Tajemství pravidelných mnohostěnů

Jsou známé už od starověku, neboť se jimi zabýval už Platón. Mne fascinovaly už od školy. Je jich celkem pět: tetraedr, krychle, oktaedr, dodekaedr a ikosaedr. Dovolil bych si však přidat ještě šestý.

Nejen já, ale už i dávní matematici je považovali za cosi magického, a tak se staly i nedílnou součástí i tzv. „posvátné geometrie“. Například již zmíněný Platón je přirovnával k základním živlům země. Krychle označovala zemi, osmistěn vzduch, čtyřstěn značil oheň a dvacetistěn vodu. Dvanáctistěn pak představoval jsoucno, tedy všechno, co existuje. Proto se jim také říká „platónská tělesa“

Matematicky je popsal jiný řecký učenec, a to Eukleidés, který jim věnoval svojí 13. knihu „Pojednání o pravidelných tělesech“.

Johanes Kepler zas pomocí těchto geometrických těles určoval vzdálenosti tehdy známých planet ve sluneční soustavě. Podle něj lze mezi oběžnou dráhu Merkuru a Venuše vložit osmistěn. Mezi Venuši a Zemi dvacetistěn, mezi Zemi a Mars dvanáctistěn, mezi Mars a Jupiter čtyřstěn a mezi Jupiter a Saturn krychli.

Dalším významným matematikem v oblasti mnohostěnů byl Švýcar Leonhard Euler, který odvodil tzv. „Eulerovu větu“, která platí pro všechny mnohostěny. Ta říká, že jestliže od počtu vrcholů odečteme počet hran a po sléze připočítáme počet stěn, výsledek je „2“.

Dnes s rozvojem matematiky a geometrie nejen, že známe tyto tělesa zas o něco lépe, ale dokonce dokážeme odvodit i jejich případné obdoby ve vyšších rozměrech. Například ve čtyřrozměrném prostoru se jim říká „nadstěny“. Jak by se jim mohlo říkat v pětirozměrném a vyšším rozměru? to už nechám na fantazii čtenářů.

Nyní si alespoň zkusme alespoň popsat ty základní mnohostěny: 

Koho však zajímají vícerozměrná platónská tělesa, ten může navštívit křižovatku na wikipedii, kde jich je popsáno na tři desítky: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kategorie:V%C3%ADcerozm%C4%9Brn%C3%A9_geometrick%C3%A9_%C3%BAtvary. Je to v každém případě zajímavé. Já osobně tvrdím, že i to nejjednodušší těleso ve vícerozměrném světě je pro nás daleko fantastičtější, než nejbláznivější prostorová kreatura v tom našem prostoru třírozměrném. Teď však ještě najít způsob, jak se tam nějak dostat a tento svět poznat. O tom si ale myslím, že je to stále ještě daleká scifi.

Zdroje: http://cs.wikipedia.org/wiki/Plat%C3%B3nsk%C3%A9_t%C4%9Bleso

Mé výpočty a hypotézy

Související články:

Jaké můžou být druhy paralelních vesmírů?

Kopíruje sluneční soustava gravitační zakřivení?

Mýtická svědectví o paralelním časoprostoru

Vznikají vesmíry díky černým dírám?

Má čas více rozměrů?

Můžou být vesmírná tělesa multirozměrná?

Jsou paralelní vesmíry navzájem svoje kopie?

Nekonečnorozměrný prostor?

Existují i jiné světy či vesmíry?

Rubrika: multidimenzionální prostor

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Čermák | pondělí 7.7.2014 7:17 | karma článku: 19,89 | přečteno: 4584x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88