Pěšky Voděradskými bučinami

Krásné počasí tohoto týdne mě opět vylákalo ven na toulky přírodou. Tentokrát jsem si zvolil nenáročný výlet Voděradskými bučinami.

Z Prahy se tam dá dostat celkem dobře. Z konečné metra Háje sem jede autobus přes Uhříněves, Říčany a Mukařov, takže za necelých půl hodiny jsem už vystupoval v Louňovicích u rybníka. Rybník Požár je prvním z řady zdejších sedmi rybníků na Jevanském potoce.

Já jsem se vydal po modré turistické značce, až jsem dorazil do samotných Louňovic. První zmínka o této obci se datuje k roku 1407 (Vláda Václava IV.). 

Louňovice a jeho okolí se především vyznačují bohatou kamenickou minulostí, což dosvědčuje i tento kamenický skanzen, který se tu nalézá.

A pak už konečně vcházím do té kýžené přírody. To, že je předjaří, o tom svědčí i poslední zbytky ledu a občas i poprašek jakési krupičky, kterou uvidíte i na některých fotografiích.

Lesy jsou tu opravdu nádherné Říká se jim Voděradské bučiny.

A tohle pařezové zátiší mne úplně dostalo. Starý pařez porostlý mechem a v něm jsem napočítal nejméně patnáct malých výhonků smrčku. Je to jistě zajímavé, jak pařez po starém stromu ochraňuje svojí malou mládež.

A další fotografie lesa, tentokrát s kamenitým potokem.

A tento mohutný pařez leží u rozcestí nedaleko lomu Kamenka.

Já jsem tady odbočil na cestu do lomu Kamenka. Ale bohužel značená stezka mne přivedla jenom k informační ceduli. Pokud chcete nalézt skutečný lom, jděte ještě o pár metrů výš na lesní cestu a až za ní se lom nalézá. Zajímavý je například tím, že odtud pochází i jeden ze základních kamenů pražského Národního divadla. Do tohoto kamene byl vytesán prostor pro kovovou schránku se zakládací listinou a opatřen silným víkem s nápisem „Národ sobě 1868“. A dle ohniště se domnívám, že si zdejší lom oblíbili i nějací trampíci.

Po lesní cestě jsem pokračoval kousek dál a ta mne přivedla k romantickému lesnímu jezírku s touto roubenou chatou.

Po cestě jsem se vrátil zpět na rozcestí a po modré jsem pokračoval lesem dál. Za nedlouho jsem se ocitl u dalšího rozcestí u tohoto potoka, kde modrou trasu kříží žlutá.   

Když jsem pokračoval, tak jsem si vpravo v lese všiml této kuželovité kamenné stavby. O co se jedná, nevím. Ale hodně mi to připomnělo například sardinijské nuraghi (viz článek Záhadné prehistorické kuželovité stavby). Domnívám se, že se asi někdo vrátil ze Sardinie a zkoušel to postavit i tady.

Také mě tu fascinovaly takové stromy, které jsou doslova posety choroši.

A konečně se dostávám k Jevanům. Tady mne přivítala Lenhartova studánka. Mimochodem, před časem jsem tudy šel při svém výletu Pěší túra po Jevansku, málo známém kraji trampů.

Tady jsem odbočil na červenou turistickou značku, která vede kolem zdejších Jevanských rybníků.  Právě k nim totiž přicházím. Zde se za první republiky stanovalo hlavně tohoto u Jevanského rybníka a i zde se tak nad jeho hladinou skvěly staré trampské písně doprovázené kytarami. Bohužel, zdejší tábořiště muselo ustoupit stavbě luxusního hotelu a dalších domů. V padesátých letech to tu pak poskytlo kulisu pro natáčení filmu s Jaroslavem Marvanem „Dovolená s Andělem“. Jevenský rybník je v této řadě naopak tím posledním sedmým. Ale za těmi ostatními pěti se také za chvíli podívám.

V pořadí šestý rybník, to protože teď jdu proti proudu Jevanského potoka, je rybník je rybník Švýcar. I tato chata zde působí romanticky.

Pátým rybníkem je rybník Jan. Na jeho protilehlé straně jsou stále ještě vidět Jevany.

Pokračuji dál a červená trasa mne dovede ke skupince chat u Vyžlovského rybníka.

Vyžlovský rybník je v pořadí čtvrtým rybníkem na Jevanském potoce. Když jsem byl malý, tak na zdejší koupaliště jsme se jezdili s rodinou koupat.

A hned za ním je třetí rybník s názvem Pařez.

Ale to už se blížím po červené turistické značce zpět k Louňovicům.

A úplně na konci mého dnešního okruhu jdu kolem druhého - Louňovického rybníka.

Jsem na konci mého předjarního výletu. Krásně jsem se prošel lesem a vůbec přírodou, čímž jsem si pročistil hlavu a přišel na jiné myšlenky. Teď už jen na autobusovou zastávku a zpět do Prahy.

     

Zdroj a použitá literatura: wikipedie, místní informační tabule, odkazy použité v článku

Použitá mapa: www.mapy.cz

 

Další reportáže z mých výletů:

85: Předjarní pěší výlet Kunratickým lesem

84: Na běžkách podél Botiče83: Pěší výlet z Holešovic do Bubenče82: Na kole podél Labe z Nymburka do Čelákovic1-81: v rubrice výlety a tramping

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Čermák | neděle 8.3.2015 5:48 | karma článku: 25,69 | přečteno: 1236x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88