Pátrání po činnosti skautů za 2. světové války

Ani nacistická diktatura nedokázala úplně zakázat mnohé záliby lidí, jako je například skauting. Já jsem se například pustil do pátrání po skuatingu za 2. světové války u nás v Uhříněvsi a zjistil jsem zajímavé věci.

Květnové svátky konce 2. světové války vždy vzbuzují vzpomínku na hrůzy tohoto nešťastného období 20. století. Jistě víte, že v té době byl například zakázaný skauting. To protože diktatuře se nelíbí, když lidi můžou svobodně myslet a svobodně se zajímat o to, co chtějí. Protože to každý totalitní režim samozřejmě ohrožuje. Ale je úžasné, když se dozvíme, že ani zákaz činností někoho nezlomí a své záliby provozuje i nadále tajně dál. A tak to bylo i se skautingem.

A protože jsem se v posledních letech přidal mezi oldskauty a jako kluk jsem byl členem dnes již neexistujícího skautského střediska v Praze Uhříněvsi, pustil jsem se i do badatelské činnosti po skautské historii během 2. světové války v našem městě (respektive městské části Praha 22). A můžu říci, že jsem zjistil velice zajímavé věci. A některé z nich dokonce úplnou náhodou.

nástěnná kresba indiána a zřejmě Mirka Dušína

Asi před osmi lety jsem pro jednoho z bývalých vůdců uhříněveského skautského střediska, Zdeňka Růžičku, dělal webové stránky tohoto bývalého skautského střediska. A z jeho zápisků jsem se o skautské činnosti v Uhřínšvsi za 2. světové války dozvěděl toto:

"Přes veškeré nesnáze v letech okupace se skautská organizace udržela v činnosti zásluhou dvou kaplanů římskokatolické církve. Byl založen první katolický  skautský oddíl, který vedli důstojný pán br. Jiří Dítě a Jaroslav Faix. Tento oddíl čítal celkem 21 skautů a pro krytí  skautské činnosti  ministrovali v místním kostele. Vpád hitlerovských vojsk 15.března 1939,  zákaz a likvidace skautské organizace JUNÁK v roce 1940  zastavila rozvíjející se skautský život. Obdobně tomu bylo i s dalšími sekcemi , na př. skauty DTJ, Spartakovými skauty práce, a pod."

Můj zájem o tuto etapu uhříněveského skautingu mě však přivedlo ještě něco. V současné době vedu dětský turistický oddíl a svého času jsme měli uschované věci v jedné místnosti na uhříněveské faře. Když jsme to tam dávali, všiml jsem se zajímavých skautských kreseb na stěně této místnosti. A jak jsem se dozvěděl později od vůdce uhříněveských skautů J. Matouška, tak jsem se právě nalézal v jejich tehdejší klubovně, tedy v klubovně uhříněveských skautů za 2. světové války.

Nástěnná kresba přírody na uhříněveské faře

Ale je úžasné, že ty staré klukovské kresby vydržely na stěně oné místnosti na faře z období 2. světové války až do současnosti. Jejich fotografie jsou součástí přílohy tohoto článku.

Nástěnná kresba kouzelníka na uhříněveské faře

To však není jediná věc, kterou se mi podařilo vypátrat v souvislosti s uhříněveskými skauty a 2. světovou válkou. Předloni Skautský institut vyhlásil Projekt "Hrdinové války" (viz https://www.hrdinovevalky.cz/), který si dal za cíl zmapovat skauty, kteří položili život za 2. světové války. A tak jsem zapátral v Uhříněveském muzeu. A díky ČSBS v Uhříněvsi, kterého jsem členem a hlavně naší pamětnice Libuši Votavové, se mi podařilo nalézt dva kandidáty, skauty do tohoto skutského projektu. Jsou to tito: Josef Škába (nar. roku 1907) a Václav Kouba (narozený roku 1904). To, že byli skauti, jsem nalezl ve zprávě o 1. oddílu z roku 1923. Za 2. světové války byli členové ilegální odpojové skupiny a byli zatčeni za šíření zakázaných letáků. J. Škába. Ten naštěstí hrůzy nacistických věznic přežil. Ale právě proto nemůže být zařazen do projektu "Hrdinové války". Tam se zařazují jen ti, co nepřežili. Ale i tak je to určitě zajímavé zjištění. A tím, kdo bohužel nepřežil, byl druhý jmenovaný V. Kouba. Zatčen byl 2. dubna 1941. Za roznášení zakázaných letáků byl odsouzen na 4,5 roku. vězení. Bohužel zemřel během trestu v káznici v Gollnově 31. července 1943 na TBC. Takže se mi jednu naší skautskou obět 2. světové války do projektu dostat podařilo. 

Co závěrem tohoto článku? Hrůzy 2. světové války byly strašné. Na tom se shodneme snad všichni. Ale protože dnes je to doba už přece jen o něco straší, může ty s hloubající duší přivést i k zajímavé badatelské činnosti. A myslím si, že právě pro skauty a oldskauty, kteří mají v sobě trochu badatelského ducha, je to docela zajímavý námět. Pojďte se do toho ve vašem městě také zkusit. A to pokud možno včas, dokud ještě žijí přímí pamětníci této doby.

Související články:

Rozkvetlá Masarykova třešňovka a okolí

Zkusili jste si někdy zmapovat záhady vaší obce?

Český tramping to nikdy neměl moc jednoduché...

Toužíte po osobním rozvoji? Začněte vést skauty nebo turisťák.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Čermák | pondělí 7.5.2018 14:53 | karma článku: 16,63 | přečteno: 579x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88