Pěší výlet z Holešovic do Bubenče

Letos na podzim jsem si udělal takovou menší procházku Prahou. Šel jsem po poměrně zajímavých místech. Pojďte se projít se mnou z Holešovic přes Stromovku až do Bubenče.  

A tak jsem se pražskou MHD dostal do Holešovic, kde jsem se nejprve prošel areálem Výstaviště. Už z dálky je tu vidět zdejší dominanta - secesní Průmyslový palác. Byl vystaven roku 1891 architektem Bedřichem Münzbergerem pro Jubilejní zemskou výstavu, jež se v tomto roce konala. Další důležité datum v historii této stavby je 16. říjen 2008, kdy obrovský požár zachvátil levé křídlo budovy. Věřím, že opět bude brzy dostavěn do původní podoby.

Všiml jsem si také toho, že pravé řídlo budovy obsahuje i několik zednářských symbolů. Všimli jste si jich už také?

U příležitosti jubilejní zemské výstavy v roce 1891 bylo postaveno i další úžasné technické dílo, a to Křižíkova fontána. Tento evropský unikát obsahuje až 3000 trysek.

V době, když jsem tu byl, se tu sice žádné vodní představení nekonalo. Ale už jsem tu několikrát na představení byl. A tak přikládám fotografii z jednoho dřívějšího. To abyste se mohli podívat, jak fontána vypadá za provozu.

Poslední objekt, který jsem navštívil na Pražském výstavišti, bylo slavné Panorama bitvy u Lipan z roku 1434. To bylo zbudováno v roce 1898 jako součást výstavy architektury a inženýrství. Figurální část zhotovil malíř Luděk Marod a krajinářskou část Václav Jansa.

Když jsem opustil Výstaviště, vydal jsem se na procházku podzimní Stromovkou. Ta byla založena v roce 1268 králem Přemyslem Otakarem II. Já jsem si vzpomněl, jak jsem tudy vloni na jaře projížděl při svém Inlajnovém výletu okolo Tróji do Stromovky.

Tento park kromě pražské zeleně obsahuje i několik zajímavých staveb. Například Šlechtova restaurace známá též i jako Dvorana nebo Dolní letohrádek. Stavba byla postavena na konci 17. století. Dnes bohužel patří mezi nejohroženější pražské památky.

Nedaleko ní vyúsťuje i Rudolfova štola. Ta vznikla v roce 1583, když tehdejší císař Rudolf II. si vymyslel, že nechá ve Stromovce zřídit rybník. A protože byl potřeba přítok vody z Vltavy, vznikla tato 1098 metrů dlouhá štola, která sem vodu přiváděla.

A do třetice Místodržitelský letohrádek. Původně je to gotická stavba z konce 15. století, z doby panování Vladislava Jagellonského. Dnešní podoba je z renesanční přestavby z 16. století. Dnes budova slouží jako archiv a studovna Národního Muzea v Praze.

Tady v Bubenči jsem opustil Stromovku a vydal se k mému hlavnímu cíli mého dnešního výletu. Ke Staré čistírně odpadních vod. Kdo tuto památku nezná, tak mu ji k návštěvě doporučuji. Je to totiž evropský unikát, který nemá v Evropě obdoby.

Stavba podle plánů britského inženýra William Heerlein Lindleye byla dokončena byla v roce 1906. Čistírna pak sloužila až do roku 1967, kdy byla zbudována nová Ústřední čistírna odpadních vod na nedalekém Císařském ostrově.

Dnes je tu otevřené muzeum, kde návštěvníky provedou celým areálem a důkladně mu popíšou, jak tato čistička fungovala. Asi jedním z nejzajímavějších zážitků je, když si tu projdete skutečnými kanalizačními stokami.

A ty také často slouží jako kulisy k celé řadě filmů a seriálů. Mezi ty nejznámější si připomeňme například Bídníky z Geraldem Depardieuem.

Nebo seriál Záhada hlavolamu, natočený podle příběhů Jaroslava Foglara o Rychlých šípech.

A nebo z poslední doby komediální televizní seriál o vodnících „Neviditelní“. A mnoho dalších.

Pro návštěvníky se tu konají i další větší akce. Jednu takovou jsem o letošním Mikuláši navštívil i s kluky, co chodí do mého modelářského kroužku.

Ovšem vraťme se do doby mého výletu. Když jsem se prošel Starou čistírnou odpadních vod, vydal jsem se po vltavském nábřeží k nejbližší zastávce pražské MHD, odkud jsem se vrátil zpět domů. Tato procházka Prahou, kterou jsem popsal, je nenáročná. A zajímavá je tím, že spojuje výjimečné technologické i historické stavby.    

Použité zdroje:

Wikipedie, místní informační tabule

82: Na kole podél Labe z Nymburka do Čelákovic

81: Pěší výlet středním Posázavím

80: Pěší výlet přes Liteň, Bacín a Tetín

79: Pešky z Panenského Týnce do Třebízi

78: S bruslemi z Petřína na Bílou horu

77: Pěší výlet z Hostivaře do Průhonic

76: Pěší túra po stopách brdského vládce Fabiána

75: Na kole podél Jizery

74: Pěší výlet po Sedlčansku

73: Pěší výlet v okolí Nižboru

72: Pěší výlet po Říčansku

71: Pěší výlet po severním okraji Prahy

70: Pěší výlet kolem Kouřimi

1-69: v rubrice výlety a tramping

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Čermák | neděle 28.12.2014 5:53 | karma článku: 23,09 | přečteno: 1046x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88