Používaly snad minulé pozemské civilizace iontový motor?

Rtuť je poměrně vzácný tekutý kov, jehož naleziště jsou jen na několika málo místech na světě. Je ale zvláštní, že byla používána v mnoha prastarých starověkých civilizacích. Proto mě něco napadlo.

Rtuť je kov, který je za normálních podmínek kapalný, kromě toho je velice toxický. Ale kupodivu byl z nějakých důvodů používán a uctíván i ve starověku. Například:

  • Rtuť byla nalezena v egyptských hrobech, jejichž datace směřuje k roku 1500 před naším letopočtem.
  • V letech 247-221 před naším letopočtem vládl Čchin Š'-chuang-ti, první císař sjednocené Číny. Když zemřel nechal si do svého mauzolea kromě slavné terakotové armády vyrobit i model své země, které vládl. A to včetně řek, ve kterých tekla rtuť.
  • V listopadu 2014 bylo objeveno větší množství rtuti pod pyramidou opeřeného hada v Teotihuacanu
  • V roce 1992 byly pod chrámem č. 16 v mayském Copánu (dnešní Hondurasu) objevena místnost se sarkofágem, který byl naplněný rtutí.
  • V antickém Římě byla rtuť spojována s bohem Merkurem, bohem obchodu cestování a kromě dalších i poslem bohů.
  • V indických eposech se často rtuť uvádí jako pohonná hmota tamějších tajuplných létajících objektů, známých pod označením „vimana“.

Zvláštní. Když jsem se nad tím zamyslel, nemohl jsem si nevzpomenout na svůj příběh, který jsem tu nedávno publikoval. Jmenuje se „Jak se Chiraniken vyjádřil k nálezům podivných sošek ptáků“. Jeho hrdinou je jakýsi „däniken“ z potencionální příští pozemské civilizace, která tu bude působit po nás a řešit záhady, co zůstaly po naší civilizaci. Když se Chiraniken vyjádřil k nálezu našich modelů plastových letadel, říkal mimo jiné i toto:  „Zvláštní je i ten podivný měkký materiál, ze kterého jsou ptáci vyrobeny. My vůbec nevíme, o jaký materiál jde a jak se vyrábí.“To, že případná příští pozemská civilizace, která sem přijde po nás, nebude znát plasty, je docela pravděpodobné. Plast, jak známo, je ropný produkt. Pokud tedy naše civilizace vytěží veškerou ropnou zásobu, tak na ty, co přijdou po nás už nic nezbude.A tak mne napadlo, zda něco podobného se už někdy tady na Zemi jednou nestalo. Pokud tady už někdy dávno existovala nějaká nám předešlá civilizace, která byla na podobné technologické úrovni, jako jsme teď my, mohla mít i nějakou jejich pohonnou surovinu, jakou my neznáme. Když ji vytěžila a spotřebovala, stala se pak i ona surovina obdobně vzácnou jako ropa v mém příběhu.A tak se ptám, zda náhodou tou „ropu“ předešlých civilizací nemohla být, jak se píše v indických eposech, právě rtuť, která je nyní skutečně vzácná. Dnes víme, že technologicky je to možné. Například Iontové motory. Nejjednodušším typem jsou elektrostatické iontové motory. Ty jsou poháněny díky iontům argonu, par rtuti nebo dalších podobných prvků. Mohla to snad být i technologie legendárních indických viman?   

 

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Rtu%C5%A5 , http://en.wikipedia.org/wiki/Mercury_%28element%29http://cs.wikipedia.org/wiki/Iontov%C3%BD_motor, Däniken E.: Zvědavců vstup zakázán, Dialog, Liberec, 2015

Související články:

Autor: Libor Čermák | pondělí 1.6.2015 6:01 | karma článku: 19,71 | přečteno: 1630x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88