázat film či příběh? Takhle že myslí demokrati? Ne!

3.2.2021 v 11:29 | Karma: 40,37 | Přečteno: 1316x | Společnost

Libor Čermák

Přestaňme používat slovo "Sudety"

Mezi českými novináři se v poslední době rozmohl takový nešvar. Oni velice často používají slovo "Sudety". Přitom toto slovo lze nahradit daleko lepšími výrazy, jako je například "české pohraničí.

17.1.2021 v 7:52 | Karma: 38,44 | Přečteno: 1664x | Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

O menopauze musíme mluvit, burácela herečka Halle Berry před Kapitolem

2. května 2024  21:41

Slavná herečka Halle Berry se zapojila do americké politiky, když podpořila senátorky snažící se o...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  20:58

Poslanci se přeli o změnu zákoníku práce. Opozici se ho nepodařilo vrátit vládě k přepracování....

Proč mají Japonsko a Indie problémy? Protože jsou xenofobní, kázal Biden

2. května 2024  20:57

Americký prezident Joe Biden označil Japonsko a Indii za „xenofobní“ státy, které nevítají...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám