Proč by na každé teoreticky obyvatelné planetě mohla být civilizace i prakticky?

Astronomové v uplynulých deseti letech už objevili několik desítek planet zemského typu v obyvatelné oblasti nějaké hvězdy. Domnívám se, že na velké většině z nich by byla možná i přítomnost nějaké civilizace. Jak je to možné?

Letos astronomové zaznamenali další objevy planet zemského typu v obyvatelné zóně svých hvězd. Například v lednu oznámil tým astronomky Emily Gilbertové objev planetárního systému kolem červeného trpaslíka TOI-700. Tato hvězda je od nás vzdálena 101,5 let v souhvězdí Mečouna. Dnes díky observatoři TESS víme, že ji obíhají minimálně tři planety. První planeta TOI-700b je zhruba stejně velká jako naše Země, také má zřejmě pevný povrch a svoji hvězdu oběhne jednou za 10 dní. Druhá planeta TOI-700c je 2,6krát větší, pravděpodobně je to tedy plynný obr typu "minineptun" a hvězdu oběhne za 16 dnů. A třetí planeta je 1,1krát větší než Země, což znamená, že je svojí velikostí s naší planetou opět srovnatelná. Ta svou centrální hvězdu oběhne jednou za 36 dní a dostává od ní zhruba 86 procent energie jako naše Země od Slunce. To znamená, že se vyskytuje v obyvatelné zóně své hvězdy. Takže další do sbírky potencionálně obyvatelná exoplaneta. (zdroje: https://www.exoplanety.cz/2020/01/07/toi-700-tess-nasla-prvni-planetu-o-velikosti-zeme-v-obyvatelne-zone/ a https://www.astro.cz/clanky/exoplanety/exoplaneta-velikosti-zeme-objevena-v-obyvatelne-zone-cerveneho-trpaslika.html)

A druhý objev byl ohlášen letos v dubnu. Byl nalezen v údajích, které nám zaslal teleskop Kepler. A tak u hvězdy Kepler 1649 (opět červený trpaslík) v souhvězdí Labutě, vzdálené od nás 300 světelných let jsou známé další dvě obdobně velké planety jako Země. První planeta "Kepler 1649b" ji oběhne zhruba za devět dní a co se týká velikosti i polohy ve své planetární soustavě, je to taková místní Venuše. To "Kepler 1649c" je velká 1,06krát než Země, tak je velikostí s naší planetou srovnatelná. Svoji hvězdu oběhne jednou za 19,5 dne. A navíc se nalézá v obyvatelné zóně své hvězdy. Takže s další možnou obyvatelnou planetou pěkně šup do sbírky. (zdroje: https://www.idnes.cz/technet/vesmir/exoplantea-kepled-kepler-1649c-vesmir-cerveny-trpaslik-hvezda.A200416_205117_tec_vesmir_vse a https://en.wikipedia.org/wiki/Kepler-1649c)

Je dobře, že objevování planet podobných Zemi v obyvatelných oblastech svých hvězd jede jak na jedoucím pásu. Nejen že se nám zvětšují vědomosti o okolním vesmíru. Ale také to mění myšlení lidí, kteří snad díky tomu začnou daleko víc uvažovat i nad tím, že v tom obrovském vesmíru skutečně nemusíme být sami.

A teď si představte takovou mimozemskou civilizaci, která třeba je tisíce let technologicky před námi. Když my, tedy pozemská civilizace, dokážeme objevit planetu podobnou Zemi v obyvatelné zóně své hvězdy, myslíte si, že taková supercivilizace, o jaké jsem se zmínil, by ji objevit nedokázala? Zcela určitě ano. A nejen objevit, ty jsou možná i schopni se tam nějakým způsobem i dostat. A třeba ji pro sebe i kolonizovat.

A jak například vypočítal už v roce 1984 profesor dr. M. Papagiannis, tak pouhá jedna vyspělá civilizace, která se umí vesmírem pohybovat "pouhou" dvouprocentní rychlostí světla, by dokázala během deseti milionů let kolonizovat celou naší galaxii Mléčnou dráhu. (zdroj: Däniken E: Návrat bohů 2012, Dialog, Liberec, 2010). A co když k tomu ještě připočítáme i ty ostatní možné vyspělé civilizace v naší galaxii?

Proto se i já domnívám, že většina, ne-li dokonce všechny potencionálně obyvatelné planety, které již byly objeveny, můžou na sobě ukrývat nějakou mimozemskou civilizaci anebo alespoň jejich základnu.

Související články:

Objevena další zajímavá planetární soustava s možná obyvatelnou planetou

V souhvězdí Skopce objeveny dvě blízké a možná i obyvatelné planety

Vzhůru do vesmíru za obyvatelnými planetami!

Jaké jsou nejbližší obyvatelné planety?

Jak by to vypadalo v planetární soustavě TRAPPIST-1, kde je možná i život?

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Čermák | neděle 26.4.2020 11:45 | karma článku: 16,01 | přečteno: 453x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88