Sezona kruhů v obilí 2012 startuje

Rok 2012 je mnohými lidmi vnímán tak trochu mysticky, a to hlavně v souvislosti s mayským kalendářem. Co asi tento rok přinese na poli záhadných obílí. Ona už jeho letošní sezona začala.

Letošní obrazec v obilí uWater Eaton Copsehttp://www.cropcircleconnector.com

A n g l i c k é   a g r o s y m b o l y

Je to nejen Anglie, a hrabství Wiltshire . Ale Toto anglické hrabství je bezesporu světovou lokalitou číslo jedna ohledně tohoto záhadného fenoménu. První agrosymboly se zde objevují každý rok  již v dubnu. Zdejší pole s řepkou můžou vyprávět. V květnu řepkové obrazce nabírají na složitosti a na konci tohoto měsíce jev pomalu přechází do klasických obilnin, jako pšenice či ječmen.

Červen je pak ve znamení obrazců v mladém zeleném obilí, kdy je doba na jejich padělání nejméně vhodná, neboť sebemenším mechanickým třením se poruší bílý povlak, který jako jinovatka zdobí mladé obilí. V červenci pak sezóna vrcholí, a to velkým množstvím obrazců nejrůznějších tvarů v oněch zlatavých lánech, které známe z knížek a časopisů. V srpnu pak pokračuje to, co se dělo v červenci, ale postupně již na konci měsíce klesá jejich četnost. Někdy se poštěstí, že se objeví obrazec i v září. Buď ve zbylém obilí, anebo v lánech s kukuřicí.

Jenomže v loňském roce byl tak trochu speciální sezona, protože se zde objevily dva obrazce i na podzim. Jednak to byla soustava tří kruhů, z nichž ten prostřední byl s prstencem. Ta se objevila 3. října na neposekané hranici mezi poli na East Field u Alton Barnes. Osobně si nepamatuji, kdy naposled sezona překonala říjen.

Ale aby tomu nebyla málo, tak poslední loňský obrazec se objevil netypicky v prosinci, a to konkrétně 8. prosince 2011. Stalo se tak na Roundwey Hill u Devizes poblíž jednoho z pověstných bílých koní. Tvar byl poněkud netypický. Jde o základ tzv. „jablečného mužíčka“, fascinujícího obrazce ve tvaru Manelbrotova fraktálového diagramu, který se objevil 13. srpna 1991 na poli u Cambridge. Že by nám chtěli tajuplní autoři chtěli připomenout tento legendární obrazec v obilí?

Mimochodem, je to již třetí obrazec, který se u tohoto bílého koně v loňském roce vyskytl. Dva obrazce ve tvaru molekuly DMT a kruhu obaleným malými korálky se zde objevili už  v červenci, o nichž jsem se zmiňoval v části loňského seriálu, nazvané „Tajuplné obrazce v obilí opět zdobí Anglii i Česko“.

A proto bych řekl, že zimní přestávka byla letos o dost kratší než ta loňská. Možná by se dokonce dalo říci, že ta loňská sezona anglických agrosymbolů vlastně pozvolna přešla v tu letošní. První letošní obrazec se totiž objevil 15. dubna, což je o nějakých 7 dní dříve než vloni. Stalo se tak na Hill Barn u East Kennett. V poli s řepkou se tam objevil agrosymbol ve tvaru dvanáctilisté květiny. (viz Hill Barn. nr East Kennett,).

Druhý obrazec letošní sezony se objevil 28. dubna, též v řepce a nalézá se v těsném sousedství hradiště z doby železné, Yarnbury Castle. Jen ho od něj rozděluje dálnice A 303 vedoucí do Amesbury. Jen tak pro zajímavost, je to ta samá dálnice, v jejichž těsné blízkosti se nalézá i legendární Stonehenge. Zkrátka a dobře tajuplná souvislost obrazců s dávnými památkami se opět připomněla. Tento agrosymbol tvoří pruhovaný kruh, a to takovým způsobem, kterému já pro sebe říkám „jupiter“, neboť systém jeho pruhování dodává dojem kulovitého tělesa a rovnoběžek, obdobně jako když se díváme na pruhy planety Jupiter. Jen s tím rozdílem, část je tvořená jako „pozitiv“ a část jako „negativ“. Můžete se na něj podívat na cropcircleconnectoru na Yarnbury Castle.

Na další obrazec jsme čekali do 12. května, kdy se na poli s řepkou u Water Eaton Copse severně od Swindonu objevila soustava kruhů se dvěma prstenci, kde na každém se nalézali čtyři další kruhy uspořádané do čtverce. Viz Water Eaton Copse, Nr Hannington.

A aby toho nebylo málo, jen asi jeden kilometr od něj se na sousedním řepkovém poli u Ashmead Break, a to o pouhý den později, 13. května 2012 se objevilo obrovské mezikruží. A jak je vidět na odkaze Ashmead Break, Nr Hannington, pokud bychom se nad oběma obrazci proletěli letadlem, tak jsou od sebe na dohled.

 

O b r a z c e   n a   a m e r i c k é m   k o n t i n e n t u

V Anglii v tuto chvíli leží čtyři nové obrazce v obilí. Ale, jak jsem psal v úvodu, už to není jen Anglie. Vůbec první letošní agrosymbol vznikl už 3. března, a to poblíž mexické Tuly. Viz http://www.oem.com.mx/elsoldehidalgo/notas/n2456701.htm. Mexická Tula je známá především tím, že zde bylo hlavní město předkolumbovských Toltéků. Stupňovité pyramidy, či skupina tajuplných postav s podivným předmětem na prsou, dává vědět, že zde v dávné době byla vyspělá kultura. A tak se ptám, zda je pouhá náhoda, že vůbec první obrazec roku 2012, roku spojeným s koncem mayského kalendáře, se objevil právě v Mexiku. Mimochodem v loňském roce tuto lokalitu navštívil fenomén záhadných agrosymbolů hned dvakrát. Nejprve na začátku roku Tlapanaloya viz můj článek „Sezona obilných obrazců 2011 již začala“ a pak to ještě byl obrazec ve tvaru květiny, jenž vznikl 23. listopadu v téže lokalitě. A tak si troufám říci, že oblast Tuly je specifická mexická kruhařská oblast, něco jako Wiltshire  v Anglii. Mají snad skutečně dávné památky a kruhy v obilí nějakou tajuplnou souvislost?

Obdobnou oblast má i Brazílie, a to stát Santa Catarina. Během loňského podzimu se zde objevily obrazce hned čtyřikrát. 31. října to byl prostý kruh u Bom Jesus, 4. listopadu to byl kruh s prstencem u Ouro Verde,  a pak 6. a 7. listopadu to byly hned dva složité obrazce u Ipuacu. A Jižní Amerika i letos, protože 25. dubna to byl jednoduchý kruh u Las Perdices v sousední Argentině.

I   k o n t i n e n t á l n í   E v r o p a

Ta už šlape na paty jak Anglii, tak Americe. Především jsou to již tři letos vzniklé nizozemské obrazce v severním Brabantsku. Ve všech třech případech šlo o skupinu kruhů v trávě. První obrazec vznikl 24. dubna u Bosschenhoofdu. Byla to soustava sedmi kruhů (viz Bosschenhoofd, Southern Holland).

Další obrazec vznikl 6. května u Hoevenu. Skládá se z 19 kruhů. Jeho zajímavostí bylo to, že v jednom kruhu se nalézal rozsypaný prášek ve tvaru spirály. Chemická analýza prokázala, že se jedná o téměř stoprocentní hydromagnesit, jehož výroba je však velice drahá. (Viz Hoeven, Noord-Brabant).

A třetí obrazec se objevil 10. května, a to opět u Bosschenhoofdu. Skládá se z deseti kruhů a navíc tzv. nilského kříže. Viz Bosschenhoofd (2), Southern Holland)

A toto putování po prvních letošních agrosymbolech zakončíme úplně na jihu Evropy v Itálii. Itálie je známá tím, že každoročně v jarních měsících dominuje výskytu tohoto záhadného jevu. A nejinak je tomu i v letošním roce. Akorát při tom budeme muset navštívit oba největší italské ostrovy. První se objevil 5. května u Riesi na Sicílii. Je to opět tradiční místo výskytu agrosymbolů. Obrazce už tu byly v letech 2007, 2008 a 2010. Jeho tvar tvoří deseticípá hvězda s pentagramem uprostřed. Majitel pole, říká, že nikde nejsou žádné stopy po lidech ani po jejich práci. (viz  Riesi, Sicilia)

V noci z 11. na 12. května 2012 vznikl druhý letošní obrazec u Settimo San Pietro na Sardinii. Je to obrovská činka s prstencem viz Settimo S. Pietro, Sardinia. Mimochodem i v této lokalitě už se vyskytl obrazec, a to v roce 2007.

 

Z á v ě r

Takže sezona roku 2012 už odstartovala. A vzhledem k tomu, že tento rok je všeobecně vnímán často hodně magicky, myslím si, že to nemusí být sezona nijak nezajímavá. Zkrátka se těšme na to, co nám letošní rok v oblasti záhadného agrosymbolového jevu přichystá. Sezona už začala, a to je znamení toho, že i  letos nebude v této oblasti o záhady nouze.

Zdroj, použité fotografie a schémata:

Odkazy použité v článku, wikipedie

www.cropcircleconnector.com/2010/2010.html

http://www.cropcirclecenter.com

 

Související články:

Kruhy v obilí - rok 2011

Kruhy v obilí - rok 2010

Kruhy v obilí - rok 2009

Kruhy v obilí - rok 2008

Jaké byly kruhy v obilí roku 1996

Rok 1995 z hlediska kruhů v obilí a dalších záhad

Ohlédnutí za sezonou kruhů v obilí v roce 1994

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Čermák | úterý 15.5.2012 6:38 | karma článku: 26,26 | přečteno: 8883x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88