Vánoční doba: Jak jsi krásné neviňátko

Blížil se Štědrý den, a tak si Matěj zkoušel za doprovodu kytarových akordů vánoční koledy. To, ale nevěděl, že ho za dveřmi tajně sleduje dědeček. „Hezký. Matěji. Ale co kdybys na tu kytaru zkusil ještě něco dalšího?“

Matěj se zamyslel. Vždyť tyto koledy zkoušel trénovat celý podzim. Zkoušel je hrát a zpívat přesně podle zpěvníku (viz např. http://www.velkyzpevnik.cz/zpevnik/vanocni). Co ještě ale může zkusit na kytaru zahrát dalšího?

„Jestlipak víš, co to jsou ve skutečnosti lidové vánoční koledy,“ zeptal se ho dědeček. 

„Tak koledy se zpívaly o vánocích,“ odpověděl Matěj.

„No to máš samozřejmě pravdu. Ale jak se zpívaly?“

„A oni se zpívaly nějak zvláštně?“ zeptal se dědečka Matěj.

„No zvláštně.“ Odpověděl dědeček. „Hlavně je zpívaly děti při koledě.“

„Při koledě? To jako chodili i o Vánocích s pomlázkou a koledovali o vajíčka?“

„To zrovna ne, ale bylo to něco podobného. Není ti ale divné, že ve spousta vánočních koledách se zpívá o skutečném koledování po vesnicích? “ Zeptal se ho dědeček. „v dřívějších dobách se nechodilo koledovat jen na pondělí velikonoční, jako chodíte teď vy. Dříve se chodilo koledovat i několikrát do roka. Na Štěpána, na Nový rok, na Tři krále, na Dorotu, na Řehoře nebo na Martina. Ale to už bohužel všechno dávno zaniklo. A vám na koledování zbylo jen to pondělí velikonoční. A protože se chodilo i během vánoc, je naše česká kultura mimořádně bohatá na nejrůznější vánoční koledy. Je dobře, že se je učíš hrát i zpívat. Ale dokázal bys je na svojí kytaru přímo i vybrnkat?“ 

Matěj se zamyslel. Vždyť umí zahrát hlavně akordy, jako doprovod. Ale koledu přímo vybrnkat? Vždyť to ještě nezkoušel.

„Tak podívej se Matěji. Tady máš noty na jednu z nejjednodušších vánočních koled – Jak jsi krásné neviňátko. Ta začíná dvěma tóny „e“. Víš, kde ho zahraješ?“

Matěj se zamyslel a přemýšlel.

A děda mu odpověděl. „Struny na tvé kytaře se odspoda jmenují „e“ „h“ „g“ „d“ „a“ „e“. A každý pražec je půltón navíc. A tak toto „e“ zahraješ tak, že na čtvrtou struně zespoda zmáčkneš na druhém pražci. Pak následují dva tóny „g“. Ty zahraješ přeci na prázdnou třetí strunu. Tóny „f“ zahraješ opět na čtvrté struně, avšak na třetím pražci. A tak budeš pokračovat dál.“

Dědeček dal Matějovi notový zápis, kde kromě not bylo i rozepsáno i kytarové schéma. Modře byla zakreslena struna, na kterou má hrát pravou rukou a tečkou označení místa, které má zmáčknout levou rukou. Matěj to tedy podle dědečkova návodu zkusil zahrát. Napoprvé se to ještě nepovedlo. A tak to zkusil ještě několikrát. „No výborně“, řekl si. Nejen že ho dědeček naučil zahrát na kytaru vánoční koledu ještě jinak, než jak to umí. Ale navíc ho naučil hrát ještě něco nového. To bylo něco. Matěj od teď zas umí na kytaru o něco víc. To by se jistě mohlo využít i na další písničky.      

Zítra: Sněhulovické sněhohrátky

  Vánoční doba 2015 (seriál)

1. díl: Jak adventní výstava povzbudila zájem o vánoční tradice, 2. díl: Jak Matěj vyráběl svíčky na adventní věnec, 3. díl: Jak si Matěj vyráběl adventní kalendář, 4. díl: Matěj na zabijačce, 5. díl: Matějův dopis Ježíškovi, 6. díl: Jak Matěje a Zuzku navštívily Barborky, 7. díl: Jak si Matěj vysloužil třešňovou větvičku, 8. díl: Jak Matěj dělal čerta, 9. díl: Výroba mikulášských dobrot, 10. díl: Jak děti honily Ambrože, 11. díl: Jak šel Matěj s dědečkem pro jmelí, 12. díl: Jak Matěj vyrobil dárek pro pejska Ronyho, 13. díl: Matějovo adventní bruslení, 14. díl: Dárek pro malou Zuzanku, 15. díl: Předvánoční výprava do Karlštejna, 16. díl: Jak Matěje se Zuzkou navštívily Lucie, 17. díl: Jak Matěj vyráběl jednoduchý betlém, 18. díl: Dárek pro dědečka – vystřihovánky kostela, 19. díl: Vánoční doba: Fotografický dárek pro tatínka a maminku, 20. díl: Sněhulovický Večer světel, 21. díl: Zachráněné deváté cukroví

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Čermák | sobota 19.12.2015 4:55 | karma článku: 10,69 | přečteno: 491x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88