V boji proti ropné skvrně by se měl spojit celý svět!

To už není žádná legrace. Ropa ze dna Mexického zálivu již uniká téměř tři měsíce. Přitom firma British Petroleum sice s únikem ropy bojuje, zato stále neúspěšně. Stačí to?

Golfsky proudwikipedie

Ne, to není nic takového, jako když dojde k havárii ropného tankeru. To je událost mnohem horší. To jsou stamiliony litrů, které unikají volně do moře! Již nyní je to ekologická katastrofa nevídaných rozměrů. A těch živočichů kolik díky tomu zemře! To jsou jak ty, co žijí přímo v Mexického zálivu, tak i ty z pobřeží. Vždyť už se to dostalo do delty Mississippi, kde se následkem toho nenávratně poškodila zdejší flora a fauna. Co pak asi dalšího přijde na řadu? Pokud se ropu nepodaří včas zastavit, tak se samozřejmě bude šířit dál a dál. Na řadu se dostane Florida a její vzácné ekosystémy. A pak? Ropa vnikne do Atlantského oceánu. Zde ji nabere Golfský proud, a ten ji pak rozšíří dále po planetě.  

Co je to vlastně Golfský proud? To je silný, teplý a poměrně rychlý mořský proud, který vzniká, hádejte kde, v Mexickém zálivu. Pokračuje Floridským průlivem a sleduje pobřeží severní Ameriky k ostrovu Newfoundland, kde se odchyluje od pevniny a pak přechází přes Atlantický oceán. Alespoň se to tak píše na wikipedii a znázorňuje přiložený obrázek. Pak se rozdělí na dvě větve. Na jižní směřující k Pyrenejskému poloostrovu a k západnímu pobřeží Afriky. A na severní protékající zhruba mezi Britskými ostrovy a Islandem kolem Skandinávie do Severního ledového oceánu. A tento proud má samozřejmě také zásadní význam na počasí a podnebí jak v Severní Americe, tak v západní a severní Evropě. Není bez zajímavosti ani to, že právě nad Atlantikem vzniká většina frontálních systémů směřujících jak k Evropě, tak k Severní Americe. Takže pokud by se do tohoto proudu ona mohutná ropná skvrna dostala, máme se na co těšit. Nedávno se na internet dokonce dostala animace, jak by se ona skvrna měla šířit za rok od havárie oné ropné plošiny (http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/205534-unikla-ropa-z-vrtu-se-rozsiri-az-k-brehum-evropy.html). A tam všude to také samozřejmě ovlivní i mořskou floru a faunu a bůhví, co ještě.

To není už žádná klasická ropná havárie. Díky následků, jaké to může mít, se o tom nebojím říci, že to může být „celosvětový průser“. Proto si nemyslím, že na odstranění tohoto úniku by měly pracovat jen Spojené státy nebo ta jedna konkrétní ropná společnost. Na tomhle by mělo pracovat celé lidstvo, protože, jak jsem výše nastínil, ohrožujete to celou planetu. Tato planeta je naše společná. A takovéto události se musí, ať chceme nebo ne, prostě řešit společně.  

    

Autor: Libor Čermák | sobota 10.7.2010 13:30 | karma článku: 14,86 | přečteno: 1857x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88