Škola tvorby labyrintů

Kruhový labyrint je nejstarší abstraktní symbol, který lidstvo začalo používat. Najít ho můžeme u všech možných kultur po světě. Ve Skandinávii, Britských ostrovech,na Krétě, Sardinii, v Indii, Pákistánu a v dalších místech.

V první řadě musím říci, jaký je rozdíl mezi labyrintem a bludištěm. V bludišti jsou slepé uličky, ale labyrint je jedna  složitá pokroucená cesta, která vede od okraje do středu. Zvláštní postavení má  právě klasický kruhový labyrint.

Jak to ale, že ho od nejstarších dob používalo tolik historických národů? Co je vedlo k tomu, že ta „pokroucená spirála“ se uchytila na tolika místech světa? Skoro jako kdyby si ji ty národy předávaly z kontinentu na kontinent. Nebo tu snad působil nějaký globální učitel, který je to naučil? Pro mnohé možná představoval labyrint jakousi mystickou či meditační cestu. Člověk v něm putoval od okraje do středu a pak opět zpět, což ho přivádělo do určitého duševního stavu klidu a harmonie.

Ovšem zkoušeli jste si ho někdy sami vytvořit? Já ano. Většinou v písku nebo ve sněhu. A pak jsem ho obvykle nechal na hraní dětem ze svého oddílu. Když se ho rozhodnu vytvořit, tak se většinou jedná o klasický sedmiokruhový labyrint. I když to na první pohled nevypadá, tak jeho vytvoření je docela jednoduché. Ale i tak, je třeba se ho nejdřív naučit. A tak si vezměte tužku a papír a můžeme začít. A nemusíte se ničeho bát. Zvládnou se to i děti.

L e k c e    č .    1

Nejdříve se naučíme dělat ten nejjednodušší klasický tříokruhový labyrint.

- Nejprve nakreslíme obyčejný kříž, který je vepsaný do čtverce vymezeného tečkami.

- Pak si tužku zabodneme do nejhořejšího bodu kříže a z něj kreslíme oblouček k nejbližší tečce vpravo.

- Pak posuneme tužku k tečce vlevo a zní nakreslíme oblouček, který je jednak rovnoběžný s prvním obloučkem a končí na pravé straně kříže.

- Tužku opět posuneme na levý konec kříže a obdobný oblouček opíšeme ke spodní pravé tečce.

- Na závěr tužku zabodneme do levé spodní tečky a z ní opíšeme největší oblouk, jenž končí na nejspodnějším bodě kříže. Klasický tříkokruhový labyrint máme hotový.

Zkrátka a dobře, začínáme vždy v nejvyšším bodě středového kříže. Pak počáteční body obloučků posunujeme střídavě kříž, bod, kříž, bod -  proti směru chodu hodinových ručiček.  Koncové body obloučku naopak posunujeme podle chodu hodinových ručiček, a to opět střídavě bod, kříž, bod, kříž.

L e k c e   č .   2

Teď se pokusíme o klasický sedmiokruhový labyrint. Postupujeme naprosto stejně, opět na nejvyšším bodě kříže. Ovšem naše síť se tentokrát malinko liší. Kromě toho co jsme měli předkreslené pro tří okruhový labyrint (body ve čtverci a kříž), tak teď tam máme navíc v každém sektoru kříže ještě takový pravý úhel ve tvaru „L“ (viz obr). Obloučky děláme stejným způsobem, jen jich teď bude dvakrát více.

L e k c e   č .   3

 Pokud nám sedmiokruhový labyrint nebude stačit, můžeme si nakreslit labyrint jedenáctiokruhový. Postupujeme opět stejně, jen ony úhelníky tam budou v každém sektoru dva. Při patnáctiokruhovém labyrintu tři, a tak dále.

L e k c e   č .   4 . 

Toto je klasický postup, který se učí při tvorbě labyrintů. Já jsem se to například naučil podle knížky Magie Labyrintů od Siga Lonegrena. Ale vrtalo mi hlavou, zda by nějakým způsobem nešly udělat i labyrinty čtyřokuhové, pětiokruhové, šestiokruhové, desetiokruhové, třináctiokruhové atp. A tak jsem si sedl ke stolu a zkoušel vymýšlet různé počáteční sítě, které by vedly k labyrintům s nejrůznějšími počty okruhů. A povedlo se. V následující tabulce předkládám počáteční sítě labyrintů, jak jsem je sestavil. Pokud chcete osmi a více okruhové labyrinty, postupujte naprosto analogicky, avšak s vyššími počty rohových úhlů.. A tak si to můžete vyzkoušet.

Přeji vám příjemnou zábavu a třeba i trochu mystických pocitů, jaké prožívali oni pradávní tajemní tvůrci labyrintů po celém světě.

 

Zdroje a doporučená literatura: Lonegren S.:Magie labyrintů, IŽ, Praha, 2000

Související články:

Tajuplné labyrinty - zajímavost doplněná o netradiční křížovku

Jak lze učit děti poznávání ohňů

Braillovo písmo - jak se ho jednoduše naučit

Dětská lesní galerie

Rubrika: archeoastronautika

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 6.1.2011 19:08 | karma článku: 18,41 | přečteno: 4184x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88