Slyšeli jste už o Göbekli Tepe?

Myslíte si, že v dobách o dost dřív dávnějších, než jsou egyptské pyramidy, nevznikala žádná monumentální kamenická díla? Omyl, zvu vás na návštěvu něčeho úžasného. Jedinečné lokality staré možná víc než 10 tisíc let.  

Když jsem poprvé slyšel o Göbekli Tepe z jihovýchodního Turecka, nevěřil jsem vlastním očím. Bylo to v knížce Ericha von Dänikena „Výbušná archeologie“. Autor se zmínil o tom, zde byl vykopán monumentální komplex, který je o 6 tisíc let starší než egyptské pyramidy. Přitom se zde nalézají kamenné bloky o hmotnosti až 50 tun! (Průměrný jeden kvádr na stavbu pyramid v Gíze váží 2,5 tuny – pozn. aut.). Monumenty jsou navíc ještě ozdobeny překrásnými reliéfy. Vyryta jsou zde zvířata, ale i nejrůznější abstraktní symboly. Co je však nejzajímavější, je to, že zdejší svatyně nebyla zničena časem ani erozí. Zdejší lidé ji totiž pokryli štěrkem a zeminou a uschovali do země. Poté toto místo záhadně opustili. Jako kdyby chtěli své poselství přenechat příštím generacím o tolik tisíciletí později.  

Ačkoliv je Erich von Daniken jeden z mých nejoblíbenějších autorů, řekl jsem si, že přeci jen se pokusím takovouto zprávu někde ověřit. A tak jsem začal googlovat, co o tom najdu na internetu. Nalezl jsem například článek v češtině (http://www.revprirody.cz/data/1205/gobekl_tepe.htm), kde se kromě výše zmíněného píše, že kameny jsou vytesány z vápence, mají tvar „T“ a vysoké jsou až 6 metrů. Přitom na pahorku, kde stojí, se nikdy nenalézalo žádné sídliště a dokonce je zde i velký nedostatek vody.  

Obsáhlejší článek jsem pak nalezl na „WM magazín - Turecké Stonehenge - Kurdský Carnac“, kde se kromě toho, co jsem nastínil výše, autor, p. Jiří Matějka, zmiňuje o i tom, že v Göbekli Tepe bylo již objeveno 43 těchto kamenných monumentů ve tvarů „T“, že jsou seřazeny v kruzích o průměru 5 – 10 metrů a že v nedalekém kilometr vzdáleném lomu byl nalezen největší „T“ monolit, vysoký až 9 metrů.

A co nato wikipedie? I zde nalezneme Göbekli Tepe, i když zatím ne v češtině. Kromě výše zmíněných faktů se tu můžeme setkat i s popisem monumentů, co vše je na zdejších reliéfech zobrazeno: lvi , býci, kanci, lišky, gazely, osli, hadi a plazi, hmyz, pavouci a ptáci, zejména supi a vodní ptactvo. Erich von Daniken ve svém již zmíněném díle zas vypisuje abstraktní symboly z monolitů na Göbekli Tepe: „kruhy, kotouče, půlměsíce, stojaté a ležaté znaky „H“, čáry v rozmanitých úhlech nebo vodorovné pruhy, vše pospojované v určitém rytmu.“

Když jsem si pak na internetu nalezl fotografie oněch monolitů, zaujal mne zvláště jeden z nich. Je na něm zobrazení několika ptáků, z nichž ten největší stojí ve vzpřímené poloze a jako by si pinkal s míčem. Dále je zde štír a několik dalších zvířat. Vše je zobrazeno naprosto realisticky, jako kdyby autorem reliéfu byl nějaký autor školní učebnice přírodopisu. Ovšem, co se to vznáší nad nimi? Na první pohled to vypadá, jako nějaký vláček. Ovšem co by dělal vlak 9 tisíc let před naším letopočtem? Když si ho však prohlédneme lépe, zjistíme, že jako kdyby mu ze spodu šlehaly plameny. Že by šlo o nějaký zvláštní létající stroj nám neznámé vyspělé civilizace? Jenomže se stále pohybujeme oněch 9 tisíc let před naším letopočtem. Co tedy onen vlak s plameny vznášející se nad zvířaty vlastně může znamenat? Nemůže to být zobrazení něčeho, co tito dávní lidé spatřili na obloze a neuměli si to vysvětlit? Ostatně něco takového bychom si asi neuměli vysvětlit ani dnes a zařadili bychom to do kategorie neidentifikovaných létajících objektů. A dokonce možná, že nám dávní umělci označili, kde že to vlastně bylo na obloze pozorováno…

Existuje totiž ještě jedna zajímavá hypotéza vysvětlení, co že to na tomto monumentu vlastně je zobrazeno. Tato hypotéza je popsána na http://www.timothystephany.com/gobekli.html a říká, že na těchto reliéfech jsou zobrazena souhvězdí a že se jedná o hvězdnou mapu. A podobné vztahy byly nalezeny i na dalších zdejších monumentech. Že by tito lidé byli tak výtečnými astronomy a znalci hvězdné oblohy? Ostatně proč ne. Na co jiného se dávní lidé mohli dívat o dlouhých večerech, než na hvězdnou oblohu. Tak proč by se v ní neměli umět dobře orientovat?

V každém případě nás však na Göbekli Tepe určitě čekají nějaká další překvapení. Neboť jak píše wikipedie, zatím bylo odkryto pouze 5 procent této úžasné lokality. A věřím, že i vy se společně se mnou těšíte na to, co se zde objeví dále.

 

Zdroje: Daniken E.: Výbušná archeologie, Dialog, 2009, Liberec

Wikipedie a odkazy uvedené v článku

Fotografie použity z http://forum.xcitefun.net/gobekli-tepe-oldest-monumental-architecture-of-planet-t13134.html

 

Související články v rubrice: archeoastronautika

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Čermák | pátek 13.8.2010 13:28 | karma článku: 32,64 | přečteno: 8809x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88