Po stopách božích hrobů

Bílá sobota je den, kdy Ježíš Kristus ležel v hrobě. Víte ale, že Čechy mají jednu zvláštnost, která se jeruzalémského božího hrobu přímo týká? Zvláštní barokní stavbičky nazvané přímo „boží hroby“.

Nějaký ten boží hrob zřejmě nalezneme u většiny českých kostelů. Ale jen některé z nich mají ta specifika, o kterých bych se chtěl v tomto článku zmínit. Byla to Marie Františka, sestra Ferdinanda Františka z Vrtby , kdo se rozhodl, že v Čechách nechá postavit věrnou kopii jeruzalémského hrobu.  A tak roku 1658 vyslala do Svaté země dva mnichy z kláštera ve Voticích, aby odtamtud přinesli přesné rozměry kaple Božího hrobu, kde byl pochován Ježíš Kristus. Oba františkáni tam skutečně dorazili, vše přeměřili a zakreslili. Když se však vraceli zpět, byli přepadeni a o všechny nákresy okradeni. Ale i tak si vše zapamatovali tak, že podle toho bylo možné stavbu uskutečnit.

Tak byla nejprve postavena kaple božího hrobu u Slaného. Stalo se tak roku 1665.  O dva roky později následovala obdobná stavba v Mimoni. A postupně jich bylo vystaveno asi patnáct po celých Čechách (a výjimečně i na Moravě). Stavby mají podobné velikosti, podobný podkovovitý tvar, v jejíž zadní obloukové části se nalézá řetězec slepých arkád s lomenými oblouky. A nad nimi se nalézá charakteristická otevřená věžička.

Některé však kupodivu vznikly dříve, než se konala cesta františkánů do Jeruzaléma. Například kaple Božího hrobu v Praze na Zderaze. Ta byla postavena již v roce 1643. Za záhadou patně stojí to, že zmínění františkáni zřejmě nebyli první obyvatelé české kotliny, kdo popsal kapli jeruazlémského Božího hrobu.

A tak jsem se rozhodl, že do svého článku zaměřeného na Bílou sobotu dám fotografie čtyř kaplí božího hrobu, které jsem osobně na svých toulkách navštívil.

Boží hrob na Zderaze, Praha 2. Nalézá se v areálu Elektrotechnické fakulty ČVUT. Navštívil jsem ho cca před měsícem.

Pražský Petřín. Nalézá se hned vedle slavné petřínské rozhledny. Navštívil jsem ho během svého výletu „Výlet Prahou z Holešovic na Petřín“.

Poutní místo Kalvárie u Ostré u Ústěku. Navštívil jsem ho během svého výletu „Pěší túra kolem Úštěku“.V době, kdy jsem zde byl, neměl sice charakteristickou věžičkou, ale jak jsem se dozvěděl ze stránek http://www.pamatky-ustecko.cz/kalvarie-ostre.php, probíhala zrovna její obnova. Fotka je sice zepředu, ale věnec slepých arkád je i tam částečně patrný. 

Jiřetín pod Jedlovou. Nalézá se zde jako poslední zastavení křížové cesty. Navštívil jsem ho během svého výletu „Pěší výlet po Jedlové“.

A na závěr mapa s rozmístěním božích hrobů. Všiml jsem si toho, že mezi některé trojice z nich (nebo dokonce čtveřice) lze dokonce spojit jednou linií: Znamená to snad něco?

 

Zdroje:  http://www.kpufo.cz/wdo/h_bohr.htm

https://theses.cz/id/l33dkr/16500-275204919.pdf

Foto Libor Čermák

 

Související články: z rubriky Velikonoce 2014

Květná neděle: Kde se o Velikonocích otvírají poklady?

Modré pondělí: Tak kluci, už máte upletenou pomlázku? (Návod na upletení pomlázky)

Šedivé úterý: Ozdobený stromeček i o velikonocích?

Škaredá středa: Velikonoční pašijový týden je tady

Zelený čtvrtek: Velikonoční fotoblog

Velký pátek: Záhady turínského plátna

A další související rubriky:

adventní kalendář 2012

adventní kalendář 2013

Autor: Libor Čermák | sobota 19.4.2014 5:22 | karma článku: 22,68 | přečteno: 1228x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88