Objev každé nové obyvatelné planety mne vždy potěší

Nevím zda to čtenáři zaregistrovali, ale astronomové před několika dny ohlásili objev dalších několika planet zemského typu, které se nalézají v zóně života.

Zhruba před necelým rokem jsem ve svém článku „Kde by byl ve vesmíru možný život?“ představil dvacet planet mimo sluneční soustavu, na kterých by čistě teoreticky mohl existovat život. Vzhledem k tomu, že se povedlo resuscitovat program Kepler, oznámili před několika dny vědci objev dalších několika podobných planet. Zde bych chtěl čtenáře s nimi seznámit.

Kepler 438b

Ve vzdálenosti 470 světelných let se od nás nalézá hvězda typu červeného trpaslíka s názvem Kepler 438. Tuto hvězdu oběhne jednou za 35 dní planeta o velikosti 1,12 Země. I přesto, že od své centrální hvězdy dostává o 40 procent víc záření než Země od Slunce, nalézá se v obyvatelné zóně své hvězdy. Na jejím povrchu by se tak klidně mohla nalézat voda v tekutém stavu, což je nezbytná podmínka pro existenci života pozemského druhu.

Kepler 442b

V obyvatelné zóně své centrální hvězdy, tentokrát oranžového trpaslíka Kepler 442, vzdáleného 1100 světelných let daleko, se nalézá i další objevená planeta Kepler 442b. Ta je zhruba o třetinu větší než naše Země. Svojí hvězdu oběhne jednou za 112 dní a dostává tak oproti naší planetě 70 procent záření. Je tedy sice o něco chladnější než Země. Ale i to je pořád ještě v obyvatelné zóně.

Kepler 440b

Zemi nejpodobnější jsou obě předchozí tělesa. Ale o možnosti života se klidně může uvažovat i u planety Kepler 440b, která zhruba jednou za 101 dní krouží kolem hvězdy podobné našemu Slunci. Nalézá se zhruba ve vzdálenosti 850 světelných let od nás. Od své hvězdy dostává zhruba o 20 procent víc energie než naše Země a je tak i o něco málo teplejší. Trošku nejistoty do možné existence života dává jen velikost, která je 1,8 x větší než naše Země, o které si někteří vědci myslí, zda už by se to nepodobalo už spíše Neptunu. Ale vždyť podobným poměrem jsou od sebe i například Země vůči Marsu. A také jsou to obě kamenné planety.

  Co k tomu říci? Každý objev takovýchto těles ve vesmíru mě velice potěší. Už jen proto, že to snižuje pravděpodobnost toho, že bychom v tomto rozlehlém vesmíru měli být sami. Ale, že většina těchto těles nemá úplně takové přesné podmínky, jako tady na Zemi? Ale ruku na srdce, vážení čtenáři, víme vůbec, zda ty podmínky, které panují tady na Zemi, jsou pro výskyt života vůbec ty nejideálnější?   

Zdroj:

http://www.exoplanety.cz/2015/01/06/kepler-nasel-dosud-nejobyvatelnejsi-exoplanety

http://www.exoplanety.cz/2015/01/08/podrobnosti-o-nove-objevenych-obyvatelnych-exoplanetach

http://en.wikipedia.org/wiki/Kepler-440b

 

Související články:

Objeven sourozenec našeho Slunce

Kde by byl ve vesmíru možný život?

Mléčná dráha plná života

Tři obyvatelné planety v jednom hvězdném systému

Planetární soustava Kepler-62- další místo s možným životem

Předvánoční příděl obyvatelných planet

V planetární soustavě HD 40307 se možná ukrývá život

Objevena exoplaneta u Alfy Centauri

Byl potvrzen objev další obyvatelné planety

Objevy planet v zóně života se množí

Nové naděje na mimozemský život

Kosmický výlet planetární soustavou 55 Cancri

Procházka planetární soustavou HD10180

Planeta s podmínkami pro život objevena!

Rubrika: Vesmír a život v něm

Autor: Libor Čermák | pátek 9.1.2015 8:52 | karma článku: 15,76 | přečteno: 452x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88