Předvánoční výlet kolem Třebechovic pod Orebem

Týden před Vánoci jsem se vydal na další předvánoční výlet. Vydal jsem se tentokrát na Hradecko. Navštívil jsem Třebechovice, skanzen Krňovice a trampskou osadu Kováků. A také jsem se neplánovaně zúčastnil jedné foglarovské hry.

Tuto neděli jsem měl pracovní cestu do Hradce Králové. Potřeboval jsem tam jen cosi jednomu člověku předat. Ale, když už jsem v Hradci Králové, proč se nevydat do jeho okolí rovnou na výlet? A tak jsem se z Velkého náměstí vydal směrem k vlakové zastávce "Hradec Králové - zastávka".  Moje cesta vedla kolem Klicperova divadla. A co mne na něm, jako člena oldskautského klubu upoutalo? Plachta s Rychlými šípy. A tak mne napadlo. Letos se konala hra "hledáme Rychlé šípy" ve všech třinácti krajských městech ČR. A jako vždy tradičně mezi 17. listopadem a 17. prosincem. Co když jsem právě narazil na ty hradecké? A také že ano. Já jsem se tedy neplánovaně zúčastnil hradeckého hledání Rychlých šípů. Vzhledem k tomu, že druhý den po mém výletě bylo 80. výročí vydání Rychlých šípů, byla to pro mne úžasná náhoda.

Ale pak jsem se konečně dostal na zastávku a vlakem do mého dnešního hlavního cíle, do Třebechovic pod Orebem.

Když už jsem v Třebechovicích pod Orebem, to by bylo, abych se nevydal na tu horu Oreb, která je pojmenovaná podle vrchu v Sinajském pohoří, kde Hospodin předal Mojžíšovi desatero přikázání. Tato Třebechovická hora, původně nazývaná "Vinice", však získala svůj název v roce 1419, kdy se zde konalo shromáždění Husových přívrženců. Dnes se na něm nalézá kostel Božího Těla z roku 1826.

Z Orebu jsou vidět hned tři věže třebechovických dominant. Z leva doprava to je kostel sv. Ondřeje, evangelický kostel na náměstí a radnice.

A pak jsem se vydal na náměstí, kde byl ozdobený vánoční stromeček.

Mým hlavním cílem bylo Muzeum betlémů.

Tady se nalézá jednak slavný Proboštům mechanický betlém. Když jsem byl letos v srpnu, při výletu "Pěší výlet přes Olešnici v Orlických horách" navštívit Utzův mechanický betlém v Olešnici v Orlických horách, nabádala nás průvodkyně, abychom po návštěvě tohoto betlému cca tak do půl roku navštívili i Proboštův betlém Třebechovicích pod Orebem. To proto, abychom měli srovnání. Betlém začal Josef Probošt vyřezávat v roce 1882. Tehdy mu bylo 33 let, měl tedy symbolická Kristova léta, když s výrobou betlému začal. Možná i proto, že před tím sloužil dvanáct let jako voják. Když se po svém návratu z vojenských tažení v roce 1882 oženil s Annou Faltovou, začal s výrobou prvních figurek. A právě své ženě daroval jesličky k Vánocům. Jeho tvorba měla úspěch. A tak se rozhodl svojí práci rozšiřovat. Figurky do betlému vyřezával Josef Kapucián, který je vyráběl pro pana Probošta za byt a za stravu. Josef Probošt se pak věnoval celkovému uspořádání, krajině a organizaci práce. Betlém je zajímavý i tím, že kromě známé scény narození Krista, tu můžeme spatřit i motivy velikonoční. A to od Ježíšova odsouzení, přes zastavení křížové cesty až například na nanebevstoupení. Zde jsem si tak vzpomněl i na svoje vystřihovánky "velikonočního Jeruzaléma" viz " Nový Jeruzalém právě vystavěn!"). Betlém má i světskou část, kde se nalézají jak postavičky lidí při práci, tak krajina z okolí Třebechovic. Betlém měl ještě jednoho spolutvůrce, a to byl shodou okolností také Josef, a to místní sekerník a provazník Josef Friml, který se živil stavbou mechanismů vodních mlýnů. Ten se panu proboštovi nabídl, že sestrojí mechanismus, kterým dá celý betlém do pohybu. Mechanismus je to zcela unikátní, neboť se skládá výhradně z dřevěných dílů. Betlém vznikal až do Proboštovy smrti v roce 1926. Pak se jeho rodina rozhodla, že ho odloží do staré kůlny, kde mu hrozil zánik. Až ho zachránil učitel František Skřivan, který ho s přáteli a se svými žáky znovu postavil a opravil. Betlém se pak mnohokrát vystavoval. A to nejen po celém tehdejším Československu. Ale i například na světové výstavě EXPO 1967 v Montrealu. Dnes je vystavený v Muzeu betlémů v Třebechovicích pod Orebem. Jeho velikost je 6,9 x 2,2 x 1,9 metrů. Má status národní kulturní památky.

Já jsem si ho nafotil a udělal speciální fotoblog "Proboštův betlém v Třebechovicích pod Orebem"

Ale v muzeu se nalézají i další betlémy. A z těch jsem udělal další fotoblog "Další třebechovické betlémy".

Kromě prohlídky betlémů jsem tu pro naši rodinu i jeden zakoupil. Zaujal mne totiž materiál, ze kterého je vyrobený. Je to pravý včelí vosk i se svíčkou. A pak jsem si došel do místní restaurace na oběd a pokračoval k mému dalšímu cíli.

Vydal jsem se po červené turistické značce kolem hlavní silnice.

Pak jsem přešel řeku Orlici.

Až jsem se ocitl v Krňovicích. První písemná zmínka je z roku 1362 (doba vlády Karla IV.)  Toto je zdejší kostel Nanebevzetí Panny Marie.

A podél přírodního parku Orlice jsem se dostal k dalšímu dnešnímu hlavnímu cíli.

Ke skanzenu v Krňovicích, který se nalézá cca 1,5 km od Třebechovic od Orebem. Je to relativně mladý skanzen. Založen byl v roce 2002. Nalézá se zde například rekonstrukce hospody Na Špici, která do roku 1926 (kdy ji zničil požár) stála na náměstí 28. října v Hradci Králové, stará škola ze Všestar, špýchary, vodní mlýn z Bělče nad Orlicí z roku 1809 a další stavby.

Já jsem se tu zúčastnil akce "Vánoce ve skanzenu", při které se návštěvníkům připomínaly Vánoce na vesnici. Akce se konala tento víkend a díky tomu bylo ve skanzenu i otevřeno.

Celý skanzen jsem si prošel a i z něj udělal speciální fotoblog "Vánoční skanzen Krňovice".

Poté jsem se vydal dál po červené turistické značce.

Ta mne dovedla do lesa, kde na mne čekala další překvapení.

Například v jedné smrčkové školce nějaké děti udělaly vánoce lesním zvířátkům. Malí stromíci tu byli ozdobené jablíčky a mrkvemi. Obdobnou aktivitu dělám pro děti z našeho turistického oddílu i já. Zrovna den před tím jsme takto zdobili stromečky nedaleko Nového Knína, kde jsme byli na vánoční výpravě. A pak jsme si ještě pod ozdobený stromeček udělali oddílovou nadílku.

A tady zas chybí už jen ten Ježíšek - panáček.

Došel jsem až k Mlýnskému rybníku.

A za ním se nalézá jedna z nejstarších trampských osad na Hradecku, Osada Kováků, která vznikla už v roce 1937. Je zde krásný totem a pódium. Další informace na jejich stránkách https://kovaci.denicek.eu/

Došel jsem až do Bělče nad Orlicí. Ale protože se už začalo stmívat, počkal jsem si tu na autobus, který mne dovezl na nádraží do Hradce Králového a pak zpět do Prahy.

Bylo to sice asi jen 10 kilometrů. Ale vzhledem k tomu, že po celou dobu byla teplota vzduchu mírně pod nulou, myslím si, že to byl celkem solidní turistický výkon. A navíc okořeněný celou řadou vánočních zajímavostí.

Zdroj: wikipedia

Další výlety:159: Můj letošní adventní výlet Prahou, 158: Pěší výlet Prahou ke 100. výročí vzniku republiky, 156: Řopíkový pěší výlet po Kladensku, 155: Pěší výlet do Uhlířských Janovic, 154: Pěší výlet z Nového Města nad Metují do Náchoda, 153: Pěší výlet přes Olešnici v Orlických horách, 152:, Pěší výlet kolem Rokytnice v Orlických horách 151: Na třicet let starém kole podél Berounky, 150: Peší výlet na Šerlich a Velkou Deštnou, 149: Pěší výlet po Kačenčině stezce kolem Deštného v Orlických horách, 148:Pěší výlet lánskými lesy, 147: Foglarovský pěší výlet do středu České republiky, 146: Beltainový výlet ze Sedlčan na keltské oppidum, 145: Pěší výlet ze Ctěnic do Měšic, 144: Pěší výlet z Prokopského údolí na Vidouli, 143: Předvánočně foglarovská procházka Prahou, 142: Pěší výlet po Slavkovském lese, 141: Peší výlet z Chebu do Františkových Lázní, 140: Výlet po Mariánských Lázních a jeho okolí , 139: Pěší výlet kolem Františkových Lázní, 138: Výlet po hrázděných domečkách Chebska, 137: Na třicet let starém kole podél Vltavy, 136 a níž: viz rubrika výlety a tramping

Další články z letošního adventního kalendáře: 1.12.: Jak s dětmi využít zbytek větví z adventních věnců k dekoraci?, 2.12.:Izraelské Betlémy v sobě ukrývají jednu zvláštní záhadu, 3.12.: Sněhem pocukrovaná Prašná brána, 4.12.: Pro vánoční betlémy mám vždy slabost, 5.12.: Jak postavit uhříněveskou radnici?, 6.12.: Betlémy a nejen betlémy z Betlémské kaple, 7.12.: Knížka "Chata v Jezerní kotlině" jako zajímavý dárek pro děti k Vánocům, 8.12.: Betlémská kaple, 9.12.: Encyklopedie zapomenutých zvyků adventu a Vánoc, 10.12.: Může mít Krakonoš něco společného s mimozemšťany?, 11.12.: Utzův mechanický betlém v Olešnici v Orlických horách, 12.12.: Vzpomínky na loňskou vánoční výstavu v Betlémské kapli, 13.12.: Můj letošní adventní výlet Prahou, 14.12. Jak postavit vesmírný betlém?:, 15.12.: Vlastní desková hra - typ dětem, co dát někomu za vánoční dárek, 16.12.: Vzpomínka na vánoční výstavy roku 2016, 17.12.: Vánoční skanzen Krňovice, 18.12.: Proboštův betlém v Třebechovicích pod Orebem,19.12.: Další třebechovické betlémy

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 20.12.2018 5:31 | karma článku: 13,96 | přečteno: 334x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88