Víte, co to byly přástky?

Z hezkých tradic, kterých si naši předkové užívali v době adventu, byly tzv. přástky spojené s předením lnu, vlny a dalších podobných prací. Lidé se při nich odedávna scházeli v chalupách. A co při nich dělali?
Ambrož byla postava, objevující se dříve předvečer svého svátků u kostelů. Tady ji mám jako postavičku do betlému

Zima, to je období dlouhých nocí a sněhem zapadanou přírodou. A tak lidových zvyků bylo v té době opravdu hodně. Například v předvečer svého svátku 6. prosince a nebo přímo na svůj svátek 7. prosince se u kostelů objevovala postava Ambrože (více v článku Adventní kalendář: Dnes by děti honil Ambrož“).

Ale nejen to. Osvětlení tehdy bylo drahé. A protože se lidem nechtělo pracovat o samotě. A tak se vždy více lidí sešlo s kolovrátky v některé z chalup. Začínalo to obvykle na svátek svatého Martina, pak přes celý advent a masopust až do čtvrté neděle postní. A předlo se tak společně. Ale při přástkách se také vyprávělo, zpívalo, hrály hry a karty nebo se řešily hádanky. Díky nim možná má český národ i tak bohatou lidovou slovesnost. Byla to vlastně společenská akce, při nichž nechybělo ani pohoštění nebo popíjení alkoholu. Mladí lidé se při nich dokonce i seznamovali, a tak kolikrát končily i dost bujaře. A proto se několikrát vrchnost pokusila přástky zakázat, a to i pod trestem bití. Ale úspěšné to moc nebylo. Lidé se takto scházeli i nadále. I když časy se měnily. V 19. století se například lidé takto scházeli při draní peří. To můžeme to například vidět i v českém filmu „Jára Cimrman ležící spící“.  

http://www.cesketradice.cz/tradice/podzim/prastky/79-prastky

Vondrušková A.: České zvyky a obyčeje, Albatros, Praha, 2004

https://www.youtube.com/watch?v=jBSUoPiNqZEhttps://www.youtube.com/watch?v=36zXroM5WXU

Adventní kalendář: Dnes by děti honil Ambrož“: (V minulých staletích byla adventní doba plná magických postav, z nichž se do současnosti dochoval jen sv. Mikuláš. Další postavou, která též v dávných časech chodila městy a vesnicemi, byl Ambrož.)

adventní kalendář 2013“: Znáte turistické značky?

adventní kalendář 2014“: Pomohlo nám snad strašidlo Mulisák ze Šmejkalky?

„Vánoční doba 2015“

Vánoční doba: výroba mikulášských dobrot“: (Včera, v předvečer svého svátku chodil Mikuláš. Ale jeho odchodem z domu přeci svátek svatého Mikuláše nekončí. A tak dědeček Matějovi i Zuzce předvedl další mikulášský zvyk.)

Kdy, že začíná ta předvánoční doba?Jak vyrobit malý adventní věneček

3. prosince: Dnes by chodily nejen Barborky, ale také Perchty

4. prosince: Jak by se daly kulturně obohatit český advent a vánoce?

5. prosince: Co nám vlastně zbylo z oné mikulášské tradice?

 

Autor: Libor Čermák | úterý 6.12.2016 4:48 | karma článku: 16,13 | přečteno: 1835x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88