Pěší výlet do Jičína po stopách Rumcajse

Při svém letošním pobytu v Českém ráji jsem podnikl pěší výlet přes Bradu do Jičína, při kterém jsem poznal mnoho dalších míst, z nichž některé byly spojeny s Rumcajsem nebo s dalšími pohádkami V. Čtvrtka.

V pátek 1. července skončil náš oldskautský tábor v Prachovských skálách (http://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=535236 . Ale já jsem se rozhodl, že se z Českého ráje ještě domů nevrátím a ještě pár dní tady budu. A tak jsem si zabalil věci do krosny a vydal jsem se asi na tříkilometrový pochod s plnou polní.

Vyrazil jsem. Šel jsem nejprve kolem rybníka s hradem Pařez (viz http://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=534976).

Dorazil jsem nejprve do Pařezské Lhoty.

První písemná zmínka pochází z roku 1542. (vláda Ferdinanda I.)

Pak jsem se vydal po okresních silnicích a zanedlouho jsem se ocitl na křižovatce u vísky Březka.

A kousek odtud se už nalézá můj cíl, kemp u jinolických rybníků. Pokud znáte večerníček "O Kubovi a Stázině", nebo pohádku "Jak ševci svedli vojnu pro červenou sukni" https://www.youtube.com/watch?v=UBSV0SjmXMw, tak možná víte, že v největším ze tří jinolických rybníků hospodařil vodník Čepeček. A právě v kempu u tohoto rybníku jsem se ubytoval a postavil si stan. Krosnu jsem si v něm nechal a vyměnil ji za batůžek. A s ním se vydal na výlet do Jičína.

Z kempu jsem se vydal nejprve po modré a pak po žluté turistické značce a nejprve jsem vystoupal na vyhlídku Přivýšina.

A z ní jsem se dal po modré značce směrem na Bradu. Cestou jsem však potkal něco, co připomíná další pohádky Václava Čtvrtka.

A to je Rumcajsova jeskyně. Je zde například postýlka s Cipískem a další rumcajsovské motivy.

Skály i dál lemovaly mojí cestu.

A zavedli mne do vsi Brada, o které je první zmínka z roku 1258 (vláda Přemysla Otakara II.) Nalézá se tady například kostelík sv. Bartoloměje.

A na kopci nad Bradou se nalézají zbytky stejnojmenného hradu. Dostal jsem se na něj cestou do kopce podél dřevěné zvonice. Hrad pochází ze 13. století, kdy ho založil Načerat z rodu Ronovců.

Dnes už tu jsou zbytky hradu jen v naprostém minimu. Ale je tu pomník v podobě kříže a soch sv. Petra a Pavla na památku bitvy u Jičína v roce 1866.

A také nádherný rozhled. Přikládám pohled na Trosky (viz  http://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=535889)

Já jsem pak přešel vísku Rybníček. A pak, co nevidím. Vlevo ode mne při hlavní silnici je jakási mohutná sakrální stavba.

Vydal jsem se tam a zjistil jsem, že jde o Ossarium, čili hřbitov padlých vojáků v bitvě u Jičína. Na náhrobcích je všude datum 29. června 1866. A kolikátého bylo v době mého výletu? 1. července 2016. To znamená, že jen o dva dny jsem se zde minul ze sto padesátým výročím bitvy. 

Dorazil jsem do Kbelnice. Místo, odkud měla pocházet ona již zmíněná pohádková Stázina. První zmínka o této obci pochází z roku 1322 (vláda Jana Lucemburského).

Já jsem odtud pokračoval směrem do Jičína a po mé levé straně se tyčil kopec Zebín.

Došel jsem až do Jičína a to nejprve k rybníku Kníže, tomu co v něm měl hospodařit druhý z vodníků, Česílko.

A že bychom ho tady přímo měli? Tedy vyřezaného? A spolu s ním i další pohádkové postavy.

Vždyť Jičínu se přezdívá město pohádky.

Území dnešního města Jičína bylo osídleno již v mladší době kamenné, žili tu i Keltové a později Slované z rodu Slavníkovců. První zmínka o městě pochází z roku 1293 (vláda Václava II.). Typické pro Jičín je především obdélníkové náměstí Svobody s podloubím a věží s Valdickou bránou.

Je zde gotický kostel sv. Ignáce s jezuitskou kolejí.

Byl založen počátkem 14. století.

A vedle Valdické brány i barokní kostel sv. Jakuba Staršího.

Kostel byl vystavěn v letech 1627-34 podle návrhu italských architekty A. Spezy a N. Sebregondiho. Albrecht z Valdštejna tehdy zamýšlel založit v Jičíně biskupství a tento kostel měl být jeho katedrálou.

Poté jsem se vydal i na věž Valdické brány. Vevnitř je například výstava dřevěných loutek.

A z ochozu věže nádherný výhled na Jičín a celé okolí.

Na závěr své návštěvy Jičína jsem se ještě vydal do Rumcajsovy ševcovny, která se nalézá asi 50 metrů od brány.

Dětem se v ní určitě bude líbit.

Z Jičína jsem se vydal po červené turistické značce zpět do jinolického kempu. Došel jsem nejprve do Holína (první písemná zmínka je z roku 1327). Je zde hezky umělecky vyvedený pomník obětem 1. světové války.

A pak do Prachova (první zmínka z roku 1533)

Nalézá se zde další pomník bitvy u Jičína z roku 1866. Odtud jsem už sešel dolů do kempu a po dnešní cca 15kilometrové túře se už těšil na další výlety, které tady v Českém ráji také podniknu.

Zdroj: wikipedie, místní informační tabuleDalší výlety: 115:Pěší výlet z Příbrami k Památníku Vojna, 114: Pěší výlet po Benešovsku, 113: Pěší výlet z Roudnice přes Říp, 112:Pěší túra po Berounsku, 111: S plnou polní přes Lipnici do Světlé nad Sázavou, 110: Pěší výlet z Milovic přes Loučeň, 109: Pěšky z Českého Brodu, přes Kounici, Vyšehořovice do Úval, 108: Velikonoční procházka Prahou,107: Na běžkách ze Senohrab přes Ondřejov do Mnichovic, 106: Výlet Prahou za bruslením 105: Výlet vánočním Hradcem Králové, 104: Adventní výlet Prahou, 103: Pěší výlet po Vinohradech a Žižkovu,102: Pěší výlet z Poděbrad do Kolína, 101: Pěší výlet přes Borotín, 100: Pěší výlet z Kutné Hory do Čáslavi, 1-99 v rubrice výlety a tramping

Autor: Libor Čermák | středa 13.7.2016 16:13 | karma článku: 19,05 | přečteno: 825x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88