Objevena exoplaneta u Alfy Centauri

Vědci v těchto dnech přišli s velice zajímavým objevem. Tak, jako je to zřejmě běžné i u jiných hvězd, tak i v našem nejbližším hvězdném systému se nalézá planetární soustava.

Jak by asi vypadala planeta u Alfa Centaurihttp://www.exoplanety.cz/2012/10/17/alfa-centauri-b-b

Toliman nebo Rigil Kent je jméno pro velice jasnou hvězdu jižní oblohy. Po hvězdách Sírius, Arkturus a Vega se jedná o čtvrtou nejjasnější hvězdu pozemské oblohy vůbec. I přes tuto výsadu se však mezi lidmi z nějakých důvodů nejčastěji rozšířilo její označení jako „Alfa Centauri“. Pro nás je zajímavá hned z několika důvodů. Ten nejzákladnější je ten, že se ve vzdálenosti 4,35 světelných let se jedná o vůbec nejbližší hvězdný systém od naší sluneční soustavy. 

 

Hvězdná soustava Alfy Centauri je velice zajímavá hvězdná soustava skládající se ze tří hvězd.  V jejím centru se nalézají dvě hvězdy, které jsou velice podobné našemu Slunci. Ta větší hvězda, označovaná jako „Alfa Centauri A“ a je doslova jako by z oka vypadla našemu Slunci. Její velikost je 1,1 x větší (tedy defakto zanedbatelně). A povrchová teplota je 5800 Kelvinů, což je takřka obdobné jako povrchová teplota Slunce. 

 

Druhá hvězda, „Alfa Centauri B“, je nepatrně menší. V porovnání se Sluncem to je její velikost menší jen o jednu desetinu. A povrchová teplota je nižší jen o zhruba 500 Kelvinů, ale i tak je to hvězda velice podobná našemu Slunci. Obě hvězdy obíhají společné těžiště. Ta doba jednoho oběhu trvá zhruba 80 let. Přičemž se jejich vzdálenost mění asi tak, že v porovnání se sluneční soustavou to odpovídá vzdálenosti Saturnu až Neptunu.

 

Obě hvězdy však ve vzdálenosti 13000 astronomických jednotek, což je asi 430krát dál než Neptun od Slunce, obíhá ještě třetí hvězda, červený trpaslík. Její hmotnost je zhruba jen 12 procent našeho Slunce a povrchová teplota asi 3000 K. Jeden její oběh trvá zhruba půl milionů let. Její aktuální poloha vůči oběma hlavním složkám této soustavy má za následek to, že v současné době se jedná o vůbec nejbližší hvězdu k naší planetární soustavě, ve vzdálenosti 4,2 světelných let od nás. A tak jí říkáme Proxima Centauri (latinsky „nejbližší z Kentaura“).

 

Jak je vidět jedná se o mimořádně zajímavou hvězdnou soustavu. Ale v letošním roce, byl v této soustavě objeven ještě další objekt. Jedná se o exoplanetu, která obíhá hvězdu „Alfu Centauri B“. Nalézá se od ní zhruba ve vzdálenosti 6 milionů kilometrů, což je sice hodně blízko své hvězdy (pouhá desetina vzdálenosti Merkuru od Slunce), takže o podmínkách pro život podobný našemu nemůže být ani řeč. Objev učinili evropští astronomové z observatořeLa Silla v Chile za pomocí přístroje HARPS. Nejpikantnější na tom je však ten fakt, že velikost planety je takřka obdobná, jako velikost naší Země. S porovnání s naší planetou je jen 1,13krát větší, a tak se zcela určitě jedná o planetu s pevným povrchem, jako je Země, Venuše, Mars nebo Merkur.

 

Ale význam tohoto objevu je jedinečný. Tato planeta je nejen dosud nejblíže objevenou exoplanetou, ale také dosud druhou nejmenší známou exoplanetou (menší je jen planeta Kepler 20 e, jejíž velikost je změřena na 0,86 velikosti Země). A co se týká hmotnosti, je to možná dokonce dosud nejméně hmotná dosud objevená exoplaneta! A navíc se jedná o objev planety zemského typu u hvězdy podobné našemu Slunci. Z toho podle mého názoru vyplývá jedno. Pokud už tu nějaká jedna taková planeta je, můžou se tady ve větší vzdálenosti nalézat klidně i další obdobné. A tak se domnívám, že by to měla být právě hvězdná soustava Alfy Centauri, kterou by si mělo na paškál vzít více hledačů exoplanet. Vždyť, jaká hvězdná soustava by snad měla být lépe prozkoumatelná, než právě ta k nám nejbližší?

 

 

Zdroje a použitý obrázek

http://www.astro.cz/clanek/5428?utm_source=news&utm_medium=mail&utm_campaign=clanky

http://www.exoplanety.cz/2012/10/17/alfa-centauri-b-b 

http://cs.wikipedia.org/wiki/Alfa_Centauri

 

 

Související články:

Byl potvrzen objev další obyvatelné planety

Objevy planet v zóně života se množí

Nové naděje na mimozemský život

Kosmický výlet planetární soustavou 55 Cancri

Procházka planetární soustavou HD10180

Planeta s podmínkami pro život objevena!

Rubrika: Vesmír a život v něm

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Čermák | středa 17.10.2012 10:11 | karma článku: 17,04 | přečteno: 1326x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88