Přechod Hřebenů

Pokud by si někdo chtěl ve středních Čechách udělat hezký pěší výlet po zajímavých místech, tak mám pro něj další možný typ. Zkuste přejít Hřebeny, tedy jakési předhůří Brd. 

Nasedněme nejdříve v Praze Vršovicích na vlak legendární tratě Praha - Dobříš. Jeďme s ním buď na nádraží do Rymáně nebo Mníšku pod Brdy. Odtud je to totiž jen kousek do samotného města Mníšku pod Brdy, které leží v úpatí tohoto předhůří. Toto město v okrese Praha-západ je zajímavé hned z několika hledisek. Jednak bylo postaveno na legendární Zlaté stezce spojující Čechy a Bavorsko. Jeho historická část je též městskou památkovou zónou. Z té je nejznámějším objektem zdejší zámek, který byl postaven v letech 1656-1672 ve stylu pozdní severské renesance pražským stavitelem Martinem Reinerem, a to podle projektu architekta Carla Luraga. Zajímavost je, že ačkoliv je čtyřhranný, má pouze tři věže. Dále zde stojí za zmínku například farní kostel sv. Václava. V Mníšku též působila spisovatelka Marie Černá, která pod pseudonymem Felix Háj napsala cyklus příběhů o školákovi Kájovi Maříkovi.

 

Když si toto město prohlédneme, vydáme se po zelené na další zastavení tohoto pěšího výletu. Stoupání nám nevadí, a tak tedy půjdeme chvíli do kopce. A pak přijdeme k zdejšímu poutnímu místu – Skalce, které je vidět již zdaleka. To založil na konci 17. století syn zakladatele mníšeckého zámku Servác Ignác Engel z Engelsflussu. A tak tu vyrostl barokní kostel svaté Máří Magdaleny, klášter, poustevna a křížová cesta. Z turistického pohledu je místo zajímavé i z toho důvodu, že tudy vedla druhá značená turistická trasa. Je zde také bufet a nádherná louka, které nám nabízejí i možnost odpočinku a posilnění na další cestu.

Odtud se vydáme po červené turistické značce směrem na Kytín a asi po dvou kilometrech, u Červeného kříže odbočíme na žlutou. A po dalším kilometru se dostaneme k velice pěknému místu - k Jezírku. Je to ve skutečnosti zaplavený starý lom nad Halouny. Ale i tak to tady nejspíš hodně zapůsobilo na trempy, neboť zde ve dvacátých letech 20. století vznikla jedna z prvních trampských osad, a to El Paso. Jezírko i s osadou si lze nejlépe prohlédnout z výšky, a to z vyhlídky, nedaleko které se nalézá pomníček zastřeleného myslivce z roku 1918. Dále pokračujeme po modré dolů, do údolí a tam se nad námi tyčí vrcholek Pišťák. Na jeho hřebenu se totiž nalézá prehistorické hradiště, vybudované v mladší době bronzové, ale místo bylo zřejmě osídleno i v pozdní době kamenné. Hradiště bylo opevněno třemi pásy stupňovitých valů a příkopů.

Ale my teď směřujeme do kopce na náš další cíl, a to 505 metrů nad mořem vysoký vrcholek Babka. Je zvláštní tím, že jako jeden z mála brdských vrcholku není plochý, ale je tvořený skálou z drabovských a skaleckých křemenců. Z jeho vrcholu je hezká vyhlídka do okolí, a tak doporučuji vylézt a rozhlédnout se. Ovšem, když jsme tady, neměli bychom zapomenout si prohlédnout i bývalý lom na jižní straně skály. Mohutný skalnatý převis zde velice připomíná jeskyni a ten již mnohokrát poskytl úkryt nejednomu výletníkovi či trampovi.

  Poslední asi čtyři kilometry naší pěší túry vedou již dolů ze svahu a směřují do Řevnice. Toto město na Berounce, nebo také na Staré řece, jak říkají trampové, je zajímavé tím, že odtud pochází slavná tenistka Martina Navrátilová. Ale naše kroky budou nejspíš směřovat na zdejší nádraží a my při tom budeme mít dobrý pocit, neboť v nohách budeme mít pěkných třináct kilometrů. A už teď si jistě budeme plánovat, kam se vydáme příště.    

 A teď mapa ještě dnešní túry: http://www.mapy.cz/#x=132590080@y=135237632@z=11@mm=TTtP    

Zdroje:

wikipedie

http://www.brdy.info/brdy/stozec.php

http://www.brdy.org/content/view/67/67/  

  Podobné články v rubrice: náměty na výlety

Autor: Libor Čermák | úterý 19.5.2009 9:19 | karma článku: 16,21 | přečteno: 2314x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88