Ozdobený stromeček i o velikonocích?

Lidový zvyk zdobení stromečku se nemusí provádět jen na vánoce. V poslední době se objevují ozdobené stromečky i o velikonocích. Málo se však ví, že těmto stromkům se říká líta.

Co je to líto? Líto je ozdobený stromek nebo ozdobená větev. V současné době se tím tak navrací jeden téměř polozapomenutý obyčej. Z dobových kreseb víme, že zdobení lít se provádělo už v 19. století a pravděpodobně i dříve. Je to kupodivu tedy ještě starší zvyk, než klasický vánoční stromeček. Připomeňme si to mým starším článkem  Co možná nevíte o vánočním stromečku?, ve kterém jsem se zmínil, že na venkově většinou až do první světové války mívali v rodinách na vánoce jen ozdobenou smrkovou či jedlovou větev, tzv. chvojku. Ovšem líto se tak zdobilo už mnohem dřív. Nejprve se objevilo na Smrtnou neděli. Smrtná neděle je 5. neděle postní, tedy ta, která předchází neděli Květné. Ta obvykle byla spojována s tzv. vynášení smrti, neboli Morany. S ní se však spojoval ještě jeden zvyk. Vynášení Morany znamenalo vynášení zimy. A společně s tím se naopak přinášelo léto, neboli líto. Byla to obchůzka po vsi s koledami, kterou prováděla výhradně děvčata, jež při ní chodila právě s ozdobeným lítem. Šlo o větev ozdobenou vajíčky a dalšími ozdobami. A ta pak vydržela jako dekorace přes celé velikonoce.

Jak takové velikonoční líto má vypadat? Původně to byla upravená špička smrkového či jedlového stromu, která byla ozdobena vejci na šňůrce, svatými obrázky, hadrovou panenkou, řetězy ze slámy a dalšími ozdobami. Je však možné, že právě pro svojí podobu s vánočním stromečkem se v novější době začaly jehličnaté stromy nahrazovat listnatými. Zřejmě také proto, že dnes jsou jehličnaté stromy vnímány hlavně jako symbol vánoc, ale listnaté jako symbol jara, kdy se všechno zezelenává.

A tak jsem pro vás připravil návod, jak si takové jednoduší líto, jako velikonoční dekoraci, připravit. Stačí k tomu zelená větvička a nebo větvička s kočičkami. Na tu se navléknou nebo zavěsí vyfouklé vejce nebo kraslice. Líto se pak doozdobí řetězy. Ty, jak jsem se už zmiňoval, se vyráběly z navlečených kousku slámy a malých čtverečků pestré látky. Já jsem je však pro náš účel vyrobil z nabarvených těstovin a ze čtverečků barevných papírů. I to je možné použít a vypadá to celkem podobně. Není to nic těžkého a i takováto věcička vám může doma udělat příjemnou velikonoční atmosféru. Například já, to líto, které jsem vyrobil a které je na fotografii, jsem použil na dekoraci pro velikonoční výstavu mého modelářského kroužku.

Hezké velikonoce.

 

Použité zdroje: Vondrušková A.: České zvyky a obyčeje, Albatros, Praha, 2004

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A na závěr dnešního článku přidám opět odkaz na jednu velikonoční pohádku. Protože jsme dnes tvořili, bude to pohádka doslova kutilská, neboť se jedná o Velikonoční vajíčko ze serálu Pat a Mat. http://www.youtube.com/watch?v=qG-SvA3g1MA

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Související články: z rubriky Velikonoce 2014

Květná neděle: Kde se o Velikonocích otvírají poklady?

Modré pondělí: Tak kluci, už máte upletenou pomlázku?

A další související rubriky:

adventní kalendář 2012

adventní kalendář 2013

Autor: Libor Čermák | úterý 15.4.2014 9:11 | karma článku: 16,66 | přečteno: 2240x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88