Věří seriozní záhadolog tzv. kontaktérům?

Už se vám stalo, že jste byli proti své vůli přirovnáni například k tzv. kontaktérům typu Ivo A. Bendy? Mě, jakožto badatele, který se záhadologií zabývá mnoho let, se mi to stane každou chvíli. Ono totiž mnoho lidí ani netuší, že záhady a tajemno přitahuje mnoho různorodých přístupů.

otevrena hvezdokupa Plejády

Dle mého názoru se totiž dají jednotlivé přístupy k záhadám zakreslit na myšlené ose podobně, jako se to dá udělat v politice. Zde ovšem hraje základní roli přístup k problematice. A přitom názory, odpovídající jednotlivým úsekům, přitom nemusí být vůči sobě zrovna dvakrát přátelské. Pojďme se tedy na jednotlivé úsečky té osy podívat podrobněji. Co nám vlastně vyjde?

1. S t ř e d n í p r o u d : Tento názorový proud leží zhruba někde uprostřed. Sem bych zařadil takové badatele, které záhady považují především za problém vědecký a který je třeba zkoumat, neboť existuje. Prostě někde se objevila záhada a když se objevila, je třeba před ní nezavírat oči a naopak ji zkoumat. Tento přístup je dle mého názoru vlastní většině předních českých záhadologů. Zařadil bych sem i například takového Ericha von Danikena a i svojí maličkost.

    2. K o n s p i r á t o ř i : Druhý názorový proud, stojící zhruba někde vedle, jsou tzv. konspirátoři. Tito lidé vám budou tvrdit, že celý náš svět ovládá nebo se snaží ovládnout někdo v pozadí, někdo kdo není moc vidět. Tito konspirátoři často v rámci své činnosti neváhají sáhnout ani k záhadným jevům typu UFO a podobným. Někdy dokonce vytvářejí fantastické teorie o jevech, na nichž nic záhadného není, například o kondenzačních čárách od letadel nebo o požárech. Nebo brouzdají po interenrtu a hledají ty nejčernější předpovědí, jako že má začít třetí světová válka, nebo že se má rozpadnout západní svět, čímž ve svých ovečkách vzbuzují atmosféru strachu. Někdy dokonce přijdou s nějakou prapodivnou energií, která na nás proudí odněkud ze středu Mléčné dráhy a nejvíc by nás měla nejvíce šlehnout přesně 21. prosince 2012.

      3. K o n t a k t é ř i : Stejně jako politická osa, má i tato záhadologická své extrémy. Tím jedním jsou tzv. kontaktéři. Tedy lidé, jejichž přístup spíš než nějakou badatelskou činnost připomíná sektářství. Tito lidé se snaží svým ovečkám dokázat například to, že jsou v kontaktu s nějakou vesmírnou rasou mimozemšťanů. Nejznámější vesmírnou rasou jsou v tomto ohledu například tzv. Plejáďané. To že Plejáďané jsou nesmysl, přitom nemusíme zas nijak důkladně analyzovat. Otevřená hvězdokupa Plejády, zvaná též Kuřátka se nalézá zhruba 400 světelných let od nás. V tom bych zas takový problém neviděl. Pro vyspělou civilizaci, která je tisíce let před námi, již tato vzdálenost nemusí být technologický problém. Ony problémy však vidím v něčem zcela jiném. Hvězdy, ze kterých se tato hvězdokupa skládá, jsou však relativně mladé. Nejsou starší než 50 milionů let. Pro srovnání dinosauři vyhynuli před 60 miliony let, takže v jejich době tyto hvězdy ještě ani neexistovaly. Je naprosto vyloučeno, že by se tam za tak krátkou dobu vyvinuly planta se životem, jenž by dokonce dospěl ve vyspělejší civilizaci, než kterou máme právě zde. Nemluvě o tom, že tyto mladé hvězdy jsou na rozdíl od našeho Slunce o dost teplejší, jejich povrchová teplota je vyšší až pětkrát až šestkrát. Je tady naprosto vyloučeno, že by Plejáďané sem přilétali z planety, která se svojí vzdáleností od centrální hvězdy, velikostí a dalšími parametry moc neliší od naší Země, jak ve své knize, která se zabývá údajnými kontakty Švýcara Meyera z Plejáďany, píše Guido Moosbrugger (UFO: …A přece létají, Etna, Praha, 1993). A tak se domnívám, že tito a podobní kontaktéři vlastně diskreditují seriozní záhadologii. Otázkou je, zda nechtěně či záměrně.

        4. N e z ú č a s t n ě n í : Pojďme se nyní podívat na druhou stranu této osy. Asi nejpočetnější skupinou jsou tzv. nezúčastnění. To jsou lidi, kterým problematika záhad nechává chladnými. Prostě se o to nezajímají, protože mají třeba jiné starosti a zcela jiné zájmy a nebo třeba o tom nikdy neslyšeli.

          5. S k e p t i c i : skupinu, která se nalézá na opačném extrému, to jsou skeptici. To jsou lidé, kteří mají a priori své většinou materialistické vidění světa a vše, z čím přijdou badatelé a záhadologové, je dle jejich světonázoru automaticky hned špatné. Netuším, jaké mindráky je k takovému to destruktivnímu přístupu k záhadám přivedly, ale dle mého názoru na oné záhadologické osy obsadí ten opačný extrém než kontaktéři.

            Co tím chci říci? Občas se mi stane, že v nejrůznějších diskuzích je moje práce či práce jiných kolegů záhadologů přirovnávána k činnosti například p. Bendy a jím podobných. Doufám, že každý, kdo si tento článek přečte, pochopí, že přístup seriozních záhadologů a přístup tzv. kontaktérů je zcela úplně o něčem jiném. A ať je zachováváno i v nejrůznějších diskuzích.

            Autor: Libor Čermák | pátek 22.1.2010 9:58 | karma článku: 26,09 | přečteno: 4788x
            • Další články autora

            Libor Čermák

            Ve srubu pod skálou

            28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

            Libor Čermák

            Indián v Roswellu

            17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

            Libor Čermák

            U Petroglyfů Tří řek

            5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88