Proboštův betlém v Třebechovicích pod Orebem

V dnešním adventním blogu bych vás rád pozval do Třebechovic pod Orebem, kde se nalézá asi nejznámější betlém v Česku. Je to slavný Třebechovický neboli také Proboštův mechanický betlém.

Když jsem byl letos v srpnu, při výletu "Pěší výlet přes Olešnici v Orlických horách" navštívitUtzův mechanický betlém v Olešnici v Orlických horách, nabádala nás průvodkyně, abychom po návštěvě tohoto betlému cca tak do půl roku navštívili i Proboštův betlém Třebechovicích pod Orebem. To proto, abychom měli srovnání. Tuto výzvu jsem splnil tuto neděli, když jsem se tam vydal.

Betlém začal Josef Probošt vyřezávat v roce 1882.

Tehdy mu bylo 33 let, měl tedy symbolická Kristova léta, když s výrobou betlému začal. Možná i proto, že před tím sloužil dvanáct let jako voják

Když se po svém návratu z vojenských tažení v roce 1882 oženil s Annou Faltovou, začal s výrobou prvních figurek. A právě své ženě daroval jesličky k Vánocům.

Jeho tvorba měla úspěch. A tak se rozhodl svojí práci rozšiřovat.

Figurky do betlému vyřezával Josef Kapucián, který je vyráběl pro pana Probošta za byt a za stravu.

Josef Probošt se pak věnoval celkovému uspořádání, krajině a organizaci práce.

Betlém je zajímavý i tím, že kromě známé scény narození Krista, tu můžeme spatřit i motivy velikonoční.

A to od Ježíšova odsouzení, přes zastavení křížové cesty až například na nanebevstoupení. Zde jsem si tak vzpomněl i na svoje vystřihovánky "velikonočního Jeruzaléma" viz "Nový Jeruzalém právě vystavěn!")

Betlém má i světskou část, kde se nalézají jak postavičky lidí při práci, tak krajina z okolí Třebechovic.

Betlém měl ještě jednoho spolutvůrce, a to byl shodou okolností také Josef, a to místní sekerník a provazník Josef Friml, který se živil stavbou mechanismů vodních mlýnů. Ten se panu proboštovi nabídl, že sestrojí mechanismus, kterým dá celý betlém do pohybu.

Mechanismus je to zcela unikátní, neboť se skládá výhradně z dřevěných dílů.

Betlém vznikal až do Proboštovy smrti v roce 1926. Pak se jeho rodina rozhodla, že ho odloží do staré kůlny, kde mu hrozil zánik.

Až ho zachránil učitel František Skřivan, který ho s přáteli a se svými žáky znovu postavil a opravil.

Betlém se pak mnohokrát vystavoval. A to nejen po celém tehdejším Československu. Ale i například na světové výstavě EXPO 1967 v Montrealu.

Dnes je vystavený v Muzeu betlémů v Třebechovicích pod Orebem. Jeho velikost je 6,9 x 2,2 x 1,9 metrů. Má status národní kulturní památka. Takže až někdy pojedete přes Třebechovice, nezapomeňte se tu zastavit.

Použité zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C5%99ebechovick%C3%BD_betl%C3%A9m

http://www.betlem.cz/cz/

Další články z letošního adventního kalendáře: 1.12.: Jak s dětmi využít zbytek větví z adventních věnců k dekoraci?, 2.12.:Izraelské Betlémy v sobě ukrývají jednu zvláštní záhadu, 3.12.: Sněhem pocukrovaná Prašná brána, 4.12.: Pro vánoční betlémy mám vždy slabost, 5.12.: Jak postavit uhříněveskou radnici?, 6.12.: Betlémy a nejen betlémy z Betlémské kaple, 7.12.: Knížka "Chata v Jezerní kotlině" jako zajímavý dárek pro děti k Vánocům, 8.12.: Betlémská kaple, 9.12.: Encyklopedie zapomenutých zvyků adventu a Vánoc, 10.12.: Může mít Krakonoš něco společného s mimozemšťany?, 11.12.: Utzův mechanický betlém v Olešnici v Orlických horách, 12.12.: Vzpomínky na loňskou vánoční výstavu v Betlémské kapli, 13.12.: Můj letošní adventní výlet Prahou, 14.12. Jak postavit vesmírný betlém?:, 15.12.: Vlastní desková hra - typ dětem, co dát někomu za vánoční dárek, 16.12.: Vzpomínka na vánoční výstavy roku 2016, 17.12.: Vánoční skanzen Krňovice

Autor: Libor Čermák | úterý 18.12.2018 9:49 | karma článku: 12,13 | přečteno: 306x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88