Úžasné a málo známe předkolumbovské lokality

Když se řekne „Peru“, nejčastěji si člověk představí Machu Piccu, Sacsayhuaman, Nazcu a mnohé další notoricky známé stavby. Jenomže zdejší kultury po sobě zanechaly i plno dalších úžasných míst. Pojďme některé z těch méně známějších v krátkosti navštívit. A přitom bych chtěl poukázat na některé možné archeoastronautické aspekty.

Skalní brána Hayu Marca

Fenomenální skalní výtvor dávných Inků se na nalézá nedaleko jezera Titicaca. Konkrétně asi 6 kilometrů vzdáleného od města Juli, na jihovýchod od města Puno. Jmenuje se Hayu Marca a možná, že známější je pod názvem „Brána bohů“.  Objevena byla prakticky nedávno, v roce 1996. Dokonce na wikipedii jsem ji zatím nenašel. Tehdy horský vůdce Jose Luis Delgado Manini hledal nové terény pro horolezce, když v tom narazil na tuto fenomenální bránu. Je vytesána do skály naprosto jedinečným způsobem. Její výška i délka je cca 7 metrů. Nikam však nevede. Proč ji však staří Inkové stavěli? Existuje prastará legenda, že se jedná o bránu do jakého si božského podzemního či paralelního světa a prý se dala otevřít jakýmsi zlatým diskem. Zlatý disk tedy mohl představovat jakýsi klíč. Já bych chtěl jen upozornit na to, že kovové karty slouží k otevírání vchodů i v dnešní době. Říká se jim elektronické či čipové karty. V dnešní době. Ale v době prastarých Inků? Nebo se snad příslušníci této kultury setkali s onou technologií, která to uměla?

 

Pyramida Huaca del Sol

I v Jižní Americe se nalézají pyramidové stavby jedna z největších je Huaca del Sol nebo také Chrám boha slunce. Nalézá se na jižním okraji severoperuánského města Trujillo. Jedná se o největší stavbu z nepálených cihel v předkolumbovské Americe Její výška je 41 metrů, zatímco původně byla až 50 metrů. Postavila ji kultura Močiků cca kolem roku 450 našeho letopočtu. Zajímavá je její velikost . Už jsem se zmínil, že její původní výška byla 50 metrů. Ale její půdorysné rozměry jsou: šířka je 136 metrů, a délka je 228 metrů. Je to jen o 2 metry méně než u Cheopsovy pyramidy v Egyptě. Je jen náhoda, že délka 228 metrů se rovná přesné jedné miliontině vzdálenosti planety Mars od Slunce?

Toro Muerto

Když se řekne obrazce v Peru, tak se toto slovo nejčastěji spojuje s legendární náhorní plošinou Nazca. Jenomže v Peru se též nalézají i úžasné petroglyfy. Zhruba 20 kilometru od jihoperuánského města Majes se nalézá Toro Muerto. Je to pouštní náhorní oblast v peruánských Andách. A právě tady se nalézá na ploše 3-5 km čtverečních a na více než 6000 kamenných blocích největší kolekce petroglyfů na světě, které zde byly vyryty před v období let 1500-1000 před naším letopočtem. Je zde mnoho motivů. Převážně zvířecích, lidských a geometrických. Nalézt se zde však dají i takové obrazce, o niž vůbec netušíme, o co jde, a které v nás vzbuzují dojem, že může jít o setkání s něčím neznámým nadpozemským či snad i mimozemským. Jako příklad uvedu obrazce vyfotografované na stránce  http://wiki.sumaqperu.com/es/Petroglifos_de_Toro_Muerto. O co se může jednat, těžko říci. Mě tento obrazec tak trochu připomíná záhadné obrazce v obilí, které se vyskytují po celém světě a hlavně v Anglii.  A co jsou třeba obrazce na http://www.nephilimskulls.com/v/vspfiles/images/Muerto_Puru.html ? Jsou to skutečně jen tančící postavy a nebo vesmírná bytost, jenž právě vystupuje s kosmické lodi?   

Caral

Říká Vám něco jméno Caral? Ne? Tak toto místo se nalézá zhruba 100 km severozápadně od peruánského hlavního města Limy. Až vám řeknu, o co se jedná, tak je až s podivem, že na českém internetu je o něm strašně málo informací. A přesto se pravděpodobně jedná o nejstarší město na americkém kontinentu! Archeologové odhadují jeho stáří až na 2600 - 3000 let před naším letopočtem. To znamená, že je starší než egyptské pyramidy v Gíze! A víte náhodou, co se nalézá tady? Budete se divit, ale jedná se též o pyramidový komplex! Tedy starší než ten v Egyptě. Hlavní pyramida se nalézá na ploše 4 fotbalových hřišť. Nalezeny tu byly i tzv. kipu, což bylo tajuplné uzlíkové písmo, o němž jsem se zmiňoval v článku „Tajuplné písmo kipu“. Ovšem samotné pyramidové město je také zajímavé. Zaujímá na 607000 metrů čtverečních a žilo zde více než 3000 obyvatel. Co mě však zarazilo, je půdorysné uspořádání zdejších pyramid. Z pohledu seshora vytvářejí jakoby obrovskou mandli. My, kteří se zabýváme záhadami spojenými s UFO či mimozemšťany, máme mnoho zpráv o tom, že některé z oněch bytosti mají hlavu ve tvaru mandle. Pokud i zde působili před dávnými časy nějací bohové, kteří sestoupili z nebe, vesmíru, tedy mimozemští návštěvníci, tak mám jednu otázku. Má snad mandlovité uspořádání caralských pyramid představovat jakýsi vzkaz směřovaný právě oněm bohům?    

Závěr

Jak vidíte, Peru je úžasná země s ještě úžasnější historií opředenou spousta záhadami. Jsem naprosto přesvědčen, že všechny tyto lokality nejsou tolik známé jen proto, že je svojí září zastiňují jiné proslulejší peruánské lokality. Machu Piccu , Sacsayhuaman, Nazca, Cuzco, Pisco, Chavín de Huantar, či lokality v sousední Bolivii, jako je Tiahuanaco nebo Pumapunku. Já osobně se domnívám, že výše popsaná místa by se co do významu mohly mezi všechny tyto s čistým svědomím přidat.

 

Vašíček A., Záhady Peru, Mystery Film, Ostrava 2006

http://en.wikipedia.org/wiki/Huaca_del_Sol

http://cs.wikipedia.org/wiki/Toro_Muerto

http://en.wikipedia.org/wiki/Caral

 

Fotografie: wikipedie

http://ancient-aliens.tumblr.com/post/26167615306/stargate-peru

www.google.com/maps

http://www.nephilimskulls.com/v/vspfiles/images/Muerto_Puru.html

 

 

související články:

Velkolepější starověké památky než Cheopsova pyramida

Tajuplné písmo kipu

Věděli naši dávní předkové, že Země je kulatá?

V Jižní Americe objeveny nové geoglyfy

Ptáci nebo letadla?

Tajemství obrazců směřujících k obloze

Nezodpovězené otazníky prastarých kameníků

Svět plný pyramid

Rubrika: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 12.7.2012 6:57 | karma článku: 20,42 | přečteno: 2870x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88