S bruslemi z Petřína na Bílou horu
Jak už jsem mnohokrát na svém blogu, v rubrice „výlety a tramping“, psal, tak když to jen trochu jde, snažím se udělat nějaký outdoorový výlet. V mém případě to znamená hned několik, věcí dohromady. Jednak putování po zajímavých místech a jednak výlet na čerstvém vzduchu s pohybem. Ať už pěšky nebo na nějakém dopravně sportovním prostředku. Na kole jsem se vydal zhruba před měsícem (viz „Na kole podél Jizery“). Tak teď jsem se rozhodl pro inline brusle. Důvod jsem měl však ještě jeden. Odpoledne jsem měl pracovní povinnosti u našeho stánku na pražské Bambiriádě na kulaťáku. A z Ladronky to do Dejvic není zrovna daleko. Ale abych nezačínal na konci svého výletu, tak začnu samozřejmě od jeho začátku.
Pražskou MHD jsem se nejprve dostal na Újezd. Tady jsem nejprve navštívil netradičně pojatý „pomník obětem komunismu“. Ten je věnován všem obětem. Nejen popraveným a vězněným, ale i všem, jejichž životy byly totalitní zvůlí zničeny. Tak je zde psáno. Pomník byl zbudován v roce 2002. Jeho autoři jsou architekti Zdeněk Hölzel, Jan Kerel a akademický sochař Olbram Zoubek.
Odtud jsem si to namířil k lanovce na Petřín. Podrobněji jsem o ní psal v mé podzimní reportáži z výletu „Výlet Prahou z Holešovic na Petřín“. Vlastně jsem tady na tento tehdejší výlet navázal a pokračoval tak jen dál. Jen v krátkosti připomenu, že první lanovka už tu byla postavena v roce 1891. Tehdy fungovala na systému vodní převahy. To znamená, že ta kabina, která se nalézala v horní stanici, byla naplněna vodou, a tím gravitačně vytahovala nahoru tu spodní. Ve třicátých letech pak začala stavba nové elektrifikované lanovky. Ta fungovala až do 60. let, kdy musela být její činnost ukončena kvůli sesuvům půdy. V 80. letech bylo rozhodnuto o obnovení a o rekonstrukci lanovky. A tak tu jezdí dodnes.
Lanovkou jsem vyjel nahoru na Petřín. Tentokrát jsem nešel ani na hvězdárnu ani na rozhlednu. To proto, že jsem tam byl na podzim při „Výletu Prahou z Holešovic na Petřín“. Ale jsou tu místa, která jsem tehdy navštívit nestačil, a tam jsem šel právě teď. Jedním z těch míst je Zrcadlové bludiště. To bylo původně zbudované jako pavilon Klubu českých turistů na jubilejní zemské výstavě roku 1891. A o dva roky později bylo přemístěné sem na Petřín. Dřevěná budova je inspirovaná někdejší gotickou bránou Špička na Vyšehradě. Když jsem sem přišel, měl jsem strach, zda mne tam s bruslemi přes ramena vůbec pustí. Nejlepší by bylo, kdybych si je tam mohl někam odložit. Ale to tu nejde. A tak jsem si koupil lístky a zdejší pracovníci mi řekli, že hold musím být opatrný. A tak jsem šel.
Zrcadlové bludiště má tři části. Jednak je to samotné bludiště skládající se z 31 zrcadel.
Dále diorama bitvy se Švédy na Karlově mostě roku 1648. Jeho autory jsou Karel a Adolf Liebscherovi a Vojtěch Bartoněk.
A nakonec 14 zkreslujících zrcadel.
Petřín, to je i menší pískovcové skalní město. Do jednoho ze skalních bloků jsou vytesány například i tyto jeskyňky.
Vrátil jsem se zpět na vrchol Petřína a prošel kolem Štefánkovy hvězdárny (Opět viz „Výlet Prahou z Holešovic na Petřín“. A tady je Růžový sad. Dětem se tu líbí kulatý labyrint podobný tomu, který je na Vyšehradě (viz „Magický Vyšehrad“).
A pak jsem se ještě podíval k jezírku v zahradě Kinských. A poté se vydal směrem na Strahov, kde jsem si došel na oběd.
Moje další cesta vedla kolem Strahovského stadionu. Podle některých zdrojů je to stadion s největší plochou na světě. Postaven byl ve 30. letech 20. století, a to pro účely všesokolských sletů. V druhé polovině 20. století se zde konaly pověstné spartakiády, což byla hromadná sportovní vystoupení. Mnozí z nás je mají možná ještě v živé paměti.
Přímo pod strahovským stadionem vede i Strahovský tunel. Tyto dva monumenty jsou jeho větrací věže.
Pokračoval jsem kolem dalších stadionů (např. Evžena Rošického), až jsem konečně došel k dalšímu z mých dnešních hlavních cílů. Parku Ladronka. Konečně si můžu odpočinout od nošení bruslí přes ramena. Sedl jsem si na lavičku, s batohu vyndal a nasadil si chrániče na kolena, lokty i zápěstí. A samozřejmě i přilbu na hlavu. A konečně jsem se přezul i do svých inlinebruslí.
Když jsem byl připravený na bruslení vydal jsem se na zdejší asfaltky a konečně jsem se mohl kochat příjemným klouzavým pohybem – mým oblíbeným kolečkovým bruslením.
Hned vedle asfaltových cest jsou tu i hezké trávníky, což ocení hlavní bruslařští začátečníci a jejich instruktoři. To vím proto, že sám jsem absolventem vzdělávacího kurzu pro instruktory inlinebruslení, a tak vím, že pro ty děti, kteří jsou poprvé na kolečkových bruslích, je nejvhodnější se na nich první krůčky učit právě na trávě. A až když jim to tam jde, tak pak už můžou přejít na běžný bruslařský povrch.
V centru parku je usedlost Ladronka. Zde stál ve 14. století nejprve viniční lis založený Karlem IV. Tak vidíte kamarádi inlinebruslaří, kteří sem jezdíte sportovat, jak dlouhou historii toto místo má. V 17. století zde nechal hrabě Ferdinand de la Crone vybudovat zájezdní hostinec. Právě zkomolením jeho jména vznikl i název Ladronka. V 18. století se stal majitelem usedlosti řád Maltézských rytířů a v roce 1922 přešla do majetku Hl. města Prahy. Ve druhé polovině 20. století objekt chátral a v 90. letech ho obývali squateři. Mezi lety 2000-2004 pyl objekt nákladně rekonstruován a společně s tím zde vznikly i tyto stezky, které slouží bruslařům, cyklistům i pěším.
Přímo u Ladronky se okruh rozděluje, a tak si člověk může vybrat, zda chce jet ve směru nebo protisměru chodu hodinových ručiček.
Kdo chce, může se projet i po dalších novějších stezkách za Kukulovou ulicí. Je tu však podjezd, pod který se jede z menšího svahu a z druhé strany navíc ještě do zatáčky. Takže bruslaři pozor!
Vrátil jsem se zpět k Ladronce a rozhodl jsem se, že si to tu ještě párkrát projedu dokolečka. Jeden okruh je dlouhý asi 4,2 km. Vzhledem k času, který jsem měl, jsem si tu odjel 2,5 koleček, což je asi 10 kilometrů.
V Areálu Ladronky též můžeme vidět i kapličky, které jsou součástí poutní cesty do Hájku.
Na závěr jsem si dojel pro občerstvení do restaurace ve zdejší usedlosti a přitom si prohlédl kovové sochy ze šrotu, které se zde vystavují.
Když jsem dojel ke křižovatce na Vypichu, přezul jsem se z bruslí zpět do normálních bot a vydal si to ve směru posledního mého dnešního cíle. Přešel jsem křižovatku a vešel do obory Hvězda. Ten je známý i stejnojmenným letohrádkem. Ten nechal roku 1555 postavit rakouský arcivévoda Ferdinand Tyrolský. Má neobvyklý půdorys ve tvaru šestiboké hvězdy, a tak i svůj vlastní hermetický význam. Když se nedaleko odtud v roce 1620 odehrála pověstná bitva na Bílé hoře (viz můj článek „Byla Bílá hora skutečně českou prohrou?“), tak letohrádek už tedy stál.
A tady jsem svůj výlet ukončil. Vydal jsem se na sídliště Petřiny, kde jsem nasedl na tramvaj a s ní se vydal do Dejvic. Užil jsem si jak pěší turistiku, tak inline turistiku a přitom jsem si prošel další mimořádně zajímavá místa v Praze. Takže kromě 10 kilometrů na bruslích mám v nohách ještě sedm peších. Výlet to byl hezký a doporučuji ho tak i ostatním.
Použité prameny:
Wikipedie, místní informační tabule
http://www.vylety-zabava.cz/atrakce-zabava/praha/643-zrcadlove-bludiste-na-petrine
Použitá mapa: www.mapy.cz
Související články:
Na inline bruslích z Nymburka do Libice
Inlajnový výlet okolo Tróji do Stromovky
Na inlajnech kolem Vltavy a Berounky
Inline výlet kolem Vltavy
Rubrika: Inline bruslení
Rubrika: výlety a tramping
Libor Čermák
Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.
Libor Čermák
Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.
Libor Čermák
Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.
Libor Čermák
Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.
Libor Čermák
U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Na Zlínsku v centru obce zemřel cyklista, srazil se s osobním autem
V Brumově-Bylnici na Zlínsku se v sobotu pětatřicetiletý cyklista srazil s osobním autem a zemřel....
Putin vyhlásil velikonoční příměří. Těsně předtím k nám vyslal drony, tvrdí Zelenskyj
Sledujeme online Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil velikonoční příměří. Rusko zastaví boje od sobotního večera...
Zemřela zpěvačka Rodgersová. Za Eurovizi jí IRA hrozila smrtí, zaujala Monty Pythony
Ve věku 78 let zemřela legenda britské televize, zpěvačka Clodagh Rodgersová. Proslavila se písní...
Pracovní nabídka, pak únos. Hrůzná farma odhalila náborovou praxi kartelů
Nedávný objev farmy, který Kartel Jalisco nová generace (CJNG) využíval jako výcvikový tábor,...

Pronájem byt 2 + kk, 41m2, Pardubice, Pardubice III, Studánka
Bartoňova, Pardubice - Studánka
13 500 Kč/měsíc
- Počet článků 2384
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1903x
Seznam rubrik
- 2. světová válka
- Adventní kalendář 2016
- Adventní kalendář 2018
- Cesta za tajemnou čelenkou
- Dělostřelecká tvrz Libor
- Dovolená 2015 - Broumovsko
- Dovolená 2017 - Chebsko
- Dovolená 2018 - Orlické hory
- Dovolená 2019 Králický Sněžník
- Dovolená Český ráj 2016
- Drážďany 2016
- Hrdinové Čeksasu (seriál)
- Chiranikenovy záhady (seriál)
- Jaroslav Foglar na mém blogu
- Kruhy v obilí - rok 2015
- Kruhy v obilí - rok 2018
- Kruhy v obilí 2017
- Kruhy v obilí rok 2016
- Kruhy v obilí rok 2019
- Páťa a kolo Zláťa (seriál)
- Plitvická jezera 2018
- Vánoční doba 2015 (seriál)
- Velikokoční Jeruzalém 2017
- Velikonoce 2015
- Výročí havárie UFO (seriál)
- Záhady států USA
- Křesťanské záhady a zázraky
- tábornictví a turistika
- záhady
- myšlenky
- výlety a tramping
- Politika a společnost
- stavitelství a architektura
- křížovky, luštěnky, kvízy, log
- Kruhy v obilí - rok 2008
- UFO - případy 2009
- ekologie
- Kruhy v obilí - rok 2009
- Tajemná místa dávné Anglie
- příběhy
- multidimenzionální prostor
- Po stopách trampské historie
- archeoastronautika
- Vesmír a život v něm
- Galerie
- Keltové
- Záhadologické zprávičky 2010
- Kruhy v obilí - rok 2010
- agrosymbolová ohlédnutí
- Kruhy v obilí - rok 2011
- Havárie UFO
- Obrázky z cest
- Kruhy v obilí - rok 2012
- dovolená 2012 Sloupsko
- inline bruslení
- adventní kalendář 2012
- Kruhy v obilí - rok 2013
- 7 divů světa archeoastronautic
- cyklistika
- dovolená 2013 - Jeseníky
- Velikonoce 2014
- Zima a lyžování
- adventní kalendář 2013
- děti, výchova a vzdělávání
- Záhady sluneční soustavy
- Kruhy v obilí - rok 2014
- dovolená 2014 - Chorvatsko
- adventní kalendář 2014
- Inlajnový duch (seriál)
- NE islamizaci Evropy
- NE juvenilní justici
- Záhady starověkého Egypta
- Osobní
- Nezařazené